Kert Kingo: Alaealistele ei peaks andma õigust ilma vanemate teadmata otsustada oma ravi üle!

Arvamus,
©UU
Kert Kingo

Riigikogu sotsid tahavad psühhiaatrilise abi seadust muuta nii, et alaealistele psühhiaatriliste teenuste osutamiseks ei peaks enam alaealiste vanemaid isegi mitte informeerima, rääkimata nende nõusoleku saamisest. EKRE on nõus, et perevägivalla või seksuaalse ärakasutamise lapsohvrite puhul on ilma lapsevanema teadmata psühhiaatri poole pöördumine igati põhjendatud, aga selliste juhtumite jaoks piisab ühest erisättest, mitte seaduse muudatusest. Jurist ja Riigikogu liige Kert Kingo kirjutab, miks ei tohi avada Pandora laegast!

 

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Osalesin külalisena Riigikogu sotsiaalkomisjoni istungil, kus oli arutlusel sotside algatatud psühhiaatrilise abi seaduse täiendamine selliselt, et tulevikus saaks alaealine psühhiaatri poole pöörduda ilma vanemate nõusolekuta, s.o nende teadmata ja ise otsustada oma ravi ja protseduuride üle.

Sellise seadusemuudatusega ei saa kuidagi nõustuda!

1. See lahutab ja lammutab perekonda.

Alles loodi perelepitajate ametid, kelle ülesandeks on lahendada laste ja nende vanemate vahelisi konflikte ja tekkinud suhtlusprobleeme. Ikka selleks, et aidata taastada ühtehoidvat, hoolivat ja tugevat peret.

2. Lapsevanem on seaduse järgi oma lapse eest vastutav. Kuidas on võimalik vastutada, kui puudub ülevaade ja informatsioon lapse tegevustest?

3. Kui laps otsustab iseseisvalt pöörduda psühhiaatri poole ja talle määratakse tugevatoimelised ravimid (antidepressandid, rahustid), siis kuidas on võimalik lapsevanemal, kes ei tea, et lapse valdusesse on jõudnud sellised ravimid jälgida, et laps järgiks ravidistsipliini? Et rohud enda valdusesse saanud laps ei võtaks ravimeid näiteks koos alkoholiga?

4. Kuidas olla kindel, et laps ei kasuta omakasupüüdlikult ära talle seadusega loodud võimalust pöörduda “abi saamiseks” psühhiaatri juurde hoopis selleks, et hiilida kõrvale koolikohustuse täitmisest või hakata talle väljakirjutatud tugevatoimelisi ravimeid müüma raha eest teistele lastele?

5. Eriti ohtlik saaks seadusemuudatus olema suitsiidile kalduvate laste puhul. Siis tehakse lapse kaitsmise asemel võimalikuks lapsel enda valdusesse saada vahendid kangete ravimite näol, millega on võimalik oma suitsiidne kavatsus lõpuni viia. Ja vanemad ei saa seda kuidagimoodi ennetada ega ära hoida, sest nad ju ei tea seda! Nad ei saa oma last kaitsta!

6. Kindlasti oleks vanemate teadmata ja nende seljataga lapsele psühhiaatri poole pöördumise võimaldamine hea tööriist liberaalide soositud sooidentiteedi teemadel mõjutustööd teha. Selleks ajaks, kui noor täisikka jõuab ja ise juba otsustada saab, võib aastatepikkuse mõjutustöö tulemuseks olla loodetud soovahetusoperatsioon.

Olen nõus, et perevägivalla või seksuaalse ärakasutamise lapsohvrite puhul on ilma lapsevanema teadmata psühhiaatri poole pöördumine igati põhjendatud. Kuid selliste juhtumite jaoks piisab ühest erisättest, mitte pole vaja avada Pandora laegast!”

Kert Kingo
Riigikogu liige, jurist

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused