Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kalle Grünthal: “Miks on elektriarved hullumeelsed?“

-
05.01.2022
Kalle Grünthal

Kui mäletate, soovisin Riigikogu infotunnis teada saada, kes valitsuse liikmetest andis oma allkirja nõusolekuks Eleringi osaluse müümiseks?

Jaak Aab jäi sellel hetkel Keit Pentus-Rosimannuse juhendamisel vastuse võlgu, kuid vastas hiljem kirjalikult:

“Vastuse infotunnis tõstatunud küsimusele seoses Nord Pool Spot osaluse võõrandamisega, on meid informatsiooniga toetanud Eleringi strateegiajuht Karl Kivinurm. Vastavalt riigivara seaduse § 88-le riigi osalusega äriühingu poolt teises äriühingus, peab vaid olulise osaluse omandamise ja võõrandamise otsustama üldkoosolek. Muudel juhtudel peab see olema reguleeritud ettevõtte põhikirjaga.

Kuna tegemist oli 2% osaluse võõrandamisega, mis ei ole oluline osalus, siis vastavalt Elering AS põhikirjale, tegi vastava võõrandamise otsuse Elering AS nõukogu.

Iga riigi seadusandlus määrab, kas elektriturukorraldajad on riiklikud monopolid või on lubatud börside vaheline konkurents. Eesti on valinud konkurentsi tee. Seega peale antud konkurentsi valiku tegemist elektri süsteemihalduril omada ühe börsikorraldaja osalust ei olnud enam konkurentsiturul turu läbipaistvusest tulenevalt kohane.“

Selline vastus siis… Ei maksa ära unustada, et Elering AS on vaid elektri põhivõrke haldav Eesti riigile kuuluv ettevõte, mis loodi 2009. aastal. Seetõttu ei ole usutav, et müügiotsuse taga saab olla vaid Eleringi AS nõukogu otsus.

Saadetud vastuses öeldakse ju selgelt välja – Eesti on valinud konkurentsi tee. See on aga otsus, mis ei kuulu ilmselgelt Elering AS-i pädevusse. Seda saab teha vaid valitsus!

Antud juhul on tegemist igal juhul praeguse Reformi- ja Keskerakonna valitsuse poliitilise otsusega, kes andsid omanikuna loa nõukogul müügiotsus teha, olles eelnevalt otsustanud riiklikult monopolilt minna üle börside vahelisele konkurentsile.

Seega peavad kõik röögatute elektriarvete saajad tänama selle eest Kaja Kallase supervalitsust.

 

Kalle Grünthal, Riigikogu liige (EKRE)