Ministrikandidaat Raul Siem: „Teema, kas e-hääletamine on kontrollitav, turvaline ja läbipaistev, ei ole laualt maas.“

Intervjuu,
- Updated
©erakogu
Raul Siem

Uueks väliskaubanduse- ja IT-ministri kandidaadiks on seni siseminister Mart Helme poliitilise nõunikuna töötanud Raul Siem (46), kes uut ametit vastu võttes pikalt ei kõhelnud.

 

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kui teile kahe nädala eest seda uut ametikohta pakuti, kas järelemõtlemiseks kulus palju aega?

Sellest, et selline võimalus võib avaneda, oli erakonna esimehega juttu tõesti umbes kaks nädalat tagasi. Selle võimaluse osas sai sisemine dialoog peetud ning jõudsin üsna pea otsusele väljakutse vastu võtta.

Väliskaubanduse ja IT-ministri koht on olnud tuline, kuidas olete selleks vastutuseks valmis?

Sellise ametikoha täitmiseks ei saa keegi kunagi täielikult valmis olla. Arvan, et minu taust ja kogemused on sellel teel mulle oluliseks abiks. Vastutust ma ei karda, sest olen vastutavatel ametikohtadel töötanud peaaegu terve oma tööalase karjääri.

Millised on olnud tagasiside ja esimesed reageeringud pärast teie kandidatuuri avalikustamist?

Tagasiside on olnud seni positiivne. Püüan anda parima, et see nii ka edaspidi jääks.

Mis on need teemad, millega kohe algust teete või õieti jätkate näiteks seoses eriolukorraga, kus teie eelkäijal olid omad ülesanded?

Täna ongi oluline, et ei tekiks sisse lõtku eriolukorraga tegelemise protsessis. Käimalükatud meetmete rakendamine on prioriteet ja sellega tuleb tegeleda esmajärjekorras. Peame arvestama, et eriolukord, mida võib nimetada hetkel tervishoiuvaldkonna eriolukorraks, on laiemas mõttes üle kandunud majanduslikku eriolukorda. Selle lahendamine aga on juba ajaliselt pikem protsess. Ettevõtete toetusi, mis on käima lükatud, tuleb jätkata. Ettevõtlus on meie majanduse alus ja seda peame hoidma.

Millised teemad on need, mis vajavad paremat ja kiiremat tegutsemist, kus Kaimar Karu jänni jäi?

Sellel teemal ma ei hakkaks arutlema. Ma ei soovi keskenduda minevikule. Ees ootavad riigina suured väljakutsed ja see on oluline.

Kuidas kavatsete murda ametnike barjääri ministeeriumis, et panna nad koostööle?

Ma ei eelda, et ametnikud on ehitanud barjääri. Siseministeeriumi kogemustele ja varasematele avaliku sektori kogemustele tuginedes olen ka selles osas optimistlik.

Põhiline murelaps on olnud e-hääletamine, millega tegelemine ei tahtnud teie eelkäijal kuidagi edeneda. Mis teie sellest arvate?

Eks see eriolukord ongi võtnud kõikidelt ministritelt olulise aja. Tegemist on selgelt koalitsioonilepingu punktiga ning sellega tegelemine või mittetegelemine  ei ole dialoogi koht. Seega, teema, kas e-hääletamine on kontrollitav, turvaline ja läbipaistev, ei ole mingilgi moel laualt maas.

Teil on selja taga huvitav ja mitmekülgne karjäär. Olete tööd teinud nii vangla direktori asetäitja kui ka maksuametis. Kuidas teie karjäär on kujunenud.

Tõepoolest, minu karjäär on olnud väga mitmekülgne. See võimaldab omada laialdast kogemust erinevatest valdkondadest. See tuleb kindlasti kasuks, et olla edukas minister selles valdkonnas.

Olete juristiharidusega, millist rolli täitsite siseminister Mart Helme nõunikuna?

Minu roll siseministri nõunikuna oli ministrile allkirjastamiseks esitatavate seaduseelnõude läbitöötamine ning migratsiooni ja rändeküsimused.

Kuulute Eesti Konservatiivsesse Rahvaerakonda 2016. aastast, mille poolest see maailmavaade teile lähedane on?

Eesti riigi ja rahva püsimajäämine on minu hinnangul igaühe jaoks oluline. Juured on need, mis teevad meist need, kes me olema. Juurtes on jõud, meie tugi ja identiteet. Selle eest tasub seista.

 

MITMEKÜLGNE KOGEMUS

● Raul Siem asus 1999. aastal tööle maksuameti maksuvõlgade sissenõudmise osakonna juhatajana, kus tal oli ülesanne: luua Eestis maksuvõlgade sissenõudmise ja rahvusvahelise maksukogumisfunktsiooni võimekus, mis varem oli puudu.

● Pärast karjääri maksuametis läks Siem 2007. aastal tööle Tallinna Vangla direktori asetäitjana. Tema ülesanne oli seal järelevalve- ja julgeolekualase tegevuse korraldamine ning koordineerimine, kriisijuhtimine, turvasüsteemide haldamine, hädaolukordade lahendamiseks õppuste korraldamine ja juhtimine.

● 2011. aastal läks Siem tööle advokaadibüroosse Hansa Law, kus ta oli jurist-konsultant.

● Raul Siemile kuulub kaks ettevõtet. Esimene neist on Daan Õigusbüroo AS, mis pakub õigusnõustamist, isikuandmete kaitset, maksude- ja ärinõustamist ning asjaajamist. Lisaks kuulub Siemile 25 protsenti ettevõttest Poketlaw OÜ, mida ta nimetab start-upiks ja mis püüab välja arendada veebiplatvormi, mille eesmärgiks on õigusnõustajate hankeplatvormi väljatöötamine.

● Siem on käinud Paikuse Politseikoolis ja Eesti Riigikaitse Akadeemias.

● 2002. aastal lõpetas ta Tartu Ülikooli õigusteaduse erialal.

 

 

 

19 commentsOn Ministrikandidaat Raul Siem: „Teema, kas e-hääletamine on kontrollitav, turvaline ja läbipaistev, ei ole laualt maas.“

 • Avatar
  Margus Peterson

  KaarelK, vastan su 14.o6. postitatud kommentaarile. aitüma seaduse tutvustamise eest. nüüd võta vaevaks ja tutvu valimis-
  statistikaga – vvk kodulehel kõik must-valgel olemas. ja rehkenda. tee kasvõi pool rehkendust, aga tee ISE. tõepoolest –
  klassika on aegumatu: on hädavale, vale ja statistika. tekib küsimus: milleks meile seadused eesotsas PS-ga? et neile
  kõrges kaares lasta?
  sa pole rahul mu viisakusega, õigemini selle puudumisega. saan sust aru. kui kaua siin riigis “e-valimised” on toimunud?
  pea kaks aastakümmet. PEA KAKS AASTAKÜMMET on siinmail “e-valimiste” messiast pähe määritud kut itinduse “suursaavutust”
  ja “rahva vaba tahte triumfi”, ja millest IGA ENDAST LUGUPIDAV RIIK hoidub kui katkust, kui OHUST RIIGI JULGEOLEKULE JA
  DEMOKRAATIALE – ja pean olema viisakas?! ei ole. ja ei kavatsegi.
  mis minu rumalusse puutub, siis siin on sul õigus. tuhandekordselt. mida enam ma ilmaelust loen-kuulen-teada saan, seda
  narrimalt ma ennast tunnen. egas üks suurmees asjata öelnud: mida targem inime on, seda rumalamana ta ennast tunneb. siit
  igipõline dilemma: olla loll või tunda end lollina. aga sulle soovin ainult edu oma rumaluse edendamisel!
  film ed. snowdenist vaata kindlasti ära, siis saad teada, kui “salajane” meite paljukiidetud “e-hääletus” on. ise vaatasin
  kaks korda ja “äratundmisrõõm” oli sii suur, nii suur. kui minu noorus’aal, sel paljukirutud nõuka’aal, mis ei tule iial
  tagasi, tuli lutika või koputaja värbamiseks ta sõrmed sahtli vahele lüüa või meelehääd pakkuda, siis tänasel itinduse ja
  nutinduse “võidukäigul” teevad inimesed seda ISE. rõõmuga. ja selle eest heldelt pääle makstes.
  ps.

  • Avatar

   Hea Margus Peterson,
   jõudu sulle su uskumustes. Minu soovitus sulle — internetist ja mujalt leitav info on oluline ja avab meie silmi. Samas internetis ja ka mujal infokandjates on tohutul hulgal infot, meie tegelikke teadmisi kasvatab vaid oskus asju seostada ja neid õigesse konteksti panna — selleks on vaja paraku baasteadmisi. Lihtsalt üksikute suht meelevaldsete näidete najal kaugele ei jõua.
   Samuti ei aita oma seisukohtade tutvustamisele kaasa kõikide teistsuguste arvamuste naeruvääristamine ning sõna otseses mõttes mõnitamine. Vaielgem argumentidega mitte isiklikul pinnal.
   Lõpetuseks — oli üllatavalt huvitav diskussioon. Me küll põhiküsimuses (kas e-valimised on seaduslikud või mitte) jäime oma arvamuse juurde kuid see on normaalne demokraatia tunnus — inimestel ongi erinevad arvamused. Ja teisi arvamusi ei maksa maha teha, mine tea, millal nende mahatehtutega tuleb ühe laua taha istuda ja üht asja ajama hakata. Näiteid sellest on Eestis ja mujal maailmas küll ja veel.
   Mina olen jätkuvalt seda meelt, et e-valimised on turvalised ja seaduslikud ning kindlasti üks eesti edulugu. Jah, maailm meie ümber muutub ja areneb ning e-valimised peavad ka arenema. Aga ma loodan, et Eestil jätkub tarkust minna selle teemaga edasi, mitte teha sammu või ka mitut tagasi. Ning et e-valimiste turvalisust hinnataks ikkagi sisuliselt ja teadjate poolt, mitte internetifoorumis hüüdlausete vormis.

   • Avatar
    Margus Peterson

    hää KaarelK:
    1) kui sind solvasin või naeruvääristasin – palun vabandust. neile, kes mulle suvalist jama ajavad, vastan samaga.
    2) uskumus tuleneb faktidest. killuke siit, teine säält, keskpõrandale kokku ja nii see pusle kokku pannakse. põhjus
    elementaarne – miks on asjad just NII, aga mitte TEISITI. pusle pilt ja illusioon ei klapi omavahel.
    3) itinduse oled sa minust tuntavalt üle. sa tõid kenasti ja kiiresti välja hääletussedeleid puudutava seaduse.
    selge – mida ei ole olemas, seda ei saa ka välja anda. tee nüüd lahti vvk koduleht ja vaata arhiivi – mis sa
    seal näed? pane kokku 1+1 – palju saad? või juudi kombel – palju vaja on? ja nii kõik “e-valimised”.
    4) rääkisin hääletussedelite päävalust ühe mehega. too helistas vvk-sse ja näitas vaat et näpuga – teil on sääl
    vist mingi apsakas. vastus võttis keeletuks: jah, see on VÄIKE EKSITUS! KÕIK “E-VALIMISED” JA – EKSITUS!! PAAR-
    KÜMMEND AASTAT! kuidas on SEE võimalik?!
    5) kui kaua võtab sul aega “e-hääletuse” rehkendamine? 104-aastane sooritas tehte 35 sekundiga. paned paremaks?
    6) vvk on ka natuke elu uurinud. nii, nagu neil on teada 104-aastase “kiirusrekord”, on neil ka teada, millised
    asutused olid “e-valimiste lembelised”. vaata, uuri. siit küsimus – mida nad VEEL teavad, aga meile ei räägi?
    7 film ed. snowdenist ei ole otseselt seotud “e-valimistega”, küll aga kaude. telekas oli see vist pea aasta
    tagasi. vaata ära ja pane pea tööle. kas sa ei ole kordagi endalt küsinud, miks poliitikud ja ärimehed räägivad
    neljasilmajutte võimalikult kaugel telefonidest? arvutit-telekat vaatad? vaatad. oled sa kindel, et keegi sulle
    teistpoolt ekraani vastu ei vaata, kuigi sa teda ei näe? mina küll ei ole. ahjaa, hiljuti oli “uudis”, et mingil
    staarikesel oli intiimne video telefonist avalikkuse ette “lekkinud”. “juhus” või mitte – jumal seda teab.
    tudeerimissoovitus – vvk koduleht, heldur-valdek seederi blogi ja virgo kruve sait evalimised.ee. edu!
    lõpuks – miks hoidub iga endast lugupidav riik “e-valimistest” nagu katkust, pidades neid OHUKS DEMOKRAATIALE
    JA JULGEOLEKULE? oskad sa vastata?

 • Avatar
  Ülle Pinsel

  KaarelK, kuid kuhu jäi EV PSist see osa, et valimised toimuvad märtsi 1.pühapäeval ja on ühetaolised? Meie valimisseadus ja eelkõige valimiste korraldus on juba 18.aastat rikkunud EV PSi. Hääletada saab rahus teise inimese ID-kaardiga, oma hääle lisandumist valitule ei saagi tuvastada, hääletada saab korduvalt, ka inimese enda antud häält teise poolt muuta, sadades kordistada, seda tühistada(muuta o-ks) jms. Oleme banaanivabariigist ka hullem, kui seda pikaajalist lauspettust ei peatata!

  • Avatar

   Ülle, ei tasu nii pöördesse minna, loe parem põhiseadust ja Riigikogu valimise seadust:
   Põhiseadus:
   § 60 … Riigikogu korralised valimised toimuvad märtsikuu esimesel pühapäeval neljandal aastal, mis järgneb Riigikogu eelmiste valimiste aastale. … Riigikogu valimise korra sätestab Riigikogu valimise seadus.
   Riigikogu valimise seadus:
   § 38. Hääletamise aeg
   (2) Eelhääletamine toimub:
   1) kümnendast kuni seitsmenda päevani enne valimispäeva riigi valimisteenistuse määratud valimisjaoskonnas
   2) kuuendast päevast kuni neljanda päevani enne valimispäeva kõigis valimisjaoskondades.
   3) kümnendast päevast kuni neljanda päevani enne valimispäeva elektrooniliselt.
   Või tahad sa väita, et ka jaoskonnas eelhääletamisega on juba 18 aastat rikutud PS-i?
   Veel:
   * väidad, et “oma hääle lisandumist valitule ei saagi tuvastada” — palun seleta, kuidas sa seda pabersedelitega jaoskonnas valides teha saad?
   * Ühetaolised valimised tähendavad seda, et igal valijal on üks hääl. Kõigil valimistel antud häältel on võrdne kaal. (https://www.riigikogu.ee/tutvustus-ja-ajalugu/riigikogu-ulesanded-ja-tookorraldus/riigikogu-valimine/) Kuidas seda põhimõtet e-valimistel rikutakse? Jah, e-valimistel saab e-hääletada mitu korda kuid arvesse läheb vaid viimane valik, st. vaid *üks* antud hääl loeb. Seega on valimised vaieldamatult ühetaolised selles mõistes, mis on kirjas seaduses.
   * Hääletada saab teise inimese ID kaardiga — riik eeldab, et inimesed on seaduskuulekad ning ei jaga oma ID kaardi PIN koode kõrvalistele isikutele. Vähemalt ei tehta seda massiliselt.

 • Avatar
  Margus Peterson

  veike meeldetuletus ei tee paha:
  kui ausad valimised oleksid võimalikud, oleks nad keelatud. üks fordide dünastiast.
  pole oluline, kes kuidas hääletab. palju olulisem on, KES ja KUIDAS hääli loeb. stalin (väidetavalt).
  valige keda hääks arvate, lõppeks valite ikkagi MEID. huvitav, kes on selle üteluse autor?
  võtke vaevaks pisut valimiste statistikat tudeerida. ntx 2019. a. riigikogu valimised. hääletanuid – 565045;
  kehtivaid sedeleid – 561141; “e-hääletanuid” – 247232. kes jagas ja kus “e-hääletanutele” kehtivad valimissedelid,
  mida saab ainult valimisjaoskonnast OMAKÄELISELT ANTUD ALLKIRJA vastu? palju “põnevam” on see, KES ja KUS andis
  kehtivatele valimissedelitele ALLKIRJAD? teadmiseks – “e-hääletusel” pole kehtivate sedelitega mitte mingit pistmist!
  kontrollitud, kuna küsisin vvk-st järele. misasi on “e-sedel”? kas olete kuulnud midagi kehtetutest “e-sedelitest”?
  kas need tekivad siis, kui keegi “e-hääletab” n+1 korda suvaliste kandidaatide poolt ja siis need “täis sodib” või
  on “e-sedelite” kehtivaks või mittekehtivaks tunnistamine vvk ainuõigus? seni on kuulda olnud ainult ÜHEST tühistatud
  “e-hääletusest”.
  eestis olla tööjõu puudus. eriti välistööjõu. nüüd vist see päävalu nii hull enam ei ole. aga ühed kõvemad hädakisa
  tegijad olid itimehed. aint ma ei saa aru, mis neil viga on? mingu vanadekodudesse – sääl neid “lademetes”. memmed-
  taadid vanuses 100 +/- 4-5 aastat on pea 100% “e-hääletajad”. mis kõige “põrutavam” – nende näppude “nobedus” on
  lausa kosmiline. alles hiljaaegu oli universumi rekord ühe 104-aastase vanuri käes, kes sooritas “e-valimise” suisa
  35 sekundiga!! nüüdseks olevat rekord küll “purustatud”. paraku on tolle “tipptegija” vanus teadmata. niiet itimehed-
  naised – tehke järele või taguge kinni! ja hääd kaaskommenteerijad, kui te arvate, et teil õnnestub kõrges vanuses
  vanadekodus oma elupäevad õndsas rahus õhtasse veeretada, siis eksite – teid ootab hoopis itimehe-naise “põnev” põli.
  ja katsuge te ainult kõrvale viilida!
  kui tahetakse valimised, olgu need siis “e”- või sedelvalimised, vähegi ausaks, läbipaistvaks ja tõsiseltavaks teha,
  on ainus võimalus – AVALIKUD VALIMISED. pääle valimisi nimekirjad netti ja kohe näha – kes kellelt ja kui palju hääli sai.
  1) AVALIK VÕIM PEAB OLEMA AVALIK
  2) tunduvalt suureneb nii valijate kui valitavate vastutus. eriti kohane praegu. kas te kujutate ette valijat, kes annab
  oma hääle hoolimatult, et mitte öelda kuritegelikult käituvale kandidaadile?
  3) valijatel tekib nimeline õigus valitu tagasi kutsumiseks.
  seega – ei ole e-hääletuse vastane. see, mis praegu toimub, on pettus ja võimu kaaperdamine.

  • Avatar

   AVALIK VÕIM PEAB OLEMA AVALIK — nõus.
   AVALIKUD VALIMISED — pääle valimisi nimekirjad netti ja kohe näha – kes kellelt ja kui palju hääli sai — ei ole nõus. Hääletamine on salajane — Põhiseaduse § 60. Hääle andja ei pea avalikustama oma poliitilisi veendumusi ja kellelgi ei ole õigust poliitiliste veendumuste alusel isiku üle otsust teha — Põhiseaduse § 12.

   • Avatar
    Margus Peterson

    hääletamine netis ja – SALAJANE?!?! pidasin sind nutikamaks. petta sain. nagu tavaliselt. vaata ära film ed. snowden’ist
    ja räägi edasi. hääletamine salajane – MIKS? keda või mida kardetakse? et sulitsemine ei lähe enam läbi? hääle andja EI
    PEA avalikustama oma poliitilisi veendumusi, ta teeb seda ISE – vabatahtlikult, oma käitumisega. ah et PS §12 . . . jajahh
    . . . ainult üks küsimus: kus sa elad? või elanud oled?

   • Avatar

    Miks on hääletamine salajane? Vastus: nii on kirjas Eesti Vabariigi Põhiseaduses ja Riigikogu ning kohalike omavalitsuste volikogude valimiste seadustes. Kellegi või millegi kartmisega pole siin midagi tegemist, seadus ütleb, et valimised on salajased. Maailmas ei ole minuteada ühtegi riiki kus seadusandlikke kogusid valitaks mittesalajaste valimiste teel (OK, jätame Põhja Korea jms välja kuigi ka seal on valimised seaduse järgi pigem salajased) ja seda just seetõttu, et oleks tagatud kodanike vabadus oma arvamusele. Ei ole riigi asi teada kelle poolt ma hääletasin.
    Ma ei saa siinkohal aru, kuidas film E. Snowdenist (milline täpselt?) Eesti e-valimistega seotud on. Tegelikult ka ei saa aru — me arutame siin e-valimiste seaduslikkust Eesti Vabariigi seadustest lähtuvalt mitte mõningaid paranoiateooriaid globaalsest jälgimisest. Seega jääme palun teema piiridesse.
    Vastus su viimasele küsimusele — ma olen sündinud Eestis, elan praegu Eestis ja kogu oma eelneva elu olen Eestis elanud ning pole kunagi kahelnud selles, et nii Põhiseadus koos kõigi oma paragrahvidega ning ka muud seadused kehtivad. Ning kehtivad kõikide jaoks.

 • Avatar

  E-valimised on Eesti seaduslikud kuna elektrooniline hääletamine kui lubatud hääletamisviis on kehtivates seadustes selgelt kirjas.
  Seega ei saa e-hääletamine olla kuidagi valimisseadusega (Eestis muuseas ei ole olemas Valimisseadust, on Riigikogu valimise seadus, Euroopa parlamendi valimise seadus ja Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadus) vastuolus.
  E-hääletuse seaduslikkust Põhiseaduse vaatenurgast on kaalunud ka Riigikohus (vt näiteks kohtuasi 3-4-1-4-11, 21. märts 2011) ning leidnud selle seadusliku olevat. Seega ei ole alust väitel, et e-hääletamine on Põhiseaduse vastane.
  Hääletamisviiside lubatavuse (nii e- kui pabersedelitega) ning valimiste korraldamise üle otsustamine ei ole mitte ühe ministri ega ka valitsuse vaid Riigikogu pädevuses. Valitsus (ja vastutav minister) saab vaid välja töötada vastava seaduseelnõu, mille siis Riigikogu kas heaks kiidab või tagasi lükkab. Ehk siis — ükski minister (isegi EKRE oma) ei saa elektroonilist hääletust ei keelata ega lubada.

  Lõpuks — e-hääletuse turvalisuse ja läbipaistvuse tõestamine on paljuski usu ja usalduse küsimus. Ning kui inimene ei taha uskuda või senise usu kõrval ka alternatiivset hinnangut kuulata, siis ei ole talle võimalik mitte midagi tõestada. Ehk sis — kui inimene usub Allahit ja tema prohvet Muhammedi, siis Jeesusest ja Buddast talle rääkimine on heal juhul laste muinasjutu rääkimine. Ja vastupidi. Ning kui inimene on võtnud uskuda, et e-valimised on igal juhul ebaturvalised ja alati tehakse sohki, siis enamasti on reaalsete argumentidega tema vastupidises veenmine pea võimatu. Sest need väited saab ju alati uuesti vaidlustada…

  • Avatar

   Mõni ei usu, et maakera on ümmargune ja mõni usub, et 5G levitab koroonat. Paberhääletus on kontrollitav, arusaadav, tõestatud süsteem. Vajab vähesel määral usku ja võltsingute teostamiseks on vaja suurt arvu inimesi kes sellest osa võtaks (tõenäoliselt tuleb välja). E-hääletus *praeguse tsentraliseeritud lahenduse puhul puhul* aga vajab mitme järgu võrra suuremat usku. Suures mahus tulemuste võltsimiseks piisab mõnest üksikust võtmepositsioonil oleva inimesest (stiilis kummast taskust Tarvi mälupulga serverisse pistab).
   E-hääletus on plokiahela tehnoloogiat kasutades võimalik teha igale valijale kontrollitav ja elimineerida usu komponent täielikult. See aga eeldaks praeguse süsteemi vigade tunnistamist.

   • Avatar

    Lauri, jah, plokiahela lisamisel saab TEHNILISELT midagi paremini jälgitavaks teha. Aga see ei eemalda seda “usu komponenti” ei täielikult ega ka mitte osaliselt. Sina ilmselt tead kuidas plokiahel toimib, aga enamusele on see üks järjekordne “patsiga poiste abrakadabra”, millega e-hääletuse väidetavat “võltsimist” varjata.
    Nagu ma ennist ütlesin — kui inimene tõsimeeli usub, et tänane e-hääletamine on seaduse ja ka põhiseaduse vastane, reformarid saavad üldse hääli vaid tänu e-valimiste võltsimisele ning IT minister peab selle koheselt ära keelama, siis sellist arvamust sisuliste argumentide (plokiahel jms.) abil ei muuda. See on usu küsimus, mida saab heal juhul osaliselt muuta vaid iidoli poolse sõnavõtuga. Allahi kummardajaid ei veena ümber Torino surilinaga, neile on see vaid üks räbaldunud riidetükk.
    Antud juhul on aga eriti halenaljakas, et selle e-hääletuse “vastasuse” iidolid kasutavad seda e-valimiste väidetava võltsimise kaarti just oma jüngrite ülekütmiseks, mitte tõe väljaselgitamiseks ja sisulise arutelu algatamiseks. Sest e-hääletamise tegelik ärakeelamine ei ole nende huvides kuna just EKRE sai 2019.a. kevadel e-hääletuse kaudu teise tulemuse — siinkohal tulevad nüüd “tõsiusklikud” ja ütlevad, et selleks, et reformi võltsimine nii välja ei paistaks, lisati võltshääli ka teistele erakondadele. Ja siis me räägime argumenteeritud diskussioonist ja arusaamisest…

  • Avatar
   Margus Peterson

   KaarelK,sul on täielik õigus uskuda, et “e-valimised” on ausad. mina seevastu olen täiesti veendudnud, et see on puhas
   pettus. sulle, kui “e-valimiste” fännile lihtne küsimus: kas sa tead mõnda “e-valijat”, kes sai KEHTIVA VALIMISSEDELI?
   KUST ta selle sai? kes andis? kui sa ütled, et pole saanud, siis sa valetad. vvk kodulehel on valimisstatistikas must-
   valgel kirjas. pane tähele – seal pole silpigi ei kehtivatest ega kehtetutest “e-sedelitest”. kui ma küsisin vvk-st,
   kas mul “e-valijana” on sedelitega ka tegemist, siis vastus oli – MITTE MINGIT! kes nüüd kägu ajab – sina või vvk?
   heldur-valdek seeder on välja rehkendand, et näiteks ligijürgsi “häälte” arv statistikas ja kokkurehkendatuna on
   erinevad. kas vvk-l on tambovi konstant arvutitesse installitud vä? on teisigi “apsakaid”, mille pääle vvk kulmugi
   ei kergita ja lihtsalt tuima paneb. kas sa ikke tead, kesasi on vvk e. VABARIIGI VALIMISKOMISJON? uuem nimi on (vist)
   valimisteenistus? see on asutis, mille päälike allkirjadega FIKSEERITAKSE VÕIM. kui juba pisiasjades paska aetakse,
   siis on see dekoratsiooniks palju suurematele sigadustele. niipalju algklasside aritmeetikast.
   teeme ühe veikse poliitrehkenduse kahh. see oli sul meeles, et “e-valimiste” ususalgaja ekre sai “e-häälte” arvu
   poolest “hinnatava teise koha”. aga on sul meeles, palju said teised? vot see oligi refirojude esimene prohmakas.
   endile – nojah, et nad nii ahned olid, üllatas. aga ei üllatand ka. sotsilitsid ja isamaatud – täpselt nii palju,
   et võimalike kosilastena nende veimevakk hästi nadi oleks ja nad räägiks ainult siis, kui suur päälik neile sõna
   annab. kesikud tegid tubli tulemuse puhtalt paberhäältega – sinna ei olnud midagi parata. ja vaevalt sai valimis-
   stuudio alata, kui refiraiped tegid järjekordse prohmaka, kuulutades kilekotimiihali ja kajakõsõ-kaunikõsõ-sulisiimu-
   tütrikõsõ suu läbi: sai see ekre palju sai, aga meie poolest võivad nad nüüd kuradile kerida. vähestele on antud “rõõmu”
   sellist ülbust näha ja vähestel on “au” olla nii ülbe. see, mis järgnes, on lihtsalt . . . magustoit. mart, kurat, magad vä?!
   ja kajakõsõ märtsikõutsina kräunumine ja küüntega põrandakraapimine – rattajürka, va sindrinahk, pani refirojudele ikke
   korraliku kabelimatsu. sest kui ikke rehkendada ei mõista, tulebki neid võimust eemal hoida.
   ja veel – igatmasti uuringufirmade “prognoosid” ja valimistulemused peaks enam-vähem klappima, aga – tutkit, feedja.
   täielises eesti vabariigis on isegi selline asi võimalik. ja keegi ei kobise. igaljuhul refirojudele kulub ära – ei tasu
   ülbitseda.
   ps. aga mis siis saab, kui selgub, et “e-valimised” oligi üks petukaup? refirojude käitumise järgi pole võimalik muud
   moodi arvata.

   • Avatar

    Margus Peterson, millise seaduse milline punkt räägib VALIMISSEDELITEST? Riigikogu valimise seadus https://www.riigiteataja.ee/akt/1045561?leiaKehtiv räägib hääletamissedelitest.
    § 37. Hääletamissedel
    (1) Hääletamissedeli ja elektroonilise hääle vormi kehtestab Vabariigi Valimiskomisjon.
    (2) Riigi valimisteenistus korraldab hääletamissedelite valmistamise ning jaoskonnakomisjonidele kättetoimetamise.
    Hääletamissedeleid kasutatakse valimisjaoskonnas hääletamisel (§ 39. Hääletamine). Seletuseks — hääletamissedel on see paberist vorm, mille peale valimsjaokonnas valija oma märke teeb. Elektroonilisel hääletamisel ei ole sellise vormiga midagi peale hakata kuna seda ei saa arvuti kaudu edastada. Elektroonilise hääle vorm on teine ja selle kehtestav Vabariigi Valimiskomisjon.
    Mainitud seaduse peatükk 7(1) ELEKTROONILINE HÄÄLETAMINE ei näe elektroonilisel hääletamisel hääletussedelite (ega ka valimissedelite) kasutamist ette. Seega ei mina ega ükski teine e-hääletaja ei ole kunagi saanud ei kehtivat valimissedelit ega ka kehtivat hääletussedelit. Ei saa saada asju, mida ei ole olemas ja mida kehtiv seadus ka ei nõua. Ning mittenõutud asjade puudumine protsessis ei tee sellest protsessist pettust.

    Mind jätkuvalt hämmastab, et e-valimiste kõige kangemad kriitikud ja ebaseaduslikkusele viitajad ei vaevu isegi kehtivat seadust läbi lugema vaid tulistavad puusalt, argumenteerides seadusevastasust põhiliselt sotsilitside-isamaatute-refirojude teemalise kriitikaga (et viisakalt öelda). Aga meil on vaba maa, igalühel on õigus arvata mida iganes ning rumal olemine on kindlasti ka üks vääramatu inimõigus.
    P.S. kui selgub, et e-valimised on petukaup, siis on see kindlasti löök Eesti riigi tõsiseltvõetvusele ja kurvastav asjaolu. Samas see otsus peaks vähemalt minuarust põhinema veidi teaduslikumal alusel kui “refirojude käitumine”…
    P.P.S. aga mis siis kui selgub, et e-valimised on aus kaup? Kas selline variant on ka kusagil viimastel e-valimistel 2. koha saanud erakonna tulevikustsenaariumites olemas või lähtute lõpuni (vabandust, iidoli järgmise kõneni) põhimõttest, et eitada tuleb kõike, sealhulgas ilmselgeid fakte?

 • Avatar

  Olen e-hääletuse poolt, sest see on mugav.

  • Avatar

   Olen e-hääletuse vastu sest see on ebausaldusväärne (praegusel kujul).

  • Avatar

   Mugavusi taga ajav inimene ei tohiks üldse hääletada. Sest ennast poliitilise eluga kursis hoidmine, ennekõike paleemeedia-rahameedia ajupesust läbi närimine on raske ning mugav inimene sellega hakkama ei saa.
   Tulemuseks on dmokraatia häving ja plutokraatia võit. -> Mugav valib selle, kel on rohkem raha reklaamide ostuks.
   Kuna rahal ei ole ei riiki ega rahvust, siis …..

   • Avatar

    Demokraatia (üldlevinud definitsiooni järgi on see valitsemisvorm, mille tunnuseks on kodanikkonna osalemine poliitikas) häving on see, kui suur osa valimisõiguslikke isikuid loobub valimistel osalemast.
    Igal valimisõiguslikul isikul on õigus ja moraalselt ka kohustus valimistel osaleda ning kord 4 aasta tagant oma sõna riigi poliitika kujundamisesse öelda. Jah, enamus (vähemalt valimistel osalevaid) inimesi loodab oma lemmikute võitu kuid samal ajal aksepteerib ka teistsuguseid vaateid ega arva, et kõik teistsugused vaated on vaid miski müstilise paleemeedia-rahameedia-sorosfashismi-liberite-sotsrefide-süvariigi-ametnikepartei hästi varjatud vandenõu.
    Ning võrreldes Antiik-Kreeka turuplatsidemokraatiaga on ühiskond edasi arenenud ning 21. sajandi alguses on seega täiesti normaalne kui valija saab oma hääle anda ka interneti teel — aeg on edasi läinud ja kirju me ei saada ju enam jalgsikulleri või kirjatuviga.

 • Avatar

  E-hääletamine on OTSESELT Valimisseaduse vastu. Seega ei peaks seda üldse arutama, vaid laualt minema pühkima. Miks seda ikka tehtud ei ole???

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused