Kaja Kallase 1984. aasta loomafarm ehk Orwell, kaksikoim ja Tagurpidiantsla

Arvamus,
©Reuters/Scanpix
Orwelli raamat “1984”. Pilt on illustratiivne.

Kolumnist Karl Olaf Rääk võtab jutuks Kaja Kallase kingituse peaminister Jüri Ratasele ehk George Orwelli raamatute ärakasutamise sõnumi edastamiseks.

“Inimesed suudavad üllatada. Vahel positiivselt, vahel vastupidi. Mis jätkuvalt aktuaalne, on osade inimeste oskus asju tagurpidi teha. Vaadata, kuid mitte näha. Lugeda, kuid mitte aru saada. Rääkida, aga mitte midagi öelda..

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Viimase nädala tagurpiditeo auraha läheb kahtlemata Kaja Kallasele, kes kinkis peaministrile Orwelli raamatud “1984” ning “Loomade farm”.

Isegi õpiraskustega listeeriabakter pidi vihjest aru saama. Kellegi poolt, nimesid nimetamata, ehitatakse Loomade Farmi ja Head Uut Maailmakorda korraga. Sest ollakse mestis teadagi kellega. Mida oligi tarvis tõestada.

Pahupidi maailma ehitamise tähelepanek on muidugi omal kohal. Tõepoolest see, mis meie ümber toimub, meenutab üha rohkem mõlemas raamatus kirjeldatud sünget maailma. Ainult et süüdistavalt õieli aetud sõrme suund on vale. Raamatupakki, mis peaks paremalt vasemale liikuma, pressitakse läbi hammaste naeratades hoopis vastassuunas.

Üks asi, mida Orwelli raamatute puhul tähele panna —  seal ei kirjeldatud isiklikke fantaasiaid. Orwell fikseeris oma terava sulega arenguid, mida omas ajas nägi, nii Nõukogude Liidus kui Saksamaal. Samad arengud toimusid ka teistes riikides. Ta kirjeldas totalitaarse, jõhkralt ebainimliku ühiskonna toimimist. Kirjeldas vägivaldsust, mõttekontrolli, kirjeldas inimlikkuse moonutamist vägivaldse võimu poolt.

Võime ka täna enda ümber näha, kuidas Impeeriumi maaletoojad suruvad meile peale “1984” raamatust tuntud kaksikoima, mis tähendab kahe vastukäiva idee samaaegselt peas hoidmist, pidades neid mõlemaid tõeks.

Mõttemaailma vägistamise eesmärk on inimese vaimne allutamine. Kui inimene teab, et miski on vale ja on samal ajal sunnitud vastupidist uskuma, siis on tema mõtlemisvõime murtud. Edasi ollakse juba kõigega nõus.

Samasse kingipakki kuulub ka uuskeel, kus mõistete tähendused on pööratud vastupidiseks: sõda on rahu, must on valge, orjus on vabadus, inetus on ilu, loomuvastasus on loomulikkus, surm on elu, ebaloomulikkus on loomulikkus ja vastupidi.

Pahupidi pööratud maailma sobib väga hästi, kui mõttekontrolli müügiesindaja süüdistab kurjade mõtete haudumises neid, kes on jõulise surve kiuste suutnud terve mõistuse säilitada.

Aga mis puutub siia Tagurpidiantsla?

Tagurpidiantsla Priit Pärna prohvetlik koomiks, kus kirjeldatakse elu kohas, kus kõik ongi tagurpidi. Sokk pähe, müts jalga, kauss kummuli ja uksest välja astudes ütleb tagurpidi-viisakas inimene  “Tere!”.

Isehakanud heategijad üritavad meid kõiki suurde Tagurpidiantslasse suruda. Kui õigetpidi-inimesed sellele vastu ei seisa, siis läheb elu päriselt pahupidi ja seda juba kauaks.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused