Kert Kingo: Alaealistele ei peaks andma õigust ilma vanemate teadmata otsustada oma ravi üle!

Arvamus,
©UU
Kert Kingo

Riigikogu sotsid tahavad psühhiaatrilise abi seadust muuta nii, et alaealistele psühhiaatriliste teenuste osutamiseks ei peaks enam alaealiste vanemaid isegi mitte informeerima, rääkimata nende nõusoleku saamisest. EKRE on nõus, et perevägivalla või seksuaalse ärakasutamise lapsohvrite puhul on ilma lapsevanema teadmata psühhiaatri poole pöördumine igati põhjendatud, aga selliste juhtumite jaoks piisab ühest erisättest, mitte seaduse muudatusest. Jurist ja Riigikogu liige Kert Kingo kirjutab, miks ei tohi avada Pandora laegast!

 

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Osalesin külalisena Riigikogu sotsiaalkomisjoni istungil, kus oli arutlusel sotside algatatud psühhiaatrilise abi seaduse täiendamine selliselt, et tulevikus saaks alaealine psühhiaatri poole pöörduda ilma vanemate nõusolekuta, s.o nende teadmata ja ise otsustada oma ravi ja protseduuride üle.

Sellise seadusemuudatusega ei saa kuidagi nõustuda!

1. See lahutab ja lammutab perekonda.

Alles loodi perelepitajate ametid, kelle ülesandeks on lahendada laste ja nende vanemate vahelisi konflikte ja tekkinud suhtlusprobleeme. Ikka selleks, et aidata taastada ühtehoidvat, hoolivat ja tugevat peret.

2. Lapsevanem on seaduse järgi oma lapse eest vastutav. Kuidas on võimalik vastutada, kui puudub ülevaade ja informatsioon lapse tegevustest?

3. Kui laps otsustab iseseisvalt pöörduda psühhiaatri poole ja talle määratakse tugevatoimelised ravimid (antidepressandid, rahustid), siis kuidas on võimalik lapsevanemal, kes ei tea, et lapse valdusesse on jõudnud sellised ravimid jälgida, et laps järgiks ravidistsipliini? Et rohud enda valdusesse saanud laps ei võtaks ravimeid näiteks koos alkoholiga?

4. Kuidas olla kindel, et laps ei kasuta omakasupüüdlikult ära talle seadusega loodud võimalust pöörduda “abi saamiseks” psühhiaatri juurde hoopis selleks, et hiilida kõrvale koolikohustuse täitmisest või hakata talle väljakirjutatud tugevatoimelisi ravimeid müüma raha eest teistele lastele?

5. Eriti ohtlik saaks seadusemuudatus olema suitsiidile kalduvate laste puhul. Siis tehakse lapse kaitsmise asemel võimalikuks lapsel enda valdusesse saada vahendid kangete ravimite näol, millega on võimalik oma suitsiidne kavatsus lõpuni viia. Ja vanemad ei saa seda kuidagimoodi ennetada ega ära hoida, sest nad ju ei tea seda! Nad ei saa oma last kaitsta!

6. Kindlasti oleks vanemate teadmata ja nende seljataga lapsele psühhiaatri poole pöördumise võimaldamine hea tööriist liberaalide soositud sooidentiteedi teemadel mõjutustööd teha. Selleks ajaks, kui noor täisikka jõuab ja ise juba otsustada saab, võib aastatepikkuse mõjutustöö tulemuseks olla loodetud soovahetusoperatsioon.

Olen nõus, et perevägivalla või seksuaalse ärakasutamise lapsohvrite puhul on ilma lapsevanema teadmata psühhiaatri poole pöördumine igati põhjendatud. Kuid selliste juhtumite jaoks piisab ühest erisättest, mitte pole vaja avada Pandora laegast!”

Kert Kingo
Riigikogu liige, jurist

7 commentsOn Kert Kingo: Alaealistele ei peaks andma õigust ilma vanemate teadmata otsustada oma ravi üle!

 • Avatar

  Üks asi veel: kuidas saab nõuda lastevanematelt oma alaealiste ja mitte õigusvõimeliste, järeltulijate eest vastutamist, kui laste käitumine ja nn “nende vastuvõetud otsused” vanemate eest suletud teabeks muutuvad ja teadmata ja saladuseks jäävad??? Miks sellist lihtsat küsimust ei arutatud??? Juristid, my ass! 🙂

 • Avatar

  Kogu see isehakanud ametnike “laste õigustest lähtudes” retoorika teenib nende omavoli huve. Kaasaarvatud need suured perelepitajad. Kui ikka ühiskond on ptsis ja jobukari võimul, siis nimeta neid ameteid, kuidas tahad.

 • Avatar
  Inge Schmeimann

  Kert, oled väga tubli <3 rahustid,antideprssandid + alkohol laastavad noort organismi halastaatult 😭

 • Avatar

  Jah, oleme juba niikaugel, et kaine ja selge mõtlemisega kodanikud ei tohi valvsust kaotada: puna-rohepesu-roosa-lillad on endale kaasvõitlejate tootmisel äärmiselt aktiivsed ja salakavalad ja on võimelised ükskõik mida leiutama, et pervese iseloomuga kommunistlik ühiskond meile saabuks.
  Muide tšehhi kommunist Julius Fucik ise on öelnud: INIMESED, OLGE VALVSAD! Pole oluline, et silmas pidas ta saksa rahvussotsialiste, aga ega neil sisulist vahet modernsete roosa-lillade sotsialistidega ei ole, deitailid vaid! 🙂
  P.S. Meenub vene kroonust pärit väljend: “Лучже дочь проститутка, чем сын ефрейтор!” Parafraseeriks siis pisut pehmemalt: ehk siis parem tütar kergemeelsevõitu, kui poeg s-o-t-s-i-a-l-i-s-t! 🙂

 • Avatar

  Kas vastab tõele, et eurodirektiivides 9-12 aastaste laste seksuaalsuse tõstmiseks on seal ka sees seksuaalsoorituse matkimise õpetamine ja millistes koolides on seda plaanis katsetama hakata? kas repsi kahekeelsetes koolides?

 • Avatar

  Järgmine etapp vanasorose armee ühiskonna ja moraali lammutamise teel. Siin pole midagi arutada, lapsed on vanemate vastutusel ja rohkem pole millestki rääkida. Väärkohtlemine on erand, erandi põhjal reeglite koostamine viitab raskele vaimupuudele.

 • Avatar

  Eile peakohtunik ütles, et erakondasi tuleb usaldada, kuidas ma saan seda sortsisekti usaldada peale sellist jura, midagi on väga valesti.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused