Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Espenberg: Olukord Eesti tootmises pole lootusetu, kui astuda õigeid samme

06.09.2016
SUPERKONDENSAATORITE LIINI AVAMINE

Superkondensaatoreid arendava ja tootva Skeleton Technologies Viimsi tehases käib viimane seadmete paigaldus, toodang hakkab sealt kavakohaselt tulema septembri lõpus, kirjutab Eesti Päevaleht.

Viimsi tehase seadmetesse investeeris ettevõte 3,5 miljonit eurot. Peale Viimsis asuva arendus- ja tootmiskeskuse on Skeletonil ka tehas Saksamaal Großröhrsdorfi väikelinnas, 20 kilomeeterit Dresdenist idas. Tehas valmistab ette superkondensaatorite komponente. Komponentide montaaž toimub Viimsis.

Saksa tehases käib praegu seadmete katsetus. Skeleton Technologiese tegevjuhi Taavi Madiberki sõnul peaks see tehas saavutama projekteeritud võimsuse järgmise aasta alguses.

Kokku on Skeleton saanud kolme investeerimisringiga investoreilt 26,7 miljonit eurot. Järgmise investeerimisringi kohta pole firma juhatuse teise liikme Oliver Ahlbergi sõnul veel plaani. Aga kui see tuleb, kogutakse raha nii uutele turgudele pääsemisse kui ka tootearendusse investeerimiseks.

Praegu on ettevõtte 70 töötajast arendusosakonnas kolmandik ja tootmises samuti kolmandik. “Rasketehnika tootjatel ei ole enamasti selle ala arendusosakondi, sest see oleks neile mõttetu ühekordne kulu. Nad ootavad pigem, et tarnijad pakuvad neile valmis lahendusi – mitte ainult seadmeid, vaid ka juhtelektroonikat ja tarkvara,” rääkis Madiberk.

Praegu on ettevõtte toodangul kaks olulisemat rakendust: veoautode pidurdusenergia salvestamine ja autosport. Juulis sõlmis firma lepingu Prantsuse ettevõttega Adgero, kes katsetab Skeletoni superkondensaatoreid ühes Ühendkuningriigi suuremas veoettevõttes Fraikin. Samuti kavatseb Skeletoni superkondensaatoreid kasutada tsepeliinide arendaja Flying Whales.

Kindlasti ootab praegu killustunud superkondensaatorite turgu tulevikus konsolideerumine, kus ühed ettevõtted laienevad teisi ära ostes. Kuid Skeletoni juhtidel ei ole veel müügiplaane. Kõigepealt tuleb saada tootmine plaanitud mahus tööle. Kui müük peaks kunagi jutuks tulema, on suurtes mahtudes tootev ettevõte palju väärtuslikum.

Madiberk vihjas, et Skeleton ei pruugigi tulevikus olla müüja, vaid hoopis ostja. “Edukaid ettevõtteid müüakse. Aga väga edukad ettevõtted ostavad ise.”

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni nõuniku Urmas Espenbergi arvates pole olukord Eesti majanduses kiita, kuid mitte lootusetu. “Meil domineerib lisaväärtust mittetootev teenindusmajandus ning riiklikud monopolid, kuid elu oleks vaja uuesti sisse puhuda just kodumaisele tootmisele ja väiketootmisele. Seda ei saa aga teha ilma kodumaise ühistupanganduse ja riiklikult suunatud kodumaise tööstuse eelisarendamise selge programmita. EKRE esindab Eesti poliitikas ja majanduses just seda suunda.”

BNS – Uued Uudised

FOTO: PM/Scanpix