Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Karl Olaf Rääk: e-häälte lugemise etendus

-
06.03.2023
ID-kaart
© UU

EKRE-le on nüüd ette heidetud, et erakond ei tundnud e-häälte vaatlemise vastu huvi.

Kirjeldus “Elektrooniliste häälte ülelugemine on keerukas ja mitmest sammust koosnev protsess, mille käigus vaadatakse iga antud e-hääl ükshaaval uuesti läbi. Seejuures kontrollitakse, et häält ei ole kuidagimoodi rikutud, vaadatakse üle, kellele on hääl antud ning veendutakse, kas see läks ikka valitud kandidaadile”.

Kõlab tähtsalt. Aga vaatame, mis suurte sõnade taga tegelikult on.

“Iga antud e-hääl vaadatakse ükshaaval uuesti läbi”. Krüpteeritud e-hääli ei saa keegi ükshaaval läbi vaadata. Saab kontrollida seda, kas häält sisaldavat infoühikut on muudetud või mitte. See on lihtne arvutustehe. Hääle muutmise ainus tulemus oleks viga kontrollsumma arvutamisel ja seega kehtetu hääl. Seega on väga väike tõenäosus, et keegi midagi sellist üldse üritaks. Aga praktiliselt olematu ohu teatraalset kontrolli siiski tehakse.

“Vaadatakse üle, kellele see hääl on antud ning veendutakse, kas see läks ikka valitud kandidaadile”. Kõlab soliidselt, aga reaalselt on mõlemal juhul tegemist sama numbriga. Kontrollime kõrgehnoloogiliselt ja kõrgel kunstilisel tasemel, kas number 77 on ikka veel 77. Tõenäoliselt on, linnuke kirjas.

Kas eile antud hääled on tänaseks samaks jäänud? Tõenäoliselt on. See on umbes samasugune kontroll, kui paneme rahapaki šeifi, keerame šeifi ukse lukku, seejärel uuesti lahti ja vaatame, kas rahapakk on veel alles. Tõenäoliselt on. Tegemist on ju kontrollitud keskkonnaga, häälte muutmise katse tuleks kontrollsummade kontrollimisel kohe välja.

Kokkuvõtteks, häälte kokkulugemise protseduur on teatraalne ja visuaalselt äge, aga tegelikult ei tõesta mitte midagi. Vaatlejatel on ekraanil jooksvast infost praktiliselt võimatu midagi sisulist välja lugeda. Küll aga annab lugemise kohalviibimine aluse väita, et süsteem on turvaline, kuna seda sai vaadelda.

Krüptoloogiline etendus ei tee olematuks seda, et üle interneti hääletamine ei garanteeri, et hääle andis kaardi või mobiil-ID omanik. Häälte lugemine ei tee olematuks võimalust, et mõni hääletaja võib anda hääle mitme inimese eest. Krüptoloogiline etendus ei garanteeri ka seda, et peale kokku ja lahku krüpteerimisi kätte saadud täisarvud kokku lugemise käigus väärtust ei muuda. Tarkvara ei ole ju reaalselt auditeeritud, on hinnatud vaid dokumentatsiooni. Sõltumatu auditi vastu on küünte-hammastega sõditud, huvitav küll, miks?

Lõpuks tekib küsimus, miks peaks osa võtma etendusest, kus kohalviibimine ei anna kontrollivõimalust, küll aga võimaluse väita, et te olite ju seal ega märganud midagi kahtlast, järelikult on kõik korras, te andsite tulemustele oma heakskiidu.

Karl Olaf Rääk

Viide:
VIDEO | E-häälte ülelugemine: kohale olid kutsutud kõikide erakondade esindajad. EKRE saadikud selle vastu huvi ei tundnud
https://www.delfi.ee/artikkel/120153110/video-e-haalte-ulelugemine-kohale-olid-kutsutud-koikide-erakondade-esindajad-ekre-saadikud-selle-vastu-huvi-ei-tundnud