Kalle Grünthal: President Kaljulaidi infooperatsioon

Arvamus,
©UU
Kalle Grünthal

Ilmselt pole vaja meenutada, et Taasiseseisvumispäeval peeti Kadrioru roosiaias presidendi vastuvõtul kaks kõnet. Esimeses materdas Eesti Vabariigi pidupäeval Kersti Kaljulaid temale omaseks saanud viisil meie riiki ja tema toimimist, kusjuures tuld ja tõrva said ka osa kutsutuist. Teise pidas Sveta Grigorjeva, kelle äärmuslikud väljaütlemised tekitasid ühiskonnas parasjagu furoori.

Minu jaoks kujunes hämmastavaks aga asjaolu, et osa arvamusliidreid ja poliitikuid jättis kõrvale presidendi kõne ning kukkusid ajakirjanduse vahendusel peaaegu ühest suust kiitma Grigorjevat. Küll olevat see kõne andnud meile hea õppetunni, küll täitnud oma eesmärgi, kuni sinnamaani, et kriitika Grigorjeva väljaütlemiste kohta on kohatu.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Miks aga esines Roosiaias just Grigorjeva? Arvestades, kui raske on pääseda suuremal üritusel väljavalitute hulka, kellele antakse kõnepidamise õigus, on ilmselge, et Grigorjevale sai võimalikuks ronida kõnepulti ainult Kersti Kaljulaidi heakskiidul ja soovil. Ilmselgelt ei olnud Kaljulaidil endal võimalik, arvestades tema ametipositsiooni, kasutada oma kõnes ka kõige suurema tahtmise juures sellist sõnavara, mida saab kasutada suhteliselt vähetuntud tegelase vahendusel.

Grigorjeva abil sai aga Kaljulaid oma tegelikud mõtted ja arvamused ette kanda, jäädes võimalike kriitikanoolte eest tabamatuks. Seega oli tegemist Kaljulaidi poolt hoolikalt läbimõeldud infooperatsiooniga, kus tema suuvoodrina esines Grigorjeva. Nii pidas Kersti Kaljulaid Kadrioru roosiaias kaks kõnet, ühe ise ja teise Sveta Grigorjeva abil.

Et tegemist oli uuele tasandile jõudnud rünnakuga iseseisva Eesti suunas, sellele viitasid ka roosiaia igast nurgast vahtivad hundimaketid. See pidi ilmselt saatma välja sõnumi – kui sa ei ole meiega, kisub hundikari su tükkideks. Õnneks on eesti rahval läbi ajaloo olemas aga kogemus, kuidas ülekäte läinud huntidega hakkama saada. Peale selle on metsloomade koht ikkagi metsas, aga mitte roosiaias.

Kalle Grünthal

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused