Harri Kingo: Repsi sajad tonnid moosi

Arvamus,
©UU
Mailis Reps (vasakul)

“Delfi avalehel on kena ülevaade ja kokkuvõte Mailis Repsi karjäärist ja tegemistest. Ehk jäi artiklis selgelt ja otse küsimata, miks varguseks peetakse vaid kohvimasina koju tassimist?

Ja varguseks ei peetud algusest peale kahe nõuniku riigi kulul palkamist, kelle ülesandeks oli vaid Repsi laste eest hoolitsemine, ning riigi transpordi igapäevast, aastaid kestnud kasutamist isiklikuks otstarbeks ja isegi isiklikeks puhkusereisideks? Seegi on ju otsene ja vaieldamatu riigilt varastamine. Kummaline, et prokuratuur, kus töötavad professionaalsed kõrgeltharitud juristid, seda ei märganud.

Saan aru – seda ei tahetud märgata. Ja püüti kasutada turvapatju, et Repsi ja Keskerakonda tervikuna katastroofist päästa.

Esimene neist turvapatjadest oli Repsi vabandamine ja mingi hädine seletus-lubadus, et miskit oli jah justkui valesti, ta peab oma isiklikus elukorralduses mingeid muudatusi tegema. Ilmselgelt jäi sellest sisutusest aga Repsi puhtaks pesemiseks väheks.

Tuli teine turvapadi: Repsi poolt nn. “poliitilise vastutuse” võtmine ja oma ministrikohalt tagasi astumine. Eks see pidi idee kohaselt asendama tema õiguslikku vastutust. Kuid seegi oli liiga läbipaistev kattevari Repsi aastaid kestnud varguste sarjale, mis oli talle enesele saanud otse enesestmõistetavaks, igapäevaseks tegevuseks, elustiiliks. See polnud enam miski riigi pangakaardiga endale paari sukkpükste ostmine.

Kolmas turvapadi oli mannetu administratiivse iseloomuga menetluse algatamine samal eesmärgil – et vaid mitte algatada kriminaalmenetlust.

Lõpuks, kui Reps oli oma töö uue valitsuse moodustamisel ära teinud, alustati ka sellega, millest olekski pidanud kohe alustama – kriminaalmenetlusega. Ja ega teist väljapääsu polnudki. Repsi teod olid ju 100% kriminaalsed. Olid puhtad vargused, oli üks pikk ja kestev varguste jada päevast päeva, kui seda otse ja ausalt nimetada.

No näis, kas algatatud kriminaalmenetlus on veel üks katse Repsi kuidagi ära päästa või jõuab see kunagi ka süüdimõistva otsuse ja reaalse karistuseni. Näis, kas Repsi CV-sse lisandub tema poliitikukarjääri kokkuvõttev lõpurida: kriminaalkurjategija.

Miks Repsi aga ka selles artiklis vaid väga pehmelt moosivargaks nimetatakse, see jääb mulle veidi arusaamatuks. Ajakirjaniku pisike nali? Pilge? Iroonia? Võimalik.

Kui Repsi aastate kestel riigilt varastatu kokku lugeda, siis ilmselt pole tegemist pelga moosipurgiga. Seda moosi saab kokku ikka päris palju tonne. Ehk rahasse panduna isegi sadu tonne. Vaatame, las raamatupidajad arvutavad.

Küsimata ja vastamata senini on olulisim küsimus: kas mite see elustiil polegi meie valitsejate jaoks see täiesti tavaline, igati normaalne elustiil? Arvata, et Reps on ainus must lammas mitmekümne tuhande valge lambukese (meie ametnike armee) seas… Noh, see näib mulle ikka väga suure naiivsusena.”

Harri Kingo, poliitikavaatleja

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused