Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaja Kallasele: valimisvõit näitab vaid jõudude vahekorda, võimumängud sealt alles algavad

-
02.01.2020
Kaja Kallas ei saa ikka veel aru, et valimisvõit ei tähenda alati võimuvõitu.
© UU

Uute Uudiste kaasautor Priit Tali kirjutab avaliku kirja Kaja Kallasele, et juhtida tolle tähelepanu tegelikkusele, mis on kõvasti erinev oravapartei esinumbri arvamistest.

„Hea Kaja Kallas! Lahkunud aasta tõi Teile kibeda pettumuse, see on arusaadav.

Et praegusest seisust välja tulla, edasi liikuda ning soovitud eesmärke saavutada, peate Te enda sees teadlikult loobuma ühest sügavast väärarusaamast.

Te väljendasite lahkunud aastal kümneid ja kümneid kordi igasugustes kontekstides, et võitsite Riigikogu valimistel. See ei olnud nii. Te ei võitnud. EI VÕITNUD!

Kas kujutaksite ette, et mistahes spordialal riputatakse kuldmedal kaela ühele sportlasele, kuigi võitis keegi teine?

Kas kujutaksite, et Bingo Loto jackpoti võidab onu Juhan, kuid võidusumma kantakse tädi Maali kontole?

Kas kujutaksite, et Eesti Laulu võidab Taukar, aga Eurovisionile saadetakse Nublu?

Kas kujutaksite, et sõjas kahe riigi vahel annekteerib kaotaja võitja territooriumi?

Kas saab kuidagi pidada võitmiseks midagi, millega ei kaasne võidule omaseid „rekvisiite“ – auhindu, preemiaid, karikaid, tunnustust, positsioone jms?

Parlamendivalimistel ei jagata kuld-, hõbe- ja pronksmedaleid. Ei arvestata etapipunkte, ei mõõdeta vahefinišeid ega muud.

Parlamentaarse demokraatia tingimustes selgitatakse valimistega välja erinevate poliitiliste jõudude vahekord parlamendis. Siit aga läheb mäng edasi või õieti siit see alles algab. Ning võitjad (kui ilmtingimata peame seda sõna kasutama) on need, kes kujunenud vahekorra alusel võimukoalitsiooni moodustavad.

Koheselt valimiste järel saab tulemuste põhjal ennast võitjaks tituleerida ainult partei, kes on saavutanud parlamendis enamuse ning ei vaja enam mingit muud järgnevat kombinatoorikat. Seda ei ole meil juhtunud ning ilmselt ei juhtugi.

Seega annab valimistulemus parteidele ainult lähtepunkti võidule pürgimiseks. Umbes nagu kahevõistluses, kus suusahüpetele järgneb murdmaasõit. Hüppeid võiks võrrelda valimistega. Hüpetega selgitatakse, millal ja milliste ajavahedega keegi murdmaarajale pääseb. Kuid võitja otsustatakse alles sõidu käigus.

Jah, Reform tegi parimad hüpped ning pääses tubli edumaaga metsa vahele suusatama. Paraku ei suudetud seda edu hoida. Sama juhtub ju talvisel hooajal tippspordis pidevalt. Vägagi sageli ei jõua parim hüppaja esimesena murdmaa finišisse, teised lihtsalt lähevad mööda. Selline on sport, selline on elu.

Nukker on aga, kui parimad hüpped teinud sportlane rõhutab kahe MM-i vahel pidevalt, et tegelikult võitis tema. Esiteks on see vale ja teiseks on see hale.

Sellise „võidu“ meeleheitliku rõhutamise asemel tuleks hoopis treenida murdmaasõitu, et järgmisel võistlusel tehtud head hüpped oleks võimalik suusarajal ka tõeliseks võiduks realiseerida.

Juristina tunnete Te väga hästi meie valimisseadust. Selles puuduvad sõnad „võit“, „võitma“, „võitja“. Seega ka puhtformaalselt ei saa valimiste võitjast rääkida.

Omaette teema on, millistel põhjustel või kelle „süül“ jäi Reformierakond koalitsioonist välja, aga see ei olegi antud juhul oluline. Oluline on, et see juhtus ning valimistejärgset edumaad ei õnnestunud pöörata „murdmaadistantsi“ võiduks. See ei vähenda kuidagi valimistel saadud häälte väärtust ning ei tohiks kahandada parlamendi suurima fraktsiooni staatuse auväärsust.

Küll aga vähendab ja labastab nimetatud väärtust ja auväärsust järjekindlalt korduv jutt „aga tegelikult võitsime meie“. Ainus, mida selline nutt väljendab, on suutmatus väärikalt leppida meie Põhiseaduse, meie valimisseaduse ja tervikuna parlamentaarse demokraatia loogikaga. Samas ei ole Te ka kordagi sõnaselgelt väljendanud soovi kehtivat valimissüsteemi muuta.

Veelkord – Reformierakond ei võitnud valimisi. Reformierakond tegi parima valimistulemuse ja saavutas enim mandaate Riigikogus. Kuid nii õiguslikult, matemaatiliselt kui ka praktiliselt ei ole see piisav, et tulla võimule. Ei ole piisav, et VÕITA. Ei ole … ja ei olnud, nagu elu näitas.

Kui Te seda fakti tunnistate, sellega lepite (nii oma vaimus, hinges kui avalikes sõnades), siis mõjute kõigi jaoks oluliselt sümpaatsema, usutavama ja jätkusuutlikumana.

Kui aga jätkate mõtlemist, rääkimist ja tegevust võitja tasandilt (kus Te EI OLE), siis seab see Teie saavutussuutlikkusele ning koostöövõimalustele ületamatud barjäärid.

Olgu alanud aasta Teile ilus ja meie kõigi huvisid arvestavalt edukas.“