Kaja Kallas lubab Lukašenka Valgevenele häda ja viletsust, aga tõenäoliselt erilisi tagajärgi oodata pole

Arvamus,
- Updated
©Scanpix
Kaaperdatud lennuk Minski lennuväljal.

Valgevene riiklikule terrorismile tuleb jõuliselt vastata, kuid peaminister Kaja Kallase sõnad selle kohta, et Euroopa Ülemkogu annab majandussanktsioonide ja lennupiirangutega Valgevenele kiire ning jõulise vastuse, on ebakompetentne soovunelm.

„Kahe Euroopa Liidu liikmesriigi pealinna vahel lennanud reisilennuki kaaperdamisega on Valgevene režiim toime pannud riikliku terroriakti,“ sõnas peaminister Kaja Kallas. „See viis, kuidas Aljaksandr Lukašenka režiim valitsuskriitilise ajakirjaniku vahistas, on vastuvõetamatu ning ei jää karistuseta,“ rõhutas Kallas.

Euroopa riikide lennundusvõimudel ei ole otsest õigust keelata lennufirmadel Valgevene õhuruumi sisenemist, vaid anda ainult sellekohaseid soovitusi, selgitasid eksperdid esmaspäeval ERR-ile. Olukorra muudab aga veelgi komplitseeritumaks see, et Valgevene juhtumi puhul praegu teadaoleva info põhjal pole tegemist mitte lennuohutuse, vaid rahvusvaheliste suhete ja poliitika küsimusega.

Kahjuks pole EL kunagi suutnud jõuliselt ja kiiresti tegutseda, ei Krimmi ja Ida-Ukraina sündmuste, ei Venemaa mürgitamisterrori ega ka pandeemiaga võitlemise ajal – miks peaks praegu midagi teisiti olema?

Diktaatorid ei tee oma kuritegusid kunagi neid eelnevalt läbi mõtlemata – nad teavad Lääne jõuetust kasvõi Valgevene valimisjärgsetele meeleavaldustele reageerimise järgi. Lukašenka on sanktsioonidele alati vilistanud.

„Venemaa teab, et kui ta soovib konstruktiivseid ja paremaid suhteid EL-iga, peab lõpetama agressiooni Ukraina ja Gruusia vastu. Samuti on Venemaa poolt EL-i liikmesriikide territooriumil toime pandud kuriteod täiesti vastuvõetamatud ja neid ei saa jätta vastuseta. Euroopa Liit peab olema suhetes Venemaaga ühtne ja kindel,“ sõnas peaminister Kallas.

Kaja Kallas näitab oma ebakompetentsust, kui kordab üle Euroopa Liidus nii tavalise: “Nüüd me näitame neile!” Ainult et kunagi pole näidatud, mida Kallas nägi oma silmaga Ida-Ukrainas. Ometigi jätkab ta sisutühjade loosungite karjumist.

Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid mõistsid ülemkogu kohtumise esimesel päeval karmilt hukka Ryanairi reisilennuki sundmaandamise Minskis ning ajakirjaniku ja opositsiooniaktivisti Raman Pratasevitši ning tema kaaslase Sofia Sapega kinnipidamise Valgevene poolt. EL-i riikide liidrid nõuavad mõlema viivitamatut vabastamist ning neile liikumisvabaduse tagamist.

Ülemkogu otsustas, et Euroopa Liit valmistab kiiresti ette ja kehtestab lisasanktsioonid Valgevene ametiisikutele ning režiimiga tihedalt seotud ettevõtetele ja töötab välja majandussanktsioonid.

Samuti kutsus ülemkogu kõiki Euroopa Liidus tegutsevaid lennuettevõtteid vältima Valgevene õhuruumi ning otsustas alustada ettevalmistusi, et keelata Valgevene lennuettevõtete ülelennud EL-i õhuruumist ning takistada nende juurdepääsu EL-i lennujaamadesse.

Lisaks kutsus ülemkogu Rahvusvahelist Tsiviillennunduse Organisatsiooni konkreetse juhtumi uurimist läbi viima nii kiiresti kui võimalik.

Kõik need on tavapärased toimingud selliste juhtumite puhul, kuid mõjusaid tagajärgi oodata ei maksa, tõenäoliselt läheb kõik edasi vanu radu pidi ehk vastasseisu jätkumisega, kaks diktaatorit vaid testisid Lääne võimekust.

Valgevenet tuleb jõuliselt mõjutada, aga kahjuks pole ei EL ega ÜRO kunagi selles mõjusad olnud, eriti kui Lukašenka taga on Putini-Venemaa. (BNS-UU)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused