Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jaak Valge: „Kõne sisepoliitiline osa jäi presidendil ja ta nõunikel ilmselt korrigeerimata“

-
25.02.2022
Jaak Valge
© UU

Riigikogu liige Jaak Valge (EKRE) kirjutab Eesti Päevalehes, et Kui Alar Karise esimesed ülesastumised presidendina olid suunatud ühiskonna nn liberaalsemale poolele, siis hiljem on olnud täheldatav tema soov olla kogu Eesti president. Seda tõestab näiteks ta algatus arutada presidendi otsevalimise kehtestamist, mida ülekaalukalt suurem osa ühiskonnast soovib, ent mida eelmised presidendid põlglikult tõrjusid.

Jaak Valge: „Sümpaatne oli presidendi vastuvõtu ehk nn pingviinide paraadi ärajätmine. Loodetavasti kaalub president selle meie ühiskonda mittesobiva edevuse laada lõpetamist alatiseks. Üleliigset paraaditsemist polnud presidendi aastapäevakõneski. Polnud ka poolharitlaslikku peenutsemist, ega üleliia tühjalt kõmisevat pateetikat.

Aga kui presidendi kõne hinnata heaks vaid selle järgi, et ta eelmise ja üleeelmise presidendi vigu ei teinud, on see murulähedane latt.

Ma ei tea, kui tugev on presidendi nõunike prognoosivõime, aga arvatavasti tuli veel mõned tunnid enne esinemist kõne teksti tugevasti korrigeerida, ikka Venemaa agressiooni pärast. Ning on loomulik, et kõne põhirõhk oligi sellel. President oli veenev, siiralt murelik, aga mitte paanitsev. Kujundid olid samuti õnnestunud.

Aga kõne sisepoliitiline osa jäi presidendil ja ta nõunikel ilmselt korrigeerimata. Tõsi, Hando Runneli luuletuse “Elekter” kasutamine oli elegantne ja teravmeelne ning ühtsusele kutsuvad kujundid ilusad, aga president võinuks ise uues olukorras selgemalt omaenda üleskutset järgida.

Polnud mõtet valitsust ja valitsuse poliitika vastaseid hinnates asuda üheselt valitsuse poolele ning valitsuse sisemise konflikti puhul üht osapoolt asja eest teist taga nuhelda. Isegi presidendil pole ettenägemisvõimet, et järjest lisanduvate teadmiste valguses senise koroonapoliitika pädevust hinnata. Sestap polnuks põhjust ka üht või teist arvamust omavaid inimesi kategooriliselt teadususku ja segaduses olevateks jagada.

“Lihtne on lõhestada ja lahku viia, raske kuulata ja rahulikult rääkida, et osapooled kokku tuua ja leppida. Meil kõigil, ka minul, tuleb seda oskust ikka ja jälle lihvida”, ütles president. Jah, väga oleks tahtnud sel erakordselt keerulisel, iseseisvuse taastamise järgselt kõige keerulisemal ajal kuulata presidendi konkreetset nõuannet poliitikutele. Loomulikult seda, et moodustada tuleb laiapõhjaline, kõigi parlamendierakondade ühtsusvalitsus.“