Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Henn Põlluaas: “Kaja Kallas ei ole adekvaatne olema Eesti peaminister”

-
16.06.2021
Henn Põlluaas
© UU

Riigikogu EKRE fraktsiooni esimees Henn Põlluaas ütles tänasel peaminister Kaja Kallase (Reformierakond) umbusaldamisel parlamendis, et opositsioon on olnud küll kannatlik, kuid olukord Eestis läheb valitsuse tegevuse tõttu iga päevaga hullemaks ning enam kannatada ei saa.

Henn Põlluaas: „Umbusalduse avaldamine on väga tõsine toiming. Jah, me teame, et eelmine opositsioon kui tänane võimuerakond tegi sellest mingisuguse rahvaspordi, kus praktiliselt iga nädal tehti kellelegi umbusaldus ja see muutus päris koomiliseks, kui ühele ministrile mõeldud umbusaldus esitati järgmisele, vahetati nimi ära. Tänane opositsioon ei ole sellise palagani peale läinud. Me oleme olnud kannatlikud, me oleme lootnud, et olukord paraneb. Et valitsus võtab mõistuse pähe ja hakkab ratsionaalselt Eesti huvides tegutsema. Aga kahjuks ei ole me seda näinud. Olukord on läinud üha hullemaks ja me oleme sunnitud olnud tegema umbusaldusavalduse kaitseministrile ja umbusalduse peaministrile ning põhjused mõlemale on kattuvad.

Kui me vaatame neid peaministri vastuseid küsimustele, siis võib need kokku võtta kolme märksõnaga: küsimuste vältimine, hämamine ja eelmise valitsuse süüdistamine. Mitte midagi sisulist me suurt kuulnud ei ole. Ja selle asemel et vastata Riigikogu liikmete küsimustele, andis peaminister meile siit kõnetoolist korduvalt ülevaadet sellest, mis toimub Euroopa jalgpalli meistrivõistlustel.

Kahjuks see etteantud kaheksa minutit ei võimalda kõikidest probleemidest rääkida, nendesse süveneda. Nii et ma katsun oma ülevaates pisteliselt peatuda mõnedel olulisematel punktidel.

Hakkan pihta immigratsiooniteemaga, mis tegelikult algas juba infotunnis, kui peaminister süüdistas Eestit tabanud tohutus immigratsioonivoolus loomulikult eelmist valitsust ja luges ette numbrid. Tõepoolest 17 000 ja 18 000 ja eelmisel aastal 16 000 on väga suured ja hirmutavad numbrid. Aga pidagem meeles, et enne seda oli võimul 17 aastat Reformierakond, kes tegi immigratsioonikvoodile 18 erandit, mille järgi ongi tänaseks jõudnud see arv nii suureks.

Kui me vaatame kümne aasta tagust aega, siis oli jutt ainult paarist tuhandest. Ja me ei näe mitte vähimatki soovi valitsuse poolt piiri tõmmata, vaatamata sellele, et tänavu on jälle kasvanud sisserändajate arv oluliselt suuremaks, kui on tagasipöördunud inimeste arv. Eestist lahkujate arv on samamoodi kasvutendentsis. Põhiseaduslik printsiip, et Eesti riik peab tagama eesti keele, kultuuri ja rahvuse säilimise, on lihtsalt üle õla või üle aia visatud. Mindud on taas kärpeteele, mis oli eelmise kriisi ajal äärmiselt hävitav Eesti majandusele, mis vallandas tohutu väljarände. Selle asemel, et õppida teiste riikide praktikast, et kriisi ajal ei tehta kärpeid, vaid, vastupidi, elavdatakse majandust, me näeme, kuidas on mindud kallale meie kaitsevõimele, kuigi siin korduvalt hämatakse, et seda ei tehta. Ometigi me teame kõik, et nelja aastaga väheneb meie planeeritud kaitse-eelarve umbes 100 miljonit eurot ja tänase 32,36% pealt langeb see 2,1-le. Kui see ei ole kärbe, mis siis veel on? Koos sellega langeb ju ka meie kaitsevõimekus. Me ei ole suutelised täitma ühtegi võimelünka oma kaitsejõududes ja kellele see kasulik on? Kindlasti sellele, te teate kõik, on ainult üks vastus: see on kasulik ainult Venemaale.

Samas kärbitakse ka sisejulgeolekut, päästekomandosid vähendatakse, reageerimisaega vähendatakse, ja nii edasi ja nii edasi. See toimub kõik meie enda rahva arvelt. Lubatud korruptsioonivastase tegevuse asemel me näeme seda, kuidas järjest on toodud Riigikokku eelarve eelnõusid, millega sisuliselt ehitatakse üles politseiriiki, rääkimata samal ajal toimunud ebaproportsionaalsest jõu kasutamisest rahulike meeleavalduste vastu, inimeste vastu, kes avaldasid meelt valitsuse tegevuse vastu politseiriigi loomisega. Ja võrrelgem seda käitumist 9. mail.

Lisaks loomulikult kõik sotsiaalvaldkonna kärped, laste huvitegevuse rahade kärpeid, mis vähendab kohalike omavalitsuste eelarvet. 140 000 inimest saavad löögi oma rahakotile eluasemelaenude intresside tulumaksuvabastuse kaotamisega, taas tõstetakse elektri-, gaasi- ja diisliaktsiisi. Opositsiooni poolt esitatud eelnõu seda mitte teha lükati tagasi, aga ikkagi on teised kõik selles süüdi, mitte tänane valitsus.

Ja see ongi olnud täiesti läbiv kõikides peaministri ja paraku ka kõikide teiste ministrite seisukohavõttudes, mis me ka eelnevalt oleme kuulnud. Meie ei ole milleski süüdi, ainult teised, ainult eelmine valitsus. Aga seda ei ole näidatud, et ise oleks kas või grammivõrdki parem – vastupidi. Ja loomulikult see väga mannetu ebaadekvaatne tegutsemine koroonaolukorras.

Kaja Kallase ja tema valitsuse tegevus kahjustab Eesti riigi ja rahva huve. Ja Kaja Kallas ei sobi Eesti Vabariigi peaministriks. Eelpool toodud arvesse võttes avaldamegi Kaja Kallasele umbusaldust. Kaja Kallas ei ole adekvaatne olema Eesti peaminister.“