Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti kakskeelsed väljaanded on nagu Paabeli tornid

-
01.03.2022
Võimalik ainult…

Professorid Mihhail Lotman ja Andrei Makarõtšev tulid välja südantsoojendava initsiatiiviga: nad esitasid Tartu deklaratsiooni, „mis kutsub venelasi ühinema Ukraina toetamises ja astuma Putini kuritegeliku režiimi vastu.“

Selle avaldas esmaspäeval EPL+Delfi, deklaratsioon algab sõnadega: „Meie, vere, keele või kultuuri poolest venelased, tahaksime Venemaa üle uhked olla. Selle asemel kogeme teisi tundeid: valu, viha ja häbi.“

Kirglik ja aus pöördumine, kuid on kaks „aga“.

Esiteks punane link, mis kutsub deklaratsiooniga liituma, ei tööta.

Teiseks deklaratsioon, „mis kutsub venelasi ühinema ja astuma“, on avaldatud eesti, mitte venekeelses Delfis.

See on järjekordne „delfismi efekti“ ilming. Alles see oligi, kui eesti keeles teatati pealkirjas, et Ukraina toetusmiitingus osales 30 000 inimest, vene keeles aga pealkiri mainis, et Ukrainat toetasid sajad inimesed. Pärast kahe vastava kuvatõmmise avaldamist UU-s parandati venekeelne pealkiri ja teatati ka seal kolmekümnest tuhandest. Hea seegi.

Aga uus nali kaalub ka tolle vahejuhtumi üle. Hea küsimus: milleks teile rus.delfi, kui te avaldate venelastele adresseeritud üleskutset ainult EPL-is? Või venekeelne toimetus ajas sõrad vastu?

Võimalik ainult EE grupis? Tegelikult ei ole. Sama pilt on ka Postimehes, kus eesti poole peal muretsetakse eesti rahvuse säilimise eest, vene poolel aga võrreldakse üleskutset „maa tuleb täita lastega“ natsi Saksamaa kurjade tulevikuplaanidega.

Mõni aasta tagasi toimus Radissonis Postimehe uhke pidulik vastuvõtt Aasta Arvamusliidri autasustamise puhul. Tulid presidendid, ministrid, kunstnikud, ajakirjanikud, lauad olid uhked, peeti kõnesid, kohale ilmus kogunisti praegune ERR-i boss.

Postimees pühendas sellele peaaegu terve lehenumbri, sündmus oli olulisel kohal Kanal 2, TV3 uudistes, Kuku raadio tegi otselülituse ja pika intervjuu „liidriga“ jne.

Aga vene Postimehes ei olnud sellest sõnakestki, kuigi tegemist oli ju Postimehe enda aastasündmusega. Nagu ütles tollal privaatselt üks eesti Postimehe võtmefiguure, „ma ei tea, kuidas venelastel see õnnestub“. Muidugi ei olnud sündmusest sõnakestki ka ERR-is, sest aasta arvamusliidri tiitli sai ju ERR-i töötaja.

Aga see, et Lotmani ja Makarõtševi pöördumine venelaste poole on avaldatud ainult eesti Delfis, on ju oma irratsionaalsuses veel vingem, meenutades maailma satiirikute raamatutes sisalduvaid idiootide vempude kirjeldusi.

Ivan Makarov