Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EPL „faktikontrolli“ katus sõidab: Eesti lippu võib kasutada, ainult et võetakse ära

-
25.04.2022

Jääb mulje, et meie vasakäärmuslik peavoolumeedia, olles kolossaalses arvulises ülekaalus ja tundes pidevalt korrumpeerunud valitsuseerakondade toetavat karvast kätt, on minetanud juba mitte ainult sündsustunde, vaid ka alalhoiuinstinkti. Valetatakse ja vassitakse nii massiivselt ja ennastunustavalt, et kui tuleb päev, kui tõde osutub Delfile lõpuks vajalikuks, ei usu ka seda enam mitte keegi.

Tänane „faktikontroll“ on selle ohu veenvaks tõestuseks: selle autor kuhjab meeletul hulgal kopipeistitud tsitaate ja skriinšotitud kommentaare, et lämmatada selle kogusega täiesti loomulikku reaktsiooni politseiülema fraasile „soovime vältida olukorda, et politsei võtab inimesel Eesti lipu käest ära“. Elmar Vaher just seda ütleski vaenuliku sümboolika kasutamist keelava seaduse kontekstis. Justnagu oleks ka Eesti lipp vaenulik.

Millist reaktsiooni siis oodati? Seaduses ju ei loetleta keelatud sümboleid, seega sinimustvalge lipu mainimine kõlas nagu täpsustus. Kui politseijuht on nõnda suu peale kukkunud ja ei saa aru intonatsiooni, näoilme ja konteksti tähtsusest, saatku siis saatesse või vastavale pressikonverentsile mõni oma intelligentsem nõunik. Kui Varro Vooglaid mainis eesti lippu ühes jutusaates, kasutades metafoore ja muid haritud inimesele omaseid võtteid, mõttearendusi ja mööndusi, tõmmati see tsitaat kontekstist välja ja hakati inimest laimama ja tagakiusama. Vooglaid pole aga riigiametnik, kes räägib riigimeedias riigiseadusest ja riigipolitseile antud instruktsioonidest.

Tuleb nii välja, et eraisik Varro Vooglaid ei tohi lipust rääkida, aga politseijuht Elmar Vaher tohib tõotada lausa selle konfiskeerimist Eesti Vabariigi pealinnas EV kodanike käest. Et kui mõni Ukrainas toimuva genotsiidi võõrkodanikust tuline pooldaja meie riigilippu nähes solvub, siis tuleb kõrvaldada see riigilipp, mitte okupant. Sest sellist Eestit me tahtsimegi.

Loos „Faktikontroll: Riigikogulase paanika ei pea paika – Eesti lipp ei ole vaenulik sümbol“ valetab EPL juba pealkirjas – mitte mingi riigikogulane ei ole väitnud, et riigilipp on vaenulik sümbol. Hoopis politseijuht väitis, et mõnda okupanti ärritanud eesti lipu võib inimeselt ära võtta. See on aga sama alandav, kui eesti sõdurite striptiis zombide polgu ees – et eestlane tõmbab endalt maha vormi. Mida on eelmisel aastal juba käskinud teha Vaheri vaimne teisik Herem.

Järgmise kahe nädala jooksul on keelatud vaenuliku sümboolikaga avalikud koosolekud,“ märgib EPL. Ja ei soovigi „faktikontrollida“, kas ülejäänutel aasta nädalatel on vaenuliku sümboolikaga koosolekud siis lubatud? Autor kordab sõnu, aga mõttesse ei jäägi.

„Sellega seoses andis ERRile kommentaari politsei- ja piirivalveameti juht Elmar Vaher, mida sotsiaalmeedias pahatahtlikult ära kasutama hakati,“ kirjutab leht, mille üks põhisuundi ongi just talle ebameeldivate maailmavaateliste vastaste sõnade pahatahtlik kasutamine.

„Eksitavat infot teema kohta jagas ka EKRE juhatuse ja riigikogu liige Monika Helme. “Nüüd on siis ka Eesti lipp vaenulike sümbolite hulka arvestatud,” kirjutas Helme sotsiaalmeedias,“ väidab EPL. Kas faktikontroll üldse oskab eristada informatsiooni hinnangutest, sarkasmi faktidest? Helmel on ju õigus: Vaher pani ilmselgelt ühte ritta eestivaenuliku georgi lindi ja EV riigilipu. Kui ei oska ennast korrektselt väljendada, ära tule ERR-i, kus sulle truualamlikult suhu vaadatakse selle asemel, et täpsustada ja vaielda selgeks, et pärast piinlik ei hakkaks. Õukonnameedia on jah mugav, aga ka kahe otsaga asi. Pärast kogu riik loeb ja imestab.

„Mitme järjestiku postitusega jõudis poliitik Helme politseijuht Vaheri esialgsest tsitaadist üsna kaugele ja hakkas juba väitma, et Eesti vabariigis ehk polegi enam Eesti riigilipp lubatud,“ kirjutab EPL. No kui sul tõmmatakse riigilipp selle riigi territooriumil käest ära, järelikult TOL HETKEL ei ole selle kasutamine EV-s tõesti lubatud. Ja seda otsustab suvaline patrullija, kasvõi rahvuspõhiselt.

Meie salliv vihakõneseaduse entusiast justiitsminister Maris Lauri selgitas, „et oluline on mõista, et sümboli kasutamise keeld sõltub kontekstist. “Näiteks 9. mail avalikus ruumis liikudes ei peaks kandma nõukogude armee vormiriideid, punalippe, Z-tähte, Georgi linti,” ütles ta.

Kas siis kõik ülejäänud 364 päeva võib Eestis avalikult kanda nõukogude armee vormiriideid, punalippe, Z-tähte ja Georgi linti? Selline tõlgendus on siin mitte võimalik, vaid lausa ainuvõimalik.

Aga jõuame „faktikontrolli“ järelduseni:  „Otsus: Vale. Ühe valesti tõlgendatud tsitaadi pealt sai alguse kuulujutt, kuid see ei vasta kuidagi tõele – Eesti lippu võivad kõik kasutada ka edaspidi.“ No mis te nüüd. Alles ju öeldi, et võidakse konfiskeerida – järelikult ei või kasutada. Kas pronkssõduriga kalmistule on siis maetud ainult Tallinna „vabastajad“, et eestlane ei või sinna Euroopa päeval Euroliidu liikmesriigi lipuga tulla?

EPL on korduvalt toetanud kuulujutte ja laimukampaaniaid, mille ettekäändeks olid just „valesti tõlgendatud“ või siis lausa võltsitud parempoolsete poliitikute tsitaadid. Nii et vaadaku peeglisse ja lõpetagu see inimeste ajude „fakktimine“.

Ivan Makarov