Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Brittide kaks võimalust: lahkuda võitluse ja väärikusega või jääda euroliidu toapoisiks

-
10.08.2018
Grupp Eesti rahvuskonservatiive tervitamas Brexitit juulis 2016
© UU

Suvi on tõmmanud veidi maha emotsioonid Brexiti ümber, kuid samas levib Bexiti pooldajate hulgas kulutulena soovmõtlemine, kirjutab Briti euroskeptikust majandusanalüütik Ambrose Evans-Pritchard.

Paaniliselt usutakse, et EL-ist lahkumiseks on Suurbritannial olemas ka n-ö valutu võimalus, kuid Evans-Pritchardi arvates on laual siiski vaid kaks rakendatavat varianti.

Esiteks, Suurbritannia lepib uuskolononialistliku korralduse ja käsutäitja rolliga tolliliidus ning ühisturul ja jääb Euroopa Kohtu mõjuvõimu alla. Just niisugune on praegune Brexiti plaan, nn Chequersi plaan. Või, Suurbritannia seab uuesti töökorda oma poliitilised relvad ja valmistub ilma igasuguste illusioonideta võitluseks EL-ist lahkumiseks.

Mõlemad võimalused lähtuvad eeldusest, et EL järgib rahvusvahelist õigust, ent Evans-Pritchard arvates on naiivne uskuda, et Brüssel hakkab austama brittide taastatud õigusi Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) liikmena või Euroopa Majanduspiirkonna liikmena.

EL on Artiklis 50 avalikult kinnitanud, et Brexiti puhul ei järgita rahvusvahelist õigust. Paika on pandud plaan käivitada karistusaktsioon Suurbritannia vastu kohe, kui britid üritavad lahkuda – kas siis osaliselt või täielikult – EL-i poliitiliselt ja regulatiivselt orbiidilt.

Londoni Linnaülikooli professor David Collinsi sõnul ei ole EL-il võimalik kehtestada Ühendkuningriigile Brexiti järgselt meelevaldseid lisatolle, sest see oleks WTO reeglite kohaselt ebaseaduslik; ka juhul, kui britid lahkuksid ilma lepinguta. Reeglite osas on Collinsil õigus, kuid mitte selles osas, nagu kavatseks EL neist ka hoolida. EL on varemgi korduvalt WTO reegleid eiranud. Näiteks on dokumendis autode kohta kirjas, et EL ei tunnusta Ühendkuningriigi standardeid alates 30.03.2019 hommikust. Neile pannakse peale regulatiivsed tõkked. Seega, Evans-Pritchardi sõnul püüab EL sulgeda Ühendkuningriigile WTO pääseteed.

Sarnane levinud eksiarvamus Brexiti pooldajate hulgas on võtta eeskujuks nn Norra mudel. Kaks aastat tagasi võiski see olla usutav lahendus. Kuid teades nüüd, milline on Euroopa Komisjoni strateegia, ei ole Norra mudeli ülevõtmisel enam mõtet. Ka sel juhul ähvardaks EL blokeerida Ühendkuningriigi lahkumisel tolliliidust lõplik lahkumisleping, kasutades samal ajal ära Iirimaa piiriküsimust.

Evans-Pritchard usub, et Ühendkuningriiki ootaks sel juhul ees midagi Norra miinus-miinus laadset – alles jääksid pea kõik EL-i liikmesriigi kohustused ja piirangud, kuid kõik õigused väheneksid tunduvalt ning puuduks päriselt tee välja. Niisugune on Brüsseli Brexiti meeskonna eesmärk. EL käitub Ühendkuningriigiga väga inetult niikaua, kuni puutub kokku tõeliselt raudse vastupanuga ning mõistab, milliseid tohutuid kulutusi majandussõda endaga toob. Alles siis edestavad ärihuvid ideoloogiat. Brexiti pooldajad peavad mõistma, et kui neile ei meeldi praegune Chequersi plaan, siis tuleb neil koondada väed ja võidelda.

Shanker Singham, endine WTO läbirääkija Institute of Economic Affairs juures, leiab, et mitte midagi ei ole võimalik teha enne, kui Ühendkuningriik lõpetab EL-i regulatiivse struktuuri külge klammerdumise. „Meil ei lasta sõlmida ühtegi lepingut, kuni me ei ole väga selgelt võtnud laualt maha tolliliidu ja ühisturu küsimusi. Keegi ei taha meiega rääkida,“ ütles ta. „Vajame juhti, kes toob meid välja sellest poolikust majast, lõhub piirded ja käitub EL-iga karmilt. Siis laguneb EL-i ühismeel,“ usub Singham.

Evans-Pritchard arvates on Ühendkuningriigi ainus võimalus kaotada kõik kaubandusbarjäärid 30. märtsil ja valida ühepoolse vabakaubanduse tee. Sel juhul õnnestuks Ühendkuningriigil vältida esialgset suurt majanduslangust ja EL satuks omaenda ärilobistide tugeva surve alla. Praegust suunda hoides valitsus midagi niisugust saavutada ei suuda. Theresa May sõpruskond on paanikas ja lähtub vaid hetkelistest huvidest. See valitsus peab lahkuma ja võimalikult kiiresti.

Ühtlasi on selge, et konservatiivide partei on kaotanud usu oma juhtidesse. Ja kui toorid valivad oma järgmiseks peaministriks Boris Johnsoni, siis olgu nii. Taastada tuleb Ühendkuningriigi suveräänne valitsus.

Allikas: The Telegraph

Refereeris Triin van Doorslaer

SEOTUD LOOD: Suurbritanniale surutakse peale Brexiti kordusreferendumit – kas lootuses eraldumine põhja lasta?

Trump soovitab Suurbritanniale “kõva” Brexitit