Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Eksperdid” leiavad, et peaministri pildil esireas olemine päästab Eesti suurtest muredest

-
07.05.2022
Välismaal särav Kaja Kallas on toonud “parema Eesti”.
© Kuvatõmmis

ERR-is on ilmunud üllitis “Eksperdid: Kallase rahvusvaheline nähtavus toob kasu ka Eestile”, mis on meedia järjekordne mainekujundus peaminister Kaja Kallasele.

Kes on siis need eksperdid? Välispoliitika instituudi direktor Kristi Raik. Anonüümne “üle kümne aasta Brüsselis erinevates meediaväljaannetes töötanud ajakirjanik”. Tartu Ülikooli ajakirjandusuuringute teadur Marju Himma-Kadakas. Praegu president Alar Karise teadusnõunikuna töötav endine Tallinna Ülikooli teaduskommunikatsiooni õppejõud Arko Olesk. Euroopa Parlamendi saadik, endine välis- ja kaitseminister Sven Mikser. Ei ole eriti seinast seina analüütikute seltskond, vaid poliitiliselt orienteeritud kamp.

“Aga nüüd on ta olnud superaktiivne, temaga on ilmunud nii paljudes väljaannetes suuri intervjuusid,” rääkis reporter, kes palus oma nime ja praeguse töökoha mainimata jätta. Loos loetletakse üles suur hulk intervjuusid, mida Kaja Kallas on andnud, kuid selle järgi ei saa peaministri tegelikku tööd hinnata.

Kui jutt läheb sellele, mis kasu on Kaja Kallase esinemistest, on tulemused emotsionaalsed. “Rahvusvaheline maine ja meie riigi nähtavus /…/ meid teatakse ja meist hoolitakse.” (Raik). “See on ju sümboolne kapital, mida sellised esinemised koguvad! Mulje loeb – see, kes, mida ja kus ütleb. Õige inimene on õiges kohas” (Olesk). “See on kindlasti Eestile hea, et meil on sedavõrd rahvusvaheliselt nähtav peaminister.” (Mikser).

Eriti nõretav on lause: Kallase aktiivsust välismeedias kiitis ka üks anonüümsust palunud Eesti meediaekspert: “Selles mõttes on meil vedanud – olla intellektuaalsel liidripositsioonil – see on ju puhas kuld! Targa poliitiku imago kandub üle ka rahvale.”

Olesk siiski tunnistab: “Kaja Kallase sõnumid ei ole olnud ülearu konfliktsed, aga siiski üle tavalise poliitiku ümmarguse jutu, kes ütleb et on mures või väga mures. Selliseid sõnumeid meeldib ajakirjandusel kasutada.” Seega oskab Kaja Kallas meeldida, kuid mis kasu on sellest Eestile?

“Tegu on ka kena inimesega, /…/ pealegi veel naisterahvas sobitub hästi ajakirjandusväljaannete vajadustega.” (Himma-Kadakas).

Ainsa välismaise tunnustajana tuuakse välja kolumnist Timothy Garton Ashi.

Samas jääb ekspertide silme alt välja see, et Kaja Kallas ei ole oma tuntuse juures suutnud Eestile tuua ühtegi konkreetset abi. NATO tippkohtumiselt tuli ta tagasi tühjade kätega, NATO liitlaste lisaväed paigutati hoopis Ida-Euroopasse.

Nii tulebki väidetavate ekspertide jutust välja, et peaministri edu seisneb vaid selles, et ta on ilus inimene ja oskab igal pildil ennast esiritta sättida. Kui palju on sellest Eestile kasu, kui meid peaks rünnatama ja meil on kena naispeaminister?

Ja muidugi ei räägi ükski ekspert sellest, kuidas Eesti majandus Reformierakonna valitsedes üha enam hätta jääb ja meil on Euroopa kõrgeim inflatsioon. See-eest on meil välismaal kuulus valitsusjuht.