Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti ajakirjanduse suurimaks probleemiks on sõltuvus riigivõimust 

-
18.11.2022
Reformierakonna valitsetavas Eestis valitsevad hundiseadused ja ajakirjandus peab huntidega kaasa ulguma. Pilt on illustartiivne.
© Scanpix

Marko Mihkelsoni pedofiiliaskandaal tõstis taas esile murekohad ajakirjandusmaastikul, kuid nagu ikka, vaadatakse peamistest kitsaskohtadest mööda – meedia on valitsustruu ega saa pühenduda tõsisele sõltumatule ajakirjandustööle.

ERR vahendab: “Eetilist konflikti sisaldavate teemade kajastamise juures tuleb ajakirjanikul kaaluda oma peamiste kohustuste vahel: informeerida avalikkust, kaitsta süütuid ja lähtuda piisavalt tõendatud tõesest infost. Ükski põhimõte pole aga absoluutne ja alati ei olegi võimalik neid korraga rakendada, rääkis Tartu Ülikooli ajakirjandusprofessor Halliki Harro-Loit.”

Professoril oleks õigus normaalse ajakirjanduse puhul, aga Eestis pole ajakirjanikel erilisi valikuid ja ega nad neid suurt tahagi. Ehk siis: Marko Mihkelsoni juhtumi puhul polnud probleem ei süütute kaitsmises ega tõeses infos, vaid (ka enese)tsensuuris avalikkuse informeerimisel, kui asi puudutas üht võimupartei juhtpoliitikut.

Kuku raadio saates loeti ette Mihkelsoni kohtuasja detailid ja tekkis probleem. Probleemi polnud Eesti Ekspressi loo puhul Lihula pedofiilkonstaablist. Vadimi Makarovi räige pedofiilialoo üksikasju sai igaüks lugeda kohtumaterjalidest. Aga Marko Mihkelsoni puhul muutus see kohe probleemiks.

Siin ei ole mingit mõtet ega põhjust rääkida sellest, kuidas ajakirjanikel tulnuks käituda laste kaitsmise või info tõesuse hindamisel, rääkimata selle levitamisest. Info oli tõene (kohtuotsus) ning laste kaitsmine oli tõenäoliselt olemas, sest ka Eesti Ekpress kasutas sarnaseid materjale, mis pole ka kohtudokumentidena salastatud (Vadim Makarovi näide), avalikkus aga sai teada vajaliku info ühe poliitiku kahtlastest tegemistest.

Kõik peaks justkui vastama professor Harro-Loit pakutud eeldustele, kuid jama ikkagi tuli. Sest tegu oli võimupoliitikuga. Kõik tõmbasid kohe tagasi: Kuku raadio võttis saate maha, Postimees tegi Mihkelsoniga truualamliku intervjuu, et ta seltskonda tagasi tuua, poliitika- ja meediaringkondades loodi Mihkelsonile ringkaitse.

Lapsi ohustavad pedofiilid, mitte nende tegude avalikustamine; avalikkus peab teadma kõigist taolistest juhtumitest ja eriti veel võimupoliitikute puhul, kohtumaterjalid, mida loeti ette Kukus ja Riigikogu saalis, on piisavalt tõene info. Kahjuks püütakse seda varjata ja seda teeb ka ajakirjandus, kes peaks just olema avalikustaja.

Uued Uudised