Kaitseminister Kalle Laanet moodustas oma toiduahelasse “nõuandva koja”

Rubriik Arvamus On
Kalle Laanet ei tundu tugeva kaitseministrina, kui ta värbab ennast nõustama seltskonna suvalisi inimesi.

Kaitseminister Kalle Laanet allkirjastas käskkirja, millega moodustab enda ametiajaks teda riigikaitsega seonduvates küsimustes nõustava koja, kuid tundub, et tegu on mingi toiduahela jätku, mitte reaalse töögrupiga, seda vähemalt ekspoliitikute osas.

Nõukoja esimees on Taavi Rõivas ning liikmed Merle Maigre, Riho Terras, Katri Raik ning Toomas Luman. Nõukoja liikmed valiti eesmärgiga katta viit olulist valdkonda: rahvusvahelised suhted, küberpoliitika, kaitsevägi, kohalik omavalitsus ja vabatahtlikkus riigikaitses, vahendab BNS.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Esimehe isik tekitab kohe arvukalt küsimusi – kõigepealt selles osas, et mis kompetents on “peenhäälestajal” Taavi Rõivasel riigikaitse rahvusvaheliste suhete osas? Midagi ekspeaministrina ta kindlasti selles vallas teab, kuid kindlasti leidnuks Laanet soovi korral kümneid märgatavalt asjalikumaid inimesi. Rõivas on teatavasti Angela Merkeli sülekoera kuulsusega ja nõustaja koha saab ta puhtalt ameti pärast.

Merle Maigre ja Riho Terras (küberpoliitika, kaitsevägi) on mõlemad tugeva sõjalise ja riigikaitse taustaga (kuigi Terrast peeti kaitseväe juhatajana pigem paraadarmee loojaks), kuid Katri Raik on taas suur küsimärk – tema tegevus siseministrina ei andnud mingit alust teda kaitselistes küsimustes spetsialistiks pidada, pigem oli Raik osa poliitilistest skandaalidest. Ka Raiki puhul leiaks omavalitsusi esindama märgatavalt asjalikumaid inimesi.

Ärimees Toomas Lumanit ei saa samuti riigikaitseliselt vajalikuks “nõuandjaks” pidada, seda vabatahtliku riigikaitse osas – pigem sobiks selleks Kaitseliidu ülem, mitte aga mees, kes on tõeline Hunt Kriimsilm: ehitusfirma Nordecon üks põhiomanikke ja Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees, Eesti Energia nõukogu liige ja Eesti Põlevkivi nõukogu esimees (Vikipeedia loetleb üles veel paljusid ameteid). Millal on sellisel mehe aega vabatahtlikuks riigikaitseks?

Tema enda kogemus “vabatahtlikkuses” kõlab: “Reservväelasena läbis Luman 2005. aastal kõrgemad riigikaitsekursused, tal on majori aukraad. Augustis 2018 sai ta ajutiselt kolonelleitnandi auastme, et kandideerida rahvusvahelise NATO riikide reservohvitseride ühenduse (CIOR) eesistujaks.” Ajutiste auastmete saamine kõlab vägagi korruptiivselt – nagu ajutine kompetents.

Nõukoja ülesanded on kaitseministri nõustamine laiapindse riigikaitse ja kaitseministri vastutusvaldkonda kuuluvates küsimustes ning ettepanekute tegemine ja soovituste andmine kaitse- ja julgeolekupoliitika edendamiseks ja arendamiseks, jätkab BNS. Laanet märkis, et kaitseministri nõukoda saab olema võimendus Eesti laiapindse riigikaitse arengule nii siseriiklikult kui ka rahvusvahelistelt.

Selliselt seltskonnalt oodata laiapinnalist riigikaitset? Tegu on inimestega, kes on küll riigikaitsega kokku puutunud, aga kui nemad Laanetit nõustama hakkavad, siis jääbki üle loota vaid NATO-le.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused