Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kalle Grünthal: suukorvistamise katsed

-
07.01.2022
Kalle Grünthal
© UU

Andmekaitse inspektsioon käskis mul lõpetada oktoobris filmitud ja sotsiaalmeedias levinud video avalikustamine Paide Muusika ja Teatrimaja juhist, Martha-Beryl Graubergist. Postitatud videos palusin ma direktoril vastata vaid ühele lihtsale küsimusele: millise seaduse alusel nõutakse minult Covid-tõendit, ehk juurdepääsu minu delikaatsetele terviseandmetele.

Asi nimelt selles, et valitsuse korraldus annab ettevõtjale õiguse tõendit küsida, kuid samas andmekaitse seadus seda ei luba. Nimelt on käpardliku Vabariigi Valitsus poolt loodud lihtsalt uskumatu õiguslik olukord ning Eesti õigusajaloos pretsedenditu juhtum, kus määrusega tühistatakse sisuliselt kehtiv seadus. Muide, sellele probleemile on tähelepanu juhtinud juba ka nii Riigikohus kui ka õiguskantsler ning just tänu sellele videole.

Kuigi selles meediakajastuses püüti muidugi näidata, et lõpuks ometi on õnnestunud Grünthali skalp kätte saada, teenis kajastus tegelikult hoopis teist eesmärki. Avalikkusele saadeti omapärane sõnum, et viimasel ajal levinud kahetsusväärne trend filmida, avalikustada ja naeruvääristada sotsiaalmeedias oma igapäevast tööd tegevaid teenindajaid – turvamehi ja poemüüjaid, kes lihtsalt täidavad õigusaktiga (ja tööandja poolt) neile pandud kohustusi, võib filmijale kaasa tuua probleeme.

Sarnaselt peavoolu meediale, jäeti selle kaasuse puhul märkimata aga tehtud ettekirjutuse olulised nüansid, ehk tegemist on katsega inimesi suukorvistada.

Kogu juhtum põhineb ainult vaid ühel asjaolul. Kõnealuses videos oli tuvastatav kultuurimaja direktori nägu ja nimi, millega andmekaitseinspektsiooni arvates olen avalikustanud tema isikuandmed ning mis oli ettekirjutuse põhjuseks.

Siinjuures on aga oluline märkida, et endaga seotud sündmuse filmimist ei saa aga mitte keegi keelata ning kogu küsimus laieneb ainult filmitu avalikustamisele ehk isikuandmete töötlemisele. Aga ka siin oma olemas erisused. Nimelt möönab andmekaitse inspektsioon oma ettekirjutuses, et lisaks video avalikustamise lõpetamisele saaks isikuandmete töötlemise lõpetamist saavutada ka näiteks hääle moonutamise või pildi udustamisega.

Lisaks sellele oli andmekaitse inspektsiooni ettekirjutuses veel palju juriidilisi nüansse ja vastuolusid, kuid oma aja kokkuhoidmiseks ei hakanud ma ettekirjutust vaidlustama, sest avalikustatud video oli juba oma eesmärgi täitnud.

 

Kalle Grünthal, Riigikogu liige (EKRE)