Helle-Moonika Helme: Terviseameti tegevuse tõttu ei saa ka valitsus terviklikku pilti olukorrast

Arvamus, Repliik,
- Updated
©UU
EKRE Riigikogu saadik Helle-Moonika Helme.

Kõik inimesed, kes on kodus koroonasümptomitega haiged, aga ei kuulu Terviseameti poolt perearstidele ettekirjutatud kategooriate alla ning ei saa seetõttu anda drive in proovi, võiksid pöörduda õiguskantsleri poole, sest Terviseamet on oma ettekirjutusega välistanud testimisprotsessist suurema osa haigetest kodanikest ning võtnud ära nende põhiseadusliku õiguse arstiabile, kirjutab Riigikogu liige Helle-Moonika Helme (EKRE) sotsiaalmeedias.

“EMOsse nad minna ei tohi, kiirabi nende juurde ei tule, oma tegelikust tervislikust seisundist neil ülevaadet ei ole. Samas me kõik teame, et tegemist on tundmatu ja potentsiaalselt ohtliku viirusega, mille tõttu kogu maailm end lukku on keeranud. Me vajame informatsiooni oma tervise kohta kuid seda meile ei võimaldata.

Tegelikult on see samaaegselt ka võrdõigusvoliniku teema, kuna Terviseamet on rikkunud nii karmide kitsendustega võrdse kohtlemise põhimõtet. Vanuseline diskrimineerimine on siinkohal ilmne. Proove võetakse ainult vanadelt ja krooniliste haigustega inimestelt (eesliinil olijad on muidugi iseenesestmõistetavad ) Siinkohal juhiksingi tähelepanu sõnale „ainult“.

Aga kahekümnesed, kolmekümnesed, neljakümnesed, viiekümnesed? Kas neil ei olegi põhiseaduslikku õigust teada saada, mida nad põevad? Olukorras, kus haigus levib kiirelt ja meie kõigi huvides on välja selgitada, kui laialdane see on, ei saa Terviseametil lubada meetmeid, mis moonutavad tegelikkust väga oluliselt.

Me peame järjest ja järjest rakendama riiklikult karme meetmeid, aga Terviseameti tegevuse tõttu ei saa ka valitsus terviklikku pilti olukorrast. Rääkimata sellest, Terviseamet ei suuda oma tegevusega tagada kodanike põhiseaduslikku õigust arstiabile.

Ma arvan, et kõik mõistavad seda põhimõttelist perearsti filtrit, et milleks see üldjoontes on hetkel seatud, aga kui perearst on kindlaks teinud, et tema patsient on haige, tal on kõik sümptomid olemas, siis tal peab olema õigus suunata oma patsient proovi andma. Praegu on nii, et enamikule peab perearst teatama, et kahju küll, kuid teie Terviseameti poolt ettekirjutatud kategooriate alla ei kuulu ja mul ei ole õigust teile saatekirja anda.

Mis mõte sellel kõigel siis on? Suur osa haigetest on välistatud, ei nemad ega ka riik ei saa täit ülevaadet toimuvast, statistika on moonutatud. Me ei saa niimoodi teha ei prognoose ega kavandada edasisi samme. Ka meditsiinisüsteem ei tea, kui suurelt nad raskemateks juhtudeks peavad valmis olema.

Jah, teste pole veel hetkel piisavalt, aga neid hakkab kogu aeg tasapisi juurde tulema ning me peame hakkama ikkagi neid, kes on kõik praegu haiged, välja selgitama. Ja seda enam, et teiste maade kogemus ütleb, et mingeid riskirühmi ei ole, ka noored inimesed võivad olla ohus.

Eks vaatame, aga millegipärast on mul tunne, et need seitse drive in testimispunkti saavad üsna tühjad olema, sest need, kellele see mõeldud oli, ei kvalifitseeru.

Mina ei mõista, miks meil kõik head asjad alati suudetakse bürokraatide poolt ära rikkuda!

Pärast saame jälle küsida – kes on süüdi? Aga kas see aitab neid inimesi, kes teadmatuses oma igapäevast elu peavad elama?

Ka need, kes on praegu terved, peavad teadma, kui suur on oht nende ümber, kui laialt on see haigus levinud. Muidu me jalutamegi rahulikult tänaval ja käime poes, sest me teame, et see number on ju nii väike. Ja teisalt on meid surutud kodudesse karantiini, me kardame… aga vastuseid me ei saa, isegi kui oleme haiged.”

Kommentaarid

4 commentsOn Helle-Moonika Helme: Terviseameti tegevuse tõttu ei saa ka valitsus terviklikku pilti olukorrast

 • Avatar

  Eestis on hetkel üle 300 koroonaviirusse nakatunud inimese ning see number kasvab minutitega. Me ei tea veel kui palju meie inimesi satub seetõttu intensiivi, kui palju sureb. Aga satub ja sureb, sest Eesti ei ole saar ning Eesti inimene ei ole teistmoodi tehtud kui Hiina või Itaalia inimene. Sellega peame arvestama.

  Küll aga saame me praegu öelda, kes on need inimesed, kes viiruse leviku eest vastutavad. Osaliselt vastutavad Eesti inimesed, kes ei järginud Terviseameti soovitust olla pärast ohupiirkonnast naasmist kaks nädalat kodus (ja neid oli – Võrus näiteks Põhja-Itaaliast naasnud suusaturistid, kes mööda linna ringi jooksid), aga leviku eskaleerumise eest viimastel päevadel vastutab üks mees – Saare sotsiaaldemokraadist vallavanem Madis Kallas.

  Saaremaal on praegu hullumaja, inimesed on palavikus ning kõiki kahtlusaluseid ei jõuta enam isegi testida. Ka vastutab ta viiruse leviku eest Eesti kaitseväkke, sest nakatunud sõdur sai viiruse Saaremaal võrkpallimängu vaadates. Võru võrkpallitreener Urmas Tali, kelle Navis peetud sünnipäeval viirus levima hakkas, käis samuti Saaremaal mängu vaatamas. Saaremaalt sai nakkuse ka Pärnu Ülejõe põhikooli õpetaja, kes seal nädalavahetusel käis ning pärast seda tööle läks.

  Saaremaale jõudis nakkus aga nendelt samadelt Milano palluritelt, kelle Saare sotsist vallavanem lahkesti Saaremaale kutsus. Olukorras, kus terve Põhja-Itaalia oli ohupiirkonnaks kuulutatud, seda ka Eestis. Kus oli näha, et Itaalia ei tule enam viiruse ohjamisega toime. Itaalias jäeti mäng ära, aga Saare vallavanem ei tühistanud kutset, mis oli tema kohus kohaliku võimu esindajana, vaid kutsus haiged mängijad Eestisse (üks mängija oli juba Itaalias haigestunud, see oli ohumärk!), vilistades nii oma valla kui terve Eesti inimeste tervisele. Inimesed palusid, et ta seda ei teeks, aga ta tegi seda ikka, naerdes oma tervise pärast mures inimesed välja.

  Vastutab ka Terviseamet, kes ei andnud Kallasele selget soovitust itaallaste kutsumine ära jätta. Terviseametile oli teada, et Põhja-Itaalia on ohupiirkond. Terviseamet ise soovitas kõigil Põhja-Itaalaliast naasnud Eesti inimestel kaheks nädalaks karantiini jääda. Aga mitte itaallastel!

  Ja vastutab ka Eesti võrkpalliliidu president, reformierakondlane Hanno Pevkur, kes selle asemel, et mängu ärajätmise poolt kõneleda, selle toimumist hoopis soodustas. Kas ja mil määral ta oma mõjuvõimu kasutas, veendes muidu Põhja-Itaaliat ohupiirkonnana käsitlevat Terviseametit seisukohta kardinaalselt muutma, on omaette küsimus.

  Selline kogu rahva ohtu panek ei tohi jääda karistuseta. Selle mõtlematuse eest maksame me kõrget hinda, võimalik, et ka inimelude näol.

  Ühtlasi on see meile kõigile hea õppetund selle kohta, et vasakliberaalid ja nendega mestis olevad vasakradikaalidest ametnikud suudavad puhtalt omaenda egoismi pärast viia kogu rahva nädalaga huku äärele, kuna nende jaoks on lõbustused tähtsamad kui rahva tervis. Või oli tegemist tahtliku viiruselevitamisega, eesmärgiga tekitada riigis kaos ja selle varjus võim üle võtta. Kas ja kuipalju on Eesti õigus- ja korrakaitseorganid korrumpeerunud, saame teada üsna pea. Kas algatatakse uurimine ja kas süüdlased võetakse vastutusele on parim lakmuspaber.

 • Avatar

  Teatud inimestel on juba nõukogude ajast peale välja kujunenud suur lömitav aukartus igasuguste ametnike ( antud juhul terviseameti bürokraatide ) ees. Homo soveticuse või post Homo soveticuse asi. Mis aga puutub bürokraatidesse, siis juba George Bernard Shaw märkis kunagi, et kitsas spetsialiseerumine sõna laias tähenduses viib laialdasele idiotismile, seda siis sõna kitsas tähenduses

 • Avatar

  Kurjategijad riiklike ametite eesotsas !
  Ma annaks raiped tribunali alla !

  Ja keegi voiks kokku lüüa ka selle umbkaudse suurusjärgu, mille tõttu Terviseamet viiruse Eestis lahti lasi (Saaremaa kaudu, sinna itaallased kriisipiirkonnast sisse lastes). Ja mis siis, kui see summa ulatub näiteks miljardisse…
  Kas löövad jälle käed puhtaks, et “oops” ja “vabandame”…?

 • Avatar

  HeHe ei pea muretsema, tema kuulub vanuse tõttu testitavate hulka. Peaks vaid kodus isolatsioonis istuma

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused