Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaja Kallase, Reformierakonna ja nende puudlite valitsemine on andnud raske hoobi Eesti parlamentarismile

-
01.02.2024
Toomas Kivimägi
© UU

Reformierakonna võimule naastes ja Kaja Kallase valitsedes on parlamentaarne demokraatia Eestis märgatavalt nõrgenenud ning esile on kerkinud totalitaristlikud valitsemisvõtted.

Mõned näited.

Opositsiooni eelnõud kukutakse läbi ka siis, kui need on sisult vajalikud ning kattuvad võimupoliitikaga – seda lihtsalt seetõttu, et esitajaks on opositsioon. Ka komisjonides üritatakse opositsiooni ettepanekud juba enne suurde saali jõudmist “tühistada”. Reeglite rikkumine eelnõude menetlemisel on saanud tavapäraseks.

Riigikogu töö- ja kodukord on võimumeelse juhatuse süül sisuliselt tühistatud – ei loe enam menetlemise tähtajad, arupärimiste arvu piiratakse, kurioosumina ei võetud menetlusse opositsiooni muudatusettepanekuid jne. Kuigi neid samme on põhjendatud obstruktsiooni tõrjumisega, on loodud pretsedent, et töö- ja kodukorda saab vajadusel oma kasuks kallutada.

Riigikogu võimumeelne juhatus töötab teerullimeetodil, surudes oma seisukohad jõuga läbi ning põhjendades oma seaduserikkumisi absurdsete väidetega.

Valitsus, kes kardab, et tema hävituslike otsuste vastu võivad hääletada ka koalitsioonisaadikud, seob mõistusvastaselt palju eelnõusid usaldushääletusega, kusjuures ka selliseid, mille puhul pole selleks vajadust ega põhjust.

Opositsiooni kaebuste peale teeb Riigikohus peaaegu alati võimuliidule soodsad otsused.

Valitsuse ministrid käituvad Riigikogus esinedes saadikute ehk rahvaesindajatega ülbelt, andes nende asjalikele küsimustele umbmääraseid ja asjasse mittepuutuvaid selgitusi.

Võimuliit teeb pidevalt avaldusi kompromissivalmiduse kohta, kuid eranditult näevad nad kompromissi opositsiooni loobumises oma seisukohtadest. Jne…

Riigikogu tööd ei ole seisanud mitte obstruktsioon, vaid koalitsiooni teerullipoliitika, mis on võtnud opositsioonilt igasuguse võimaluse riigi elus kaasa rääkida ning seadusloomesse oma panus anda. Riigikogust on saanud ehtne kummitempel.

Lisaks on Riigikogus loodud oma “parlamendi ülekoda” ehk tegutseb Euroopa Liidu Asjade komisjon (ELAK), mis tegeleb eurodirektiivide jõulise surumisega Eesti seadusandlusesse.

Uued Uudised