Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ivan Makarov: „Järjekorda, litapojad! Järjekorda!“… Ja nad tormasidki järjekorda

-
19.02.2022
Kaks keelt, üks…

Uskumatu, aga rus.postimees sai otsesõnu aru meie eilsest Bulgakovi tsitaadist „Järjekorda, litapojad! Järjekorda!“ ja trügis täna lausa teistest ette. Tulemus on nostalgiline ja kirjeldamatu.

On asju, mida on raske tõlkida, sest siis kaob originaali kordumatu aura. Suurte kirjanike teoseid võivad edukalt tõlkida mõned teised suured kirjanikud, sest nad oskavad mitte ainult võimalikult täpselt anda edasi teksti sisu, vaid taasluua teises keeles kolleegi loodud kujundite õhustikku ja näidata mõlema keele rikkust.

Kuid tõlkigu vene Postimehe mõningaid tekste kasvõi Mihkel Mutt, ei ole ikka võimalik anda edasi kordumatut Brežnevi ajastu õhkkonda koos nende paljudele armsaks saanud järjekordade, Pravda juhtkirjade, riiki juhtida suutvate köögitüdrukute ja ajalehti täita oskavate proletaarlastega.

“Postimees lubab oma lipukirjas seista eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise eest läbi aegade. Postimees on täie kindlusega Eesti omariikluse poolt, on läbivalt toetanud tugevat riigikaitset ja häid liitlassuhteid,” ütles Postimehe peatoimetaja Marti Aavik, põhjendades põhimõtte „sõna on vaba“ omapärast rakendamist konkreetselt Varro Vooglaiu suhtes.

Mida härra Aavik nüüd siis veel vene Postimehe toimetusega teeb? Äkki seda, milles juba aastaid rääkisid privaatsetes vestlustes paljud Postimehes töötanud eesti ajakirjanikud, kellest keegi ei saanud aru, kuidas on seal toimuv üldse võimalik? Eelmise aasta 8. mail ilmus näiteks rus.postimehes selle lehe peatoimetaja lugu „Toimetuselt: pidupäeva eel“, kus räägiti natsismi kohutavatest kuritegudest ja küsiti: “…kas diskussioonid sellest, et on vaja sünnitada rohkem lapsi rahvuse säilimise nimel, ei olegi sama ooperi esimesed taktid?”. Ehk Teie leht, hea härra Aavik, mille lipukirjas on kirjas, nagu Te õigesti märkisite, seismine eesti rahvuse säilimise eest, väitis „pidupäeva eel“, et kui eestlased tahavad rohkem lapsi, on see natsismi kohutavate kuritegude eeltaktid.

Kas see, et Varro Vooglaid ütles teises väljaandes, et ei kõlba kuskile olukord, kui eesti lipu varjus vaenatakse eesti rahvast, on siis hullem, kui teie enda väljaandes peatoimetaja juhtkirjas 9. mai auks näidatakse lapsi tahtvaid eesti peresid potentsiaalsete fašistlike massimõrvaritena?

Ärge siis imestage, et isegi mõni venelane ei taha teie väljaandega koostööd teha.

Ivan Makarov

P.S. Loomulikult on tänane rus.postimehe lugu võrreldes sellega tühiasi, aga üldist taset näitab küll: «В очередь, сукины дети, в очередь!» – «А я здесь стояла!» – Uued uudised