Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jaak Madison: kui on vaja Venemaa kodanike liikumist piirata, siis tulebki riikidel seda teha

-
09.09.2022
Jaak Madison
© Uued Uudised

Yana Toom pöördus Euroopa Komisjoni poole kaebusega, et Eesti koos veel kolme liikmesriigiga (lisaks Läti, Leedu ja Poola) rikuvad Schengeni piirieeskirju, kuna keelatakse riiki sisenemine Venemaa kodanikele Venemaalt, kes omavad vaid turismiviisat.

Olgu öeldud, et parlamendiliikmel on selliseks tegevuseks ehk pöördumise kirjutamiseks täielikult vaba voli ning eeldatavasti paljud Toomi valijad kiidavad seda ka heaks, kuid sisuküsimuses Toom paraku eksib.

Schengeni piirieeskirjad (EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS (EL) 2016/399) käsitlevad kolmandate riikide kodanike õigusi ja erinevaid aluseid siseneda Schengeni alale, kuid seal on oluline vahe: antud määrus kehtestab miinimumnõuded, mida peab kolmanda riigi kodanik täitma ning millistel tingimustel võib Schengeni alas olev riik lubada kolmanda riigi kodanikel siseneda Schengeni alale. See tähendab, et määrusega on sätestatud miinimumnõuded, mida peab iga Schengeni liikmesriik, sh Eesti koos kolme teise riigiga, täitma, et kontrollida kolmandate riikide kodanike sisenemist.

Kuid määrus ei keela rakendada karmimaid piiranguid ja seda turismiviisaga Schengeni alale soovijate piiramine seda ongi. Seega õiguslikult on liikmesriikidel täielikult õigus kehtestada sisenemiskeeld turismiviisadega kolmandate riikide kodanikele.

Kuid kui Yana Toomi huvitavad väga õigusrikkumised riikide poolt, siis mainin, et näiteks 2020. aasta kevadel, kui kolm Balti riiki tekitasid vaba liikumise tagamiseks nö “Balti mulli”, siis sellega rikuti Euroopa Liidu õigust, kuna diskrimineeriti näiteks Poola või Soome kodanikke.

Kuid loo moraal oli sellest see, et kui ikka on poliitiline tahe ja vajadus millegi järele, siis riigid ka teevad seda ning direktiivid ja määrused saadetakse puu taha. Mis ongi tihti mõistlik.”

Jaak Madison, EKRE saadik Euroopa Parlamendis