Jüri Toomepuu: olukorrast USA valimiste eel

Rubriik Arvamus On
- Updated
©Scanpix
President Trumpi populaarsus on tõusuteel.

“Selle aasta 3. november on otsustav päev USA ajaloos. Sellel päeval valitakse järgmiseks neljaks aastaks USA president, järgmiseks kaheks aastaks kogu USA kongressi saadikutekoda ja kuueks aastaks kolmandik senatist. Samuti toimuvad kohalikud valimised, kus valitakse osariikide kongresside ja allüksuste valitsuste liikmed, kohalikud kohtunikud, linnavalitsused, linnapead ja ka koolivalitsuste liikmed.

Tulevikuprognoosid

Kuna USA on maailma kõige võimsam riik, niihästi majanduslikult, diplomaatiliselt kui ka sõjajõu poolest, otsustavad USA presidendi ja kongressi valimise tulemused suurelt osalt ka maailma ja Eesti tuleviku.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Võimas USA suudaks kammitseda Vene hiljuti eluaegseks diktaatoriks pühitsetud Vladimir Putini tahet taastada kommunistliku Venemaa „hiilgus“ ja Hiina eluaegse diktaatori Xi Jinpingi ambitsiooni  muuta kommunistlik Hiina maailma kõige võimsamaks riigiks.

USA ja demokraatia vaenlastele teeks Bideni presidendiks valimine ja jõuetu Ameerika suurt rõõmu. USA, meie kõige tähtsama NATO liitlase allakäik võib osutuda maailmale ja Eestile katastroofiliseks.

Parteide peakoosolekud

Eelvalimistel valisid kaks USA arvestatavat parteid, demokraadid ja vabariiklased, oma presidendikandidaadid. Demokraatide partei  peakoosolek toimus 17-20. augustil ja vabariiklaste 24-27. augustil. Peakoosolekutel kritiseerisid nelja päeva jooksul mõlema partei paljud kõnelejad vastasparteid ja tolle kandidaati ning esitasid oma partei seisukohad. Oli aga suur vahe selles, millest kõnepidajad rääkisid ja veelgi suurem selles, millest nad ei rääkinud.

Mustanahaliste poolt alustatud demonstratsioonid, mis kiiresti muutusid anarhistide, mässajate, süütajate ja rüüstajate pärusmaaks, oli tabu teema demokraatide suurkogul, sest need toimuvad eranditult linnades ja osariikides, kus nemad on võimul. Nende kõnelejad rõhutasid peamiselt seda, et Joe Biden olevat hea ja kaastundlik inimene ja väitsid, et president Trump pole.

Vabariiklaste kõnelejad ja president Trumpil oli võimalik rääkida viimase kolme aasta saavutustest. President Trumpi esimese kolme aasta jooksul kasvas majandus võimsamaks kui kunagi varem, töötute protsent, igas rahavastiku kategoorias, langes ajalooliselt madalale tasemele, Obama ajal unarusse jäetud kaitsevõime oli taastatud, ISISe kalifaat lõpuks ometi hävitatud ja USAle ebasoodsad kauba- ja muud lepingud katkestatud või muudetud.

Nad rääkisid ka rahutustest, rüüstamistest, süütamistest ja tapmistest, mis on toimumas linnades, kus demokraadid on võimul, ja rõhutasid demokraatide poolt kehtestatud politseide eelarvete kärpimist, politsei õiguskaitse võime piirangutest ja politsei poolt arreteeritud kurjategijate kohesest vabastamisest. Nad väitsid, et demokraatide võit tähendaks suurt sammu maksude tõstmise ja sotsialismi poole, millega kaasneb tavaliselt vaesus ja viletsus.

Parteide muutuvad perspektiivid

Enne Wuhani viirust ja hiljutisi laiaulatuslikke rahutusi USAs, näis president Trumpi tagasivalimine selle aasta novembris olevat päris kindel. Demokraatide tõenäoline kandidaat Joe Biden näis Trumpiga võrreldes  mannetu. Ta sageli segased ütlused ja korruptiivne tulutoov tegevus, kui ta juhtis USA Hiina poliitikat ja ta poja priske sissetulek korrumpeerunud Ukraina Burisma energiafirma mitte-midagi-tegeva palgalisena, ennustas talle kindlat kaotust.

Viiruse levikule järgnev drastiline majanduslangus ja märatsemised, rüüstamised ja vägivaldsused, mis järgnesid Minneapolise politsei poolt kinnipeetu mustanahalise George Floydi vägivaldsele surmale, kergitasid tublisti demokraatide lootust novembri valimistel võidukad olla.

Tavaliselt on parteil, kes võimul pole, parem võimalus võiduks, kui riigi majandus on halb ja veelgi suurem võimalus kui rahva hulgas on küllalt rahulolematuid. Demokraadid ja president Trumpi vastane USA vasakpoolne peavoolumeedia toetab seetõttu demonstrante ja kas vaikib märatsemistest või koguni kirjeldab sündmusi, kus majad põlevad ja rüüstamised toimuvad „peamiselt rahulike demonstratsioonidena.“

Kui „mustad elud loevad“ liikumist toetavad anarhistid võtsid üle ja kuulutasid Seattle linna keskuse oma iseseisvaks valduseks ja seal toimusid röövimised, vägistamised ning mõrvati üks nooruk, kirjeldasid nad seda „suvise lillepeona.“

Viimaste kuude küsitlused näitavad, et demokraatide kandidaat Joe Biden võidaks valimised. Aastal 2016 presidendi valimiste eelsed küsitlused aga näitasid samuti, et Hillary Clinton tuleb võitjaks. On põhjust arvata, et president Trump suudab ka seekord võidukaks osutuda.

Märatsejate poolt tapetute arv on tõusnud juba paarikümnele, sadu politseinikke ja kõrvalseisjaid on vigastatud, majanduslike kahjude arv on katastroofiline ja kuna märatsemised toimuvad linnades, kus demokraadid on võimul, hakkab rahvas aru saama, et märatsemiste lõpetamiseks on vaja anda oma hääl vabariiklastele.

Kõige viimane Zogby Analytics küsitlus näitab, et president Trumpi populaarsus on tõusuteel. Veelgi tähtsam on see, et umbes kolmandik mustanahalistest, latiinodest ja aasia päritoluga valijatest, kes varem ülekaalukalt toetasid Obamat ja Clintonit, on hakanud Trumpi toetama. Eriti huvitav on küsitluse tagajärg, mis näitab, et ka 23 protsenti demokraate toetavad Trumpi.

Ennustused

Kuulus tuumafüüsik Nils Bohr naljatas, et ennustamine on raske, eriti kui on tegemist tulevikuga. Presidendikandidaatidele ja nende parteidele on see lihtne, sest nad on kindlad, nagu nad peavadki olema, et nad võidavad. President Trump ja Joe Biden mõlemad kinnitavad, et nad võidavad. Kõik teised võivad kindlad olla vaid selles, et ainult üks nendest saab võita.

Mina olen nõus ennustama, võib olla mõjutatud oma eelistustest, et USA president Donald J. Trump valitakse USA presidendiks ka järgmiseks neljaks aastaks. Kui mu ennustus täide ei lähe, saan ennast lohutada sellega, et ma ei pea oma kõrge vanuse tõttu väga kaua elama maailmas, mille senini veel kõige võimsama riigi riigipea on Joe Biden.“

Jüri Toomepuu

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused