Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaja Kallase teeb viletsaks poliitikuks äärmiselt ahtake silmaring ja oskamatus suurt pilti näha

-
25.10.2021
Kaja Kallase on ühes asjas edukas olnud.
© Meem

Üks inimene imestas pärast kohtumist EKRE esimehe Martin Helmega selle üle, kui põhjalikult tunneb üks Eesti poliitik Briti poliitika hetkeseisu – ja Reformierakonna esipoliitik ning peaminister Kaja Kallas ei tunne isegi oma riigi poliitilist maastikku.

Kaja Kallase puhul näib, et tema teadmised koosnevad paljudest killukestest, mida ta seostada ei suuda – ja kui ta üritab seda teha, järgneb rida lollusi.

Iga tipp-poliitikasse tulev inimene peaks endale selgeks tegema poliitiliste vastaste struktuuri, sest kui vaenlast (selleks Kaja Kallas rahvuskonservatiive peab) tuntakse, siis osatakse ka tema vastu tegutseda. Kaja Kallasele on kogu poliitiline vastasspekter “üks EKRE puha”.

Arvatavasti suudaks iga Reformierakonna kogenum meespoliitik Kaja Kallasele ära seletada, et kuigi EKRE ja SAPTK tegutsevad ühes väärtusruumis ja teevad mõnikord ka koostööd, on sihtasutus ja erakond ikka täiesti erinevad ning igapäevapoliitikas tegutsevad nad samuti eraldi. Kui SAPTK-l on esmane fookus traditsioonilisel ühiskonnal ja kristlikel väärtustel, siis EKRE-l eestlusel ja rahvusriigil. Täiesti erinevad nähtused on ka Objektiiv ja Uued Uudised.

Kaja Kallas seda ei tea ja teda see ei huvitagi – nii ütles oma erakonnaõele Signe Kivile vastates muuseas: “Mulle tundub, et nendele, siis meeleavalduse korraldanud erakonnale on valesti läinud see, et nad ei ole enam valitsuses.”

Selle peale märkis EKRE saadik Rene Kokk hilisemas diskussioonis: “Mul oli teile tegelikult hoopis teistsugune küsimus, aga praegune küsimus on ajendatud ühest teie vastusest. Peaminister peab faktidega ringi käies täpne olema. Te väitsite siin ühele küsimusele vastates, et üks erakond korraldas  mõned päevad tagasi olnud Vabaduse väljaku ürituse. Kas teil on mingit informatsiooni, et sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks on vahepeal registreerunud või teinud avalduse, registreerumaks erakonnaks? Ma kontrollisin üle äriregistrist, mida mina vaatasin praegu, siis siin ei olnud. Juhul kui see nii on, siis on teil muidugi õigus, aga kui ei ole, siis sellise suhtumise pealt me ühiskonnas sildu ei ehita, et te lihtsalt ütlete. Ma nägin väga palju erinevate erakondade liikmeid seal sellel üritusel. Siis te peaksite täpsustama, et missugune erakond oli selle ürituse korraldaja. Küll aga, kui te ütlete, et tõesti antud sihtasutus on täna registreerumas erakonnaks, siis ma võtan oma sõnad tagasi. Kas see on nii, kas teil on infot selle kohta?”

“Ühe konkreetse, teie erakonna juhid olid seal kohal ja väga selgelt jagasid ka mõtteid ja seal seda asja ju selgelt legitimeerisid. Et ei saa öelda, et nad ei oleks kuidagi seda nagu õigeks pidanud. Jaa, ja Varro Vooglaid, ei saa küll öelda, et ta oleks ühegi teise erakonnaga nii seotud, nagu ta on teiega seotud. Ka selle ürituse ametlik infokanal olid Uued Uudised, mis on teatavasti EKRE ametlik infokanal. Nii et seda distantsi ehitada selle ürituse ja teie erakonna vahel on ikka väga keeruline.”

Peaminister ei jaga seega Eesti poliitilisest maastikust mitte õrna õhkugi. Kui Kaja Kallas oleks normaalne poliitik, oleks ta heitnud pilgu laupäevase meeleavalduse piltidele ja ehk näinud, et EKRE poliitikud seisid meeleavaldajate seas, samas kui SAPTK juhid ja teised korraldajad olid laval.

Täiesti rappa läks Kaja Kallas väitega “Ka selle ürituse ametlik infokanal olid Uued Uudised, mis on teatavasti EKRE ametlik infokanal.” Kui mingi ametlik infokanal üritusel oli, siis oli selleks SAPTK meediakanal Objektiiv, kes tegi ka otseülekande. Uued Uudised vahendasid peamiselt SAPTK pressiteateid ning meediameeskond tegi mõned uudised enne ja pärast meeleavaldust.

Uued Uudised on küll EKRE meediakanal, kuid lisaks on ta ka rahvuskonservatiivne portaal, kus saavad sõna paljud inimesed, keda ei seo EKRE-ga miski peale mõnes plaanis sarnaste seisukohtade. Nii on portaal vahendanud kindralmajor Meelis Kiili, ühiskonnategelase Peeter Espaki, politoloog Tõnis Saartsi, isamaalase Lauri Vahtre, ettevõtja Raivo Vare, pankur Indrek Neivalti ja veel paljude tuntud inimeste seisukohti. Oleks päris naljakas, kui Kaja Kallas peaks Saartsi ekrelaseks, sest Uued Uudised on tsiteerinud tema sõnu, et EKRE on selle kümnendi tegija.

Kui Kaja Kallas ei tunne isegi Eesti poliitilist maastikku ega tea, mida teevad tema alluvuses olevad ametkonnad, siis mis alust on arvata, et näeb laiemalt koroonavõitluse pilti? Peaminister on lihtsalt mannetu hädakägar, kes ei suuda riiki toimivalt valitseda. Ta ei jaga midagi isegi oma haldusalas, sest tema puhul on ülitavaline, kui ta räägib ametkondade tegevusest kui millestki kaugest, millest tema ei tea ega peagi midagi teadma, näiteks politsei ja kapo jõulisest tegutsemisest kevadiste meeleavalduste vastu.

Kaja Kallase poliitilise avalduse esitlusel selgus, et peaministril on kusagilt leitud infokillukesed, mis lubavad väita, et midagi ta teab, kuid ta ei oska selle infoga midagi peale hakata.

Nii küsis EKRE saadik Alar Laneman: “Ma väga palun kaaluda minu seda küsimust kui minu panust sellesse konsensusesse ja ühistegevusse. Ja kui lubate, siis ma oleks kõigepealt natuke kriitiline selles, et kus te ütlete, et inimestel on hirmud vaktsiinide ees ja kõrvalnähtude ees. Ma kardan, et see ei ole piisav selle hirmuga tegeleda ainult veenmisega ja avaliku suhtlusega. Oleks palju tõhusam, kui oleks meil korralik kõrvalnähtude statistika ja iga vaktsineerimise otsus oleks võimalik teha inimesel tema konkreetse tervisega seonduvalt. Ja samuti on väga vähe juttu ravist. Konkreetne küsimus on see, kas võiksite tunda huvi, kuidas India sai maha selle äärmiselt suure tipu, mis neil suvel oli ja võib-olla on meil midagi sealt õppida.”

Peaminister Kaja Kallas vastas morbiidselt: “Aitäh! Indiast on õppida seda, et seal lihtsalt inimesed surid väga suurtes hulkades. Selle kohta võib leida ka internetist videoid, kuidas lihtsalt hunnikutes olid inimeste laibad, et niimoodi need inimesed lihtsalt surid ära. Ja ma arvan, et see ei ole lahendus Eesti jaoks. Eestis on 1,3 miljonit inimest. Me ei saa võtta seisukohta, et ükski inimene pole väärtuslik ja las siis need, kes tahavad, lihtsalt surevad ära ja saamegi sellest viirusest jagu. Nii et seda ma kindlasti ei toeta.”

Hiljem küsis EKRE saadik Jaak Valge üle: “Lugupeetud peaminister! Ma küsin Alar Lanemani küsimuse jätkuküsimuse, mis jälle omakorda tõukub teie vastusest. Te illustreerisite India olukorda, kus viiruse levik on alla surutud, hoopis laibavirnadega. Aga kui vaadata statistikat, siis teate, et Indias on tegelikult proportsionaalselt suremus olnud pandeemia algusest kolm korda väiksem kui Eestis. Ja mina ei taha mitte midagi öelda ivermektiini kohta, India pole ka mu lemmikriik, mida ma ilmtingimata kaitsma peaksin. Küll aga oleks mul see loogiline küsimus, et kas te ikka ei peaks oma väidetes korrektsem olema, sest see ei mõju avalikkusele hästi ka, kui te eksite, siis ei usuta neid asju ka, mis tõele vastavad.”

Peaminister Kaja Kallas võttis hoo maha: “Aitäh! Nagu ma ütlesin, ma ei ole India ekspert, ma tõesti ei saa öelda ja tuua neid võrdlusi, sest ma ei ole selleks valmistunud, kuidas India versus meiega.”

Kommentaarid on liigsed. Mitte millestki, mis on väljaspool peaministri nõunike poolt koostatud ettekannet, Kaja Kallas rääkida ei oska.

Allikas: Riigikogu stenogrammid