Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Jüri Toomepuu: Putini sõda, vene värk

-
11.03.2022
Mitmed Bideni sammud on võimaldanud Putinil Ukrainat rünnata.
© Scanpix

Aastatel kui eestlased pidid kannatama vene kurjuse impeeriumi okupatsiooni, muutus Eestis populaarseks ütlus „vene värk.“ Eesti õigekeelsussõnaraamatu (ÕS 2018) definitsioon selle termini jaoks on „kehv asi või ettevõtmine.“ See kirjeldab hästi Putini rünnakut Ukrainale.

Putin ilmselt arvas, et ta suudab vallutada Kiievi paari päeva jooksul ja seda arvasid ka USA luureametid. Ukrainlased arvasid teisiti. Vene 40 miili pikkune Kiievisse suunatud ründe konvoi peatati silla õhkimisega. See tohutu sõjamasinate konvoi muutub iga päevaga vähem võitlusvõimeliseks ja jääb tõenäoliselt Ukrainale sõjasaagiks. Ukrainlased on suutnud muuta vene T90 tanke sadade kaupa kalliteks kirstudeks.

Putini strateegiline ründe ja logistiline plaan oli ilmselt valmistatud võhikute poolt. Ta rünnaküksuste ülemad kasutavad amatöörlikku taktikat või on lihtsalt ebakompetentsed. Ta rivisõdurid on pigem valmis pagema kui võitlema. Vene värk mis vene värk.

Biden, Putini rünnaku võimaldaja

Peamine põhjus miks Putin sai varuda hulk valuutat Ukraina vallutamiseks, oli USA ebakompetentse, saamatu presidendi Joe Bideni otsus hävitada president Trumpi poolt saavutatud USA sõltumatus imporditud fossiilkütustest. See tõstis kiiresti nafta hinna maailmaturul 50 dollarist 100ni ja rikastas varem pankroti äärel vaakuvat Putini Venemaad.

Biden pole ikka veel lubanud taastada USA nafta ja puhta maagaasi toodangut ja nafta barreli hind tõusis 130 dollarile, enne kui Araabia Ühendemiraadid teatasid, et nad tõstvad tootmist. See langetas barreli hinna 115 dollarile.

Ühe aasta võimul oleku jooksul on USA president Joe Biden tõestanud ka oma Afganistani katastroofiga, et Bideni USA pole enam riik, millega tasub arvestada.

Kui Biden oleks hakanud rakendama USA sanktsioone siis, kui Putin hakkas koguma vägesid Ukraina piirile, oleksid Putini kommunistliku Venemaa taastamise plaanid kahtlemata raugenud. Kui Biden ei keelaks Poolal anda Ukrainale õhuruumi kaitsmiseks MIG jahilennukeid, poleks Putin ja ta käsilased suutnud ka sooritada hulgaliselt sõjakuritegusid tsiviilisikute vastu.

Vaprus võib võita

Kui eestlased avaldasid 1918. aastal iseseisvusdeklaratsiooni, sattusid nad kohe oma hiiglasliku vene naabri rünnaku alla. Punaarmeel oli ülekaalukas eelis relvastuses ja arvukuses. Eestlastel oli ülekaalukas eelis võitlusvaimus ja julguses, mida õhutas vabaduse ja iseseisvuse igatsus, mis oli eestlaste hingedes püsinud läbi sajandite kestnud rõhumise. Nad läksid lahingusse, et luua iseseisev Eesti Vabariik. Võitjaks jäid Eesti vabadussõjalased.

Kui Stalin alustas 1939. aastal rünnakut ligi miljoni suuruse Punaarmee väega Soome vastu, kelle kogu elanikkond oli sel ajal umbes kolm ja pool miljonit, arvas ta, et Soome on mõne päeva pärast tema haardes. Soomlased arvasid teisiti. Venelastel oli ülekaalukas eelis relvastuses ja arvukuses. Soomlastel oli ülekaalukas eelis võitlusvaimus ja julguses. Sõda oli küll raske, aga soomlased säilitasid oma iseseisvuse. Üks ebameeldiv sõja tagajärg soomlaste oli vajadus matta miljoni või kahe, ega keegi täpset arvu ei tea, venelase laipa.

Kuigi venelastel on Ukraina vastu tohutu ülekaal relvastuses ja sõdurite arvus, on Ukrainal tohutu ülekaal võitlusvaimus ja julguses. Kui on lõppenud sõjatants, võivad jääda võitjaks Ukraina kodukaitsjad.

Putini suurusehullustuse hoos tekkinud soovunelm

Putin on kinnitanud, et ta eesmärk on taastada kommunistliku Venemaa “hiilgus” ja ta iidoliks on ilmselt Stalin, aga fakt on see, nagu on tõendanud ta sõjakäik Ukrainas, et Venemaa sõjaline jõud pole kaugeltki märkimisväärne.

Juba umbes 10 000 vene ründajat on langenud, nende hulgas kaks kindralit. Putin on vallandanud kaheksa kindralit. Pole põhjust arvata, et nende asemikud oles võimekamad.

Sestap on Putin rakendanud vene värgi viletsuse kompenseerimiseks ka julmuse, mis iseloomustas vene kurjuse impeeriumit. Kui Ukraina vabadusvõitlejad peatasid tankide kolonnid, hakkas ta pommitama elamurajoone, koole ja isegi sünnitushaiglaid, et tappa niipalju naisi ja lapsi kui võimalik. Kruiisi rakettide ja laus pommitamise vastu kahjuks ainult vaprusest ei piisa, aga ukrainlaste võitlusvaimu pole isegi kuritegelik terrorism suutnud hävitada.

Diktaator, terrorist, sõjakurjategija

Võimul püsimiseks vallandas Putin juba ammu terrorismi laine Venemaal. Rahvusvaheliste organisatsioonide andmetel on ta lasknud tappa paarsada ajakirjanikku, vangistanud palju tuhandeid vastaseid ja lasknud neid, kes on põgenenud välismaale isegi mürgitada.

Pole kahtlust, et süüdistused esitatakse Putinile ja ta käsutäitjatele sõjakuritegude sooritamise eest. On tõenäoline, et kurjategijad süüdi mõistetakse, aga võimalus, et nad peavad oma karistust kandma, on kaduvväike.

Vähemalt oma vaimusilmas saavad maailma rahvad näha poomisnööri Putini ja ta käsilaste kaelas. See ehk aitab vaos hoida teisi verejanulisi diktaatoreid ja annab ehk ka lootust venelastele, et ka nemad saaks kunagi vabadust, demokraatiat ja rahu nautida.

Jüri Toomepuu