Kalle Grünthal: maski kandmine ei ole jäigalt kohustuslik

Arvamus,
- Updated
©UU
Kunagine hüsteeria tundub praegu lausa naeruväärsena. Pilt on illustratiivne.

EKRE Riigikogu saadik Kalle Grünthal kirjeldab oma arvamusloos seda, kuidas Reformierakonna salastamisfetiš mõjutab riigivõimu tööd, ning täpsustab, et maskikandmise nõuet ei saa vaidlustamatu kohustusena võtta.

„Esmaspäeval 23. augustilt sain Riigikantselei riigi situatsioonikeskuselt e-kirja, milles oli järgmise sisuga hoiatus.

„Selles e-kirjas sisalduv teave (kaasa arvatud manused) on mõeldud ametialaseks kasutamiseks ning seda võivad kasutada vaid e-kirja adressaadid. E-kirjas sisalduvat teavet ei tohi ilma saatja selgelt väljendatud loata edasi saata ega mistahes viisil kõrvalistele isikutele avaldada. Juhul, kui Te olete saanud käesoleva e-kirja eksituse tõttu, teavitage sellest koheselt saatjat ning kustutage e-kiri oma arvutist“.

Tutvudes aga saadetud kirja sisuga, vajus mul piltlikult öeldes suu imestusest pärani. Asi nimelt selles, et saadetud kirjaga edastati mulle Vabariigi Valitsuse 23. augusti 2021 korraldus nr 305 koos seletuskirjaga, milles kehtestatakse uued piirangud ning muuhulgas selgitatakse ka 26. augustist kehtima hakkavat maskikandmise kohustuse üksikasju, mis hõlmab kõiki avalikke siseruume, kus ei kontrollita COVID-19 tõendit.

Esimene mõte oli see, et kas nüüdseks on Vabariigi Valitsus oma tegevusega jõudnud juba nii kaugele, et Eesti kodanike jaoks on salastatud ka juba vastuvõetud õigusaktid. Mis siis järgmine samm on? Kas koonduslaagrite avamine, ehk kui kaugele on veel võimalik piirangutega iseseisvas „demokraatlikus“ Eestis minna.

Minu poolt kiirelt kell 10.31 välja saadetud päring, miks e-kirjaga saadetud infot, sealhulgas valitsuse korraldust ja seletuskirja,  võivad kasutada vaid e-kirja adressaadid, tõi esmalt väga huvitava selgituse.

Nimelt kell 11.14 laekus Riigikantselei mingisuguselt jupijumalalt vastus, muidugi jälle salastatuse templiga. „Saadetud e-kiri on mõeldud ametialaseks kasutamiseks. Siiski, kui soovite kasutada manusesse lisatud Vabariigi Valitsuse korraldust ja selle seletuskirja, siis need on avalikud ja Valitsuse kommunikatsioonibüroo avaldab korralduse ning seletuskirja kodulehel kriis.ee. Samuti avaldatakse uus korraldus Riigi Teatajas“.

Kell 11.37 sekkus asjasse juba Riigi Situatsioonikeskuse juht Lauri Luht, kes vabandas eksituse pärast ning selgitas, et ilmselgelt ei ole antud korraldus ega seletuskiri, vaid ametialaseks kasutamiseks ega kasutatav vaid e-kirja adressaatide poolt. Vastav märge e-maili alla läks ekslikult. Lubades samas edaspidiselt jälgida, et sellist laadi viga korrespondentsi puhul ei tekiks.

Eelmärgitu põhjal tahan retooriliselt küsida: KAS SELLIST EESTIT ME TAHTSIMEGI?

Nüüd aga selle loo kõige olulisema osa juurde, mida Eesti rahvas peaks teadma. Jättes kõrvale kõik õiguslikud põhjendused selle ilmselgelt ebaseadusliku korralduse osas, keskendun kõige olulisemale, mis puudutab vaid maskikandmise kohustust.

Korralduse nr 305  punkti 8 järgi peavad avalikes siseruumides viibijad kandma kaitsemaski või katma suu ja nina. Piirangut ei kohaldata alla 12-aastastele isikutele või juhul, kui kaitsemaski kandmine või suu ja nina katmine ei ole tervislikel põhjustel või muid olulisi põhjuseid arvestades mõistlik.

Õnneks selle ebamääraselt ja puudulikult sõnastatud korralduse 8 punkti sisu avab laiemalt seletuskiri, mis selgitab lahti selle korralduse mõtte, mis tegelikult oleks pidanud kajastuma juba otseselt korralduses.

Etteruttavalt tahan märkida, et maskikandmise kohustus avalikus ruumis ei ole absoluutne. Lugege tähelepanelikult seletuskirja. „Maski ei pea kandma, kui maski kandmine ei ole võimalik TERVISLIKEL PÕHJUSTEL (nt hingamisraskuste, teatud psüühikahäirete, allergiate tõttu) või muid olulisi põhjuseid arvestades mõistlik, näiteks erivajaduse või puude tõttu.

Oluline on see, et korralduse seletuskirja järgi EI PEA ISIKUD TÕENDAMA MEDITSIINILIST NÄIDUSTUST või muud erivajadust, muu hulgas seda, et maski ei ole võimalik kanda, ERALDISEISVA TÕENDIGA. PIISAVAKS loetakse isikute ÜTLUSI selle kohta, et neil esinevad vastunäidustused maskikandmisele.

See tähendab tegelikult seda, et kaubanduskeskuste ja igasuguste muude avalike ürituste turvatöötajad ei tohi nõuda vaid maskikandmist. Nad on kohustatud täitma VV korraldust tervikuna, ehk leppima olukorraga, et isiku ütlused maskikandmise vastunäidustuste osas on piisavad selleks, et maski mitte kanda.

Loomulikult ei saa neil inimestel, kes tervislikel põhjustel ei saa maski kanda eesseisev lahing oma õiguste eest seismisel olema kerge. Seetõttu soovitan nii korralduse kui ka seletuskirja välja printida ning endaga kaasas kanda. Konflikti tekkimisel turvatöötajaga kogu sündmus hilisema õigusvaidluse tarbeks salvestada ning vajaduse korral kutsuda ka appi politsei, kes peaks korralduse kõikide detailidega ikkagi olema kursis. Seda kõike selleks, et me ei näeks jälle kedagi verisena ostukeskuses vereloigus lamamas.“

Kalle Grünthal, EKRE Riigikogu saadik

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused