Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaja Kallas loobib põhjanaabreid poriga, sellel on tagajärjed

-
14.06.2021
Kaja Kallas ja Sanna Marin
© Scanpix

Peaminister Kaja Kallas (Reformierakond) on oma saamatusest Eesti ja Soome heanaaberlikud suhted päris nugade peale lasknud. Kuhu nüüd on jäänud jutud suurest sõbrast ja liitlasest, mida rõhutati siis, kui Mart Helme tegi sõbraliku lõõbi Soome peaministri aadressil?

Kaja Kallase tõmblemine Soome suunal on ületanud praeguseks igasugused piirid. Vähe sellest, et ta saadab oma Soome kolleegile, kellega ta veel mõni aeg tagasi kenasti sõbrannatas, avalikke kirju ja pillub selles suunas muid nooli, on ta kiirustanud kaebama ka Brüsselisse.

Soome peaminister Sanna Marin ongio ühes oma intervjuus öelnuid, et Kaja Kallase avalik kiri tõukub osaliselt Eesti sisepoliitikast ja on mõeldud näitamaks Eesti kodanikele, et valitsus on aktiivne, töö käib. Marin ütles, et saab Eesti olukorrast aru, kuid Soome peab ikkagi otsuseid langetama oma vaatenurgast.

“Hea Sanna, palun leiame koos sellise viisi, kus Soomes töötavad Eesti inimesed saaksid koju oma peret vaatama tulla. Lennukiga lendamine aitab vaid jõukamaid ja väheseid – Tallinna ja Helsingi vahel lendavatele liinilendudele mahub 100 korda vähem inimesi kui laevadele. Usun, et oled minuga ühel nõul selles, et teisel kaldal elava pere nägemise sagedus ei tohi sõltuda rahakoti paksusest, aga praegu kipub see niimoodi olema. Lisaks ei lähe lennutranspordi eelistamine mitte kuidagi kokku keskkonna hoidmise ega rohepöördega,” kirjutas Kallas.

Lisaks sellele on Kallas kutsunud aru andma Soome suursaadiku ja kaevanud Brüsselisse.

Ka on ta totaalselt segi ajanud töörände ja kaubaveo. „Veoautosid ei saa laadida lennukisse,“ kirjutas ta, teadmata, et kaubavedu Eesti-Soome piiril polegi katkenud.

Soome pikendas riiki sisenemise piiranguid juuni lõpuni, ent tegi pendelrändele Eestiga erandi, kui lubas uuest nädalast reisida Soomes töötavatel eestlastel kahe riigi vahet lennukiga.

Ülejäänud piirangud jäid kehtima: nii peab reisija, kelle kodumaal on kahe nädala nakatumisnäit 100 000 elaniku kohta üle 25, Soome reisimisel jääma 14 päevaks eneseisolatsiooni. See nõue laieneb ka Eestile.

2019. aasta detsembris prooviti tollast siseministrit Mart Helmet umbusaldada selle eest, et ta pani raadiosaates „Räägime asjast“ kahtluse alla Soome peaministri Marini ja uue valitsuse pädevuse täitevvõimu tööga toime tulla. Sõnavõtu pärast edastas Marinile vabanduse peaminister Jüri Ratas. Soome presidendi Sauli Niinistö ja Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi vahel toimus Eesti algatusel telefonikõne, mille käigus Kaljulaid esitas vabandused. Umbusaldus kukkus toona läbi.

Hilisemad signaalid Soomest on kõnelenud seda keelt, et see kõik ei jätnud suhetele mingit jälge. Küll aga nüüd. Mis toimub? Kaja Kallas on põletanud Eesti-Soome sillad, nagu kirjutab meie meedia, ta kaebab Soome peale, nõuab aru ja norib solvangute saatel tüli, kuid ei ole kuulda olnud, et Kersti Kaljulaid võtaks oma põhjanaabrite riigipeale kõne vabandusteks. No vähemalt järgneb Kaja Kallase umbusaldamine. Ja seda hoopis suuremate vigade eest, kui see Soome suunas poriga loopimine.

EKRE liidrid Martin ja Mart Helme rääkisid oma viimatises raadiosaates, et selle asemel tuleks valitsusel eestlased Soomest koju, oma perede juurde tagasi kutsuda, võimaldades neile võrdväärset palka ja tingimusi.