Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Härrassots Sven Mikseri välispoliitilises realismitunnetuses on põhjust sügavalt kahelda

-
16.08.2021
Sven Mikseri välisministriks olles kadus Eestil oma välispoliitika, mis asendati Brüsseli sõna kuulamisega.
© Scanpix

Praegu on näha, kuidas Talibani kiire võimuletulek on vasakpoolsed ja liberaalsed poliitikud juhmiks muutnud, justkui poleks see pärast Bideni otsust USA väed Afganistanist välja viia ja usuäärmuslaste kiiret pealetungi täiesti ilmselge olnud.

Eriti jaburaks teeb praeguse olukorra see, kui taolist juttu ajavad Euroopa Parlamendi saadikud – see näitab, et olukorrast maailmas ei saada üldse aru ja elatakse roosade prillide taga.

BNS vahendab: Afganistani puhul on tegemist kriisiga, mis vajab kohest lahendamist ning uue nädalani oodata pole arukas, ütles pühapäeval ETV uudistesaate “Aktuaalse kaamera” otse-eetris Euroopa Parlamendi liige Sven Mikser.

“Kahtlemata arvan seda, et tegemist on kriisiga, mida oleks pidanud lahendama eile-üleeile,” sõnas  Mikser ja lisas, et enam pole aega oodata ja olukorraga tuleb koheselt tegeleda.

Mis on sellise poliitiku peas, kes sellist juttu ajab? Taliban tegutseb juba 25 aastat ja sai just pealinna Kabuli enda kätte, Afganistani sõda oli ummikusse jooksnud, liitlased lahkusid, riik on üldse väga tugeva hõimutaustaga – ja Mikser arvab, et probleem on lahendatav nädalavahetusel ega kannata uue nädalani?

Selle olukorraga tegeleti nii hästi või halvasti kui sai, juba aastaid. Praegu Afganistanis toimuv on reaalsus, mida ei väära enam ÜRO jututoad ega EL-i sanktsiooniähvardused. Taliban ei hakka mikserite pärast tagasi mägedesse taanduma ega oma Koraani-põhisest mõtlemisest loobuma.

Mikser selgitas, et humanitaarkriis süveneb iga hetkega ning oluline on see, et Afganistanis ei pöörduks tagasi inimõigused ja naiste põhiõigused, mille kallal viimased 20 aastat on tööd tehtud, vahendab BNS.

Taas sotsi rumal jutt – mosleminaiste euroopalikus mõistes õigused pole enam tagatud isegi mitte Soomes ja Rootsis, kus nad elavad kohalikes islamikogukondades, on sunnitud niqabi kandma ja neile tehakse suguelundite moondamist. Sotsid ise aga võitlevad naiste õiguste eest seal, kus need on kõige enam kaitstud ehk Euroopas. Mure afgaani naiste pärast on vähemalt nende puhul variserlik.

BNS jätkab: Afganistanist ei saa Mikseri hinnangul Talibani võimu all demokraatlikku riiki, kuid ta ütles, et loodab, et Talibani võim pole seal igavene. Võitlus selle nimel, et Afganistanist saaks demokraatlik riik, Mikseri sõnul ei lõpe.

Härrassots võiks üle vaadata Afganistani ajaloo alates brittide sissetungist kuni Nõukogude Liidu agressiooni ja NATO missioonini – kas on näha, et riik on kunagi liikunud vikerkaarevärvilise ja sooneutraalse sotside demokraatia suunas?

Sven Mikseri sõnavõtt näitab, millises taevamannalises maailmas vasakpoolsed elavad – nad ei näe, kuidas maailm kiiresti muutub ja on šokis, kui miski toimub nii, nagu nemad ei oodanud.

Ega see ole ainult Mikseri häda – ka reformierakondlased Paet ja Mihkelson ning sots Kaljurand tunduvat mitte teadvat, et Taliban ronis juba pool aastat jõudsalt võimu poole, ning nüüd, kus pühasõdalased on Kabulis, pääses nende kurgust ahastav karje.

EKRE aseesimees Mart Helme on pidevalt toonitanud, et Eesti liberaalsed ja vasakpoolsed poliitikud elavad kivistunud mõttemaailmas, arvates, et seal kehtivad endiselt aastakümneid tagasi sõlmitud lepped – tegelikult muutuvad jõujooned maailmas pidevalt, ja sageli lausa üleöö.