Harri Kingo: minu tervitus Delfi/EPL-i noortele vendadele usus

Arvamus,
- Updated
©Uued Uudised
Delfi/EPL on hingeõnnistuse leidnud. Pilt on illustratiivne.

“Delfi ja EPL üritavad plahvatama panna pommi, mis peaks nende meelest ilmselt SAPTK-i kui mitte õhku laskma, siis seda eestlaste silmis vähemasti tugevalt diskrediteerima.

Lugesin seda artiklit, lootes leida kogu sellest tekstist kinnitust mingile jubedale parempoolseid vaateid esitavale äärmuslusele, aga mida ma ei leidnud, see oli see väidetav õõva tekitav ning taunimist vääriv äärmuslus.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ma ei hakanud sügavuti süüvima mingitesse organisatsioonilistesse hierarhiatesse ja väidetavatesse saladuslikesse finantsskeemidesse, kuid neist artiklis lugedes sai selgeks, et summad, mis selles katoliiklikus ühenduses liiguvad, on suht tühised, kui arvestada ususuuna väidetavalt globaalset levikut.

Ka pole midagi hämarat selles, kui mingis usuorganisatsioonis ka mingid rahasummad liiguvad – me elame maises maailmas ja isegi usklikud ei saa loota, et nad saavad ära elada vaid armastusest ja taevamannast. Raha on maailma käibevahend ja seda vajavad, liigutavad ning kasutavad kõik kirikud – seda eranditeta.

Teiseks ei nähtu kusagilt, et needki tagasihoidlikud, ühe ususuuna sees liikunud summad oleksid kuidagi mittelegaalsed või otse kuritegelikud ja seeläbi taunitavad – need on kogutud inimeste vabatahtlikest annetustest. Mis on selles halba? Alles meil endil oli siin ETV annetuskampaania “Jõulutunnel.” Rahad liikusid vägevalt, annetusi tuli ohtralt. Miks EPL ja Delfi seda maatasa ei ürita materdada?

Mul pole põhjust kedagi mingiks eriliseks äärmuslaseks pidada üksnes seepärast, et kellegi vaated ei lange 100% kokku paavsti vaadete ja tegevusega. Kristlikke ususuundi on protestantlikus maailmas ikka väga palju ja kui Katoliku Kiriku raamistuses neid veidi erinevaid arusaamu samuti esineb, siis pole see midagi erakordset ega enneolematut taeva all. Kristlus väljaspool katoliiklust on killustunud erinevateks tuhandeteks konfessioonideks ja oleks täielik ime, kui mingeid erinevaid arusaamu ei oleks ka katoliikluses.

Mulle näib, et pomm, mis peaks Eesti avalikkust vapustama, on seekord päris tavaline laste mängupüstoli tong, mis teeb oma pisikese plaksukese. Ja kõik.

Eks Delfi ja EPL püüab seda kõike serveerida tooniga ja võtmes, nagu oleks päevavalgele tiritud ja paljastatud mingi grupp sügavale konspiratiivsusesse mattunud vandenõulasi, kes tahavad religioosset maailma ringi pöörata. Paraku, kogu see artikkel vaid laste mängupüstoli tagasihoidlikuks plõksuks jääbki.

Olemata ise katoliiklane, olen minagi kriitiline paavsti sõnade ja tegude osas. Ja seda on paljud usklikud, sh, katoliiklased ise. Mulle on ammu selge, et praegune paavst on esmaselt poliitiline figuur, kes täidab usinalt liberaalset agendat ja kes on Jeesuse asemik vaid formaalselt, teises järjekorras. Esmaselt on ta poliitik oma liberaalse poliitilise agendaga. Kui samasugune kriitiline arusaamine paavsti suhtes valitseb ka osade katoliiklaste endi seas, siis minu meelest on see vaid tervitatav. Usk ja poliitika kokku miksituna midagi arukat ja head endast ei kujuta.

Kogu selle artikli naljakas ja paradoksaaalne pool on aga selles, et Delfi ja EPL näivad olevat oma südameasjaks võtnud nö. õige katoliikluse kaitse ja edendamise ning võitluse igasuguste võimalike väidetavate väärseisukohtade vastu katoliikluses. Tuleb vist arvata, et EPL ja Delfi on kogu oma toimetustega katoliku usuku pööranud ja paavsti kaitsele viskunud?

Millegipärast ma seda ei usu – EPL vähemasti on meil siin, Eestis, vist juba aastakümbeid igasugust religioosust ja usklikkust avalikult mõnitanud. Aaastakümneid on avaldatud Kivirähki tekste, mis tahavad vist olla humoreskid, kuid mis reaalselt otse ohjeldamatult mõnitavad ja halvustavad mistahes vormis kristlust ja mis liberaalide eneste määratluse kohaselt peaks seeläbi olema 100%-line usu ja usklike vastane vihakõne. Usklikke mõnitatakse ju nende usu pärast. Nii aastakümneid. Ja polegi vihakõne!?

Ah et nüüd siis ollakse üleöö puhta katoliikluse jüngrid ja esivõitlejad…

Naerukoht tõesti! Aga siiski – palju õnne EPL-i ja Delfi toimetustele sellise totaalse kollektiivse usku pöördumise puhul!

Kuid samas sealsetele minu noortele, vastsündinud usuvendadele selline mõte: viha, vihkamine ja nendest kantud tühise klatši levitamine on väga halb viis alustada oma usuteed Jumala poole. Püüdke oma vihast ja vihkamisest üle saada. Jeesus selliseid “väärtusi” maailmale ei õpetanud.”

Harri Kingo, kristlane

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused