Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jälgimisühiskond hiilib vaikselt isikuandmetesse ja dokumentidesse

23.08.2021
ID kaardile koondatakse rohkem isikuandmeid. Pilt on illustratiivne.
© UU

Üleeuroopaliselt võetakse veel käesoleval aastal kasutusele biomeetrilised isikutunnistused, mis tähendab, et alates esmaspäevast lisatakse sarnaselt passile ja elamisloakaardile sõrmejäljed ka ID-kaardile.

„Nii Eesti kui ka teised liikmesriigid lisavad alates käesoleva aasta teisest poolest sarnaselt passidele ka isikutunnistuste kiibile sõrmejäljed. Biomeetria lisamine isikutunnistusele on Euroopa Liidu ülene kokkulepe, mille eesmärk on turvalisuse ja julgeoleku parem tagamine tõhusama isikusamasuse kontrollimise teel,“ rääkis siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna nõunik Elen Kraavik BNS-ile. “Sellega astume järjekordse sammu kuritegevuse vastu võitlemisel.”

Mida arvavad sellest inimesed? Enriko Erkmann kirjutab:

“Masendavad uudised. Nii nagu hiilimisi muudeti kõigile Eesti elanikele kohustuslikuks pangakonto omamine, astub Eesti valitsus tänahommikustest TV-uudiste põhjal veel sammukese totalitarismi poole, hakates kõigilt kodanikelt ID-kaardile sõrmejälgede kogumisega väidetavalt “tõhustama kuritegevuse vastast võitlust”. See olla meil EL-i poolt antud kohustus.

Väga tõhus oleks potentsiaalsete kurjategijate jälgimiseks nõuda ka ainult isiksustatud mobiilsideteenust ja väljalülitamist mittevõimaldavat asukoha jälgimist GPS-ga. Silmaiirise andmeid, geeniandmeid, haiguslugu täies mahus, määratud trahve jms. pole samuti raske ID-kaardi siduda. Vangi kombel nummerdatud oleme niikuinii oma isikukoodiga.

Kõige hullem, et enamik eestlasi läheb sellise “vaiksel tulel konnakeetmisega” särasilmi kaasa, adumata vähimatki ohtu ja õppimata mineviku õppetundidest vähimatki. “Aeglase konnakeetmise” vastu on raske ka protestida, sest iga kord mõeldakse, et mis see killuke isikuandmete lisamist siis ära pole, või et mina olen ju nii aus inimene, mis mulle ikka halba juhtuda saab?”

Muidugi oleks uus meede ka kasulik, näiteks migrantide tausta kontrollimisel, kuid neil ju vastavaid dokumente pole ja neilt seda ei nõutagi. Lääne-Euroopa praktika näitab, et rändlejaid eriti ei kontrollitagi (kuidas muidu jõuavad Vahemere paadipõgenikud läbi terve Euroopa käies La Manche`i väina äärde, et sealt uut merereisi Suurbritanniasse alustada). Seega taas üks algatus Euroopa-sisese jälgimisühiskonna loomiseks.