Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eestis on õigusriik päris olemas – aga ainult nende jaoks, kes võimu juures on

-
07.06.2024
Õigusriigi puudumist näeb igal sammul.
© Uued Uudised

Eestis räägivad õigusriigist vaid need, kes on ise võimul, kelle heaks töötab justiitsüsteem, kes ei karda oma tumedate tegude ilmsikstulekut ja kes ei vastuta enda juhitavas riigis millegi eest – muidugi saavad sellised väita, et Eesti õigusriik töötab täiega.

Hoopis teist meelt on need, kellel ei jätku raha õigusabiks, kes on jäänud bürokraatliku süteemi hammasrataste vahele ja kes on “õigusriiki” käsutava riigivõimuga opositsioonis – nende peale õigusriigi tekki lihtsalt ei jätku.

Kolmapäevases Riigikogu infotunnis väitis välisminister Margus Tsahkna: “Meil on vastavad põhiseaduslikud institutsioonid, meil on väga demokraatlik läbipaistev riik, meil on õigusriik…”

Nii on hea väita, kui ise ollakse võimul, kui ei pea vastutama oma erakonna liikme annetusröövi eest, iseenda kui ministri võõrriigi valitsusvastasel meeleavaldusel osalemise eest, huvide konflikti eest enda osalusega firmas, mis saab riigilt tellimusi välihaiglatele…

Tõesti, Tsahkna jaoks ongi see õigusriik, kus temal, Kaja Kallasel ja kogu võimukambal on õigus teha, mida nad ise tahavad.

Teised selles õigusriiki ei näe, kui Reformierakonna tipp-poliitik jääb lapsporno tegemisega vahele ja seejärel võetakse isegi asja avalikustanud raadiosaade eetrist maha ning poliitik jätkab tipptasemel. Või kui Riigikogu liikmed protesteerivad nädalatepikkuse venitamise vastu ministri umbusaldamisel ja Tsahkna erakonnakaaslane, Riigikogu esimees Lauri Hussar vastab töö- ja kodukorra jõhkra rikkumise peale, et esmaspäeval ju minister tuleb, viitsimata isegi põhjendada, miks too nii hilja tuleb.

EKRE fraktsiooni saadik Varro Vooglaid kommenteerib: “Viimase aastaga me oleme näinud ühemõtteliselt, kuidas koalitsioon rullib kõik oma plaanid siit läbi, on lämmatanud ära kõik obstruktsiooni tegemise võimalused viimatise sammuna, sidudes kokku kodu- ja töökorra seaduse vastaselt meie muudatusettepanekud.

On väidetud, et valimiste-eelselt mitte ükski koalitsioonierakond ei öelnud, et nad kavatsevad automaksu kehtestada. Võimueliidi vastus: ei huvita. On osutatud, et valimiste-eelselt peaminister isiklikult ütles, et maksud ei tõuse. Vastus: ei huvita. On osutatud, et eelnõu menetlus siinsamas Riigikogus on olnud ilmselgelt vastuolus Riigikogu kodu- ja töökorra seadusega. Vastus: ei huvita. On osutatud, et 80 000 kodanikku on allkirjastanud petitsiooni, millega on palunud mitte seda maksu kehtestada. Vastus: ei huvita. On osutatud, et eelnõu põhjendamine selle läbinisti valeliku rohepöörde retoorikaga ei ole vastuvõetav ning et pole ühtegi arvutust, millest nähtuks mingisuguselgi tasemel ratsionaalne järeldus, et selle maksu kehtestamisest on midagi reaalselt kasu planeedi klimaatilise tuleviku parandamiseks. Vastus: ei huvita.

On osutatud, et sisuliselt Eestis juba on automaks mootorikütuse aktsiisi näol ja see ei ole mitte väike. Vastus: ei huvita. On osutatud, et maainimestele automaksu kehtestamine on täiesti mõistusevastane, eriti kui seda põhjendatakse jutuga, et kasutagem kõik rohkem ühistransporti, kuna maal lihtsalt ei ole ühistranspordivõimalusi suuremas osas Eestis. Vastus: ei huvita. On osutatud, et lasterikaste perede karistamine suurema automaksuga selle eest, et nendel on paratamatult tarvis suuremaid ja raskemaid autosid, on ebaõiglane. Vastus: ei huvita. On toodud esile, et on palju mõistlikumaid vahendeid riigieelarve defitsiidi kahandamiseks, näiteks lõpetades ära üdini ebamõistliku, Eesti rahva parimate huvidega vastuolus Rail Balticu ehitamise. Vastus: ei huvita. Ja nii edasi ja nii edasi ja nii edasi.”

Neid juhtumeid, millest selgub, et õigusriik kehtib ainult võimueliidile, on Eestis sadu, isegi Riigikohus tantsib võimu pilli järgi, kui menetleb opositsiooni kaebusi. Prokuratuuril on lausa oma õigusriik, mis paneb paika isegi peaministripartei justiitsministri, kui too peaprokurörile kanna peale astub. Õigusriik kuulub Hanno Pevkurile, aga mitte Nursipalu rahvale jne, jne.

“Õigusriik” ei astunud vahele, kui EKRE elimineeriti enne Riigikogu valimisi alusetute “Prigožini”-süüdistustega, kuid reaalse annetusröövi sooritanud Eesti 200 poliitik Johanna-Maria Lehtme sai võimaluse oma häältega suure kamba 200-saadikuid võimu juurde vedada.

Nii see asi Eestis käibki – kui ollakse võimul, siis töötab “õigusriik” hästi ja seda kaitstakse kasvõi madrusesärki katki rebides. Need, kes toiduahelas pole, tunnetavad õigusriiki hoopis teisiti, suurte puudujääkidega. Ja nii mõnigi inimene on pärast võimu kaotamist saanud “õigusriiki” tšillikaunamaitseliselt mekkida. Selline müstiline asi on see Eesti õigusriik.

Uued Uudised