( : ) kivisildnik: see on katk, läheb lõbusaks pandeemiaks

Arvamus,
- Updated
©(:)kivisildniku Facebook
(:) kivisildnik

Meie ajakirjanike ja terviseametnike ringkondades kerge gripilaadse haigusena tuntud Covid-19, endise solvava nimega koroonaviirus, mille pärast EPL-i andmetel ei ole mõtet isegi käsi pesta, lööb maailmas laineid ja enamgi veel. Paanika on muutumas globaalseks hüsteeriaks.

Venemaa sulges Hiina piiri, Põhja Korea sulges vist üldse kõik piirid ja Ukrainas läks vahepeal vastavalt kohalikele kommetele päris korralik ja vägivaldne koroonamaidan lahti, laamendamist oli omajagu. Tõsisemad uudised tulevad Itaaliast, on uusi nakatunud ja kuskil 10 000 inimest on garantiinis, siiski pole lisaks haiglatele ja koolidele suletud ühtki suurt linna nagu Iraanis ja Lõuna Koreas.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Itaalia paistab silma omalaadse rekordi poolest – pooled koroonahaigetest on raskelt haiged, teiste hulgas ka üks rase naine. Lõuna Korea nakatumisstatistika on aga enam kui veenev:

18. veebruar 31 nakatunut
19. veebruar 48
20. veebruar 111
21. veebruar 209
22. veebruar 433 ja kasvab

Koreas on surnuid hetkeseisuga õnneks küll ainult kaks. Nõrgema matemaatikavaistuga isikutele selgituseks, et siiani on haigete arv Lõuna-Koreas iga päevaga kahekordistunud. Kusjuures korealaste numbrimajandus on ilmselgelt usutavam kui Hiina kommunistide propagandistlik pakasuuhastatistika.

Hiina haigete kokkuarvamise ja laibaloendamise metoodikat peenhäälestatakse praktiliselt iga päev. Huvitav, miks ei tehta neid muutusi kasvõi kolm korda päevas, saaks veel ilusama ja kommunistlikuma tulemuse. Või milleks üldse aritmeetika, soovitud tulemused võiks ju otse Marxi habemest välja lugeda.

Kui Lõuna-Korea haigete arv edaspidigi iga päevaga kahekordistub, siis on seal vähem kui kümne päevaga rohkem tõbiseid kui Eestis inimesi. Suurlinnade tingimustes pole viiruse kiire levik sugugi võimatu, inimesed on tihedalt koos ja see põrguline hakkab väga hästi külge, ka piisknakkusega.

On väidetud, et üks koroonahaige nakatab kuni 6,7 inimest ja et Hiina valitsus on suutnud selle numbri meeteletute pingutuste ja ohvrite hinnaga viia 3 lähedale. Tehakse kõike, mis vaja: elumajade uksed keevitatakse kinni ja kisendavad tüübid lohistatakse ei tea kuhu, populaarne on ka traditsiooniline tinaravi. Et saada epideemia kontrolli alla, on aga vaja jõuda nii kaugele, et iga haige nakataks maksimaalselt ühe inimese, mitte rohkem. Arenguruumi on.

Kohtusin täna üle tüki aja vana soome sõbraga, muu hulgas uurisin, kuidas neil viiruse ja paanikaga on. Soomes polnud keegi sellest Wuhani asjast midagi kuulnud, kuskil Lapimaal olla üks haige. Ei mingit muret. Erinevalt Soomest on ameeriklased siiski närvis ja ametnikud valmistuvad pandeemiaks.

USA-s õpib 360 000 hiina üliõpilast, iga päev tuleb Hiinast lennukitega 20 000 inimest, muretsemiseks on põhjust. Ehkki nakkusekoldest tulnutele ja haigetega kokku puutunutele on kehtestatud mingi veider 14 päevane kui-viitsid-istu-ise-kodus-tüüpi garantiin, ei saa sellestki hämarast meetmest palju kasu olla. Üks asi, et kodudes ikka inimesed liiguvad sisse välja, isegi kui üks ausõna peale paigal püsib ja teine asi, et viiruse peiteaja numbrid on 24 ja 42 päeva vahel.

Aga ameerika valitsuse suhtumine muutub järjest paranoilisemaks, laupäeval ütles ilusa nimega riigiameti National Center for Immunization direktor Nancy Messonnier ajakirjanikele, et kuigi hetkel Ameerikas massilist nakatumist ei ole, on see väga võimalik ja isegi tõenäoline, ning et nende ülesanne on viiruse sisseimbumise aeglustamine, et võita aega ettevalmistusteks, enne kui paljud haigestuvad ja nakkus laialdaselt levima hakkab.

Ma loodan väga, et meil keegi mingeid ettevalmistusi ei tee, sest see muudaks vabariigi kodanike elu ja tervise eest vastutavate isikute elu väga ebamugavaks. Ja kui rahanumbreid vaadata, siis ma olen kindel, et pandeemia rea peal teda nagu ei olegi õieti. Ma ei tunne seda riigiaparaati, aga mingi katkumenetlemise taristu peaks ka sotsmini ja kodanik Kiige haldusalas olema.

Kui nii, siis on küll väga hästi, sest haiged ja terved on küll veidi erinevad aga võrdselt inimesed ja nii tulebki neid ka võrdselt kohelda. Kas ravida võrdselt kõiki, nii terveid kui haiged ja mõistagi ka surnuid – või jätta kõik võrdselt ravimata. Küll nad seal räpparitega konsulteerides meile parima lahenduse leiavad. Selles pole vähimatki kahtlust.

Ja kui me isegi välilaatsaretide vikerkaarevärviliseks võõpamisest kaugemale ei jõua, aitab noorte särasilmsete ametnike entusiasm meil nii elada kui surra. Liberaaldemokraatlikus Eestis ei ole tavaõiguse järgi inimelu kuigi suur väärtus – kunagi sõid Tartus ühe vanamuti koerad lapse ära, lapse elu hinnati kahele tuhandele kroonile kopikatega, uues okupatsioonivääringus siis ehk 140 euri.

Ma üritan nüüd rääkida vastutavate isikutega neile arusaadavas keeles, mitte et sureme maha ja kellelgi on kahju ja kuidagi nii. Ei, ei, majandus kannatab. Maksud ei laeku, surnud ei pleki pangalaene, ei maksa kommunaale ega aktsiisi. Iga surnu on auk riigieelarves, seega auk mõnes lollakas plakatis või salanõuniku kolmeteistkümnendas kuupalgas. Paneb mõtlema, eks ole?

Ameeriklased on mures, peaaegu kõik toodetaks kas täiesti või osaliselt Hiinas ja kui ka 10% friikamasina pulkadest Hiinast kohale ei jõua, siis on Mäkdoonaldsi lett varsti lage. Hiina tehased on kinni, logistika kaoses, seapõletid töötavas 24/7. Hetkel on veel konteinerid teel, ookean on lai, laevad aeglased, aga aprilliks ennustatakse kaost – vidinad ja jubinad saavad otsa.

Muuhulgas antibiootikumid, 93% ameerika antibiootikumidest tuleb Hiinast, kirurgide näomaske napib liitlase haiglates juba täna. Nii et kui te logelete parasviisi Ühendriikides ja teil hakkab halb, siis kolige kohe Kuubasse. Kuuba kommarid ravivad maltsade ja ürtidega, ega sõltu kõige vähemalgi kombel ravimitööstuse eduloost.

Kuid aitab laatsaretijuttudest. Arengud lähevad aina huvitavamaks, meetripikkuse tiitliga Pentagoni ametnik Chad Sbragia teatas, et USA peab valmistuma sõjaks Hiinaga, sest need nurjatud seal lisavad oma relvastusse igasugu hüpersoonilist jälkust, tehisintellekte, roboteid ja laserrelvi. Eks ta ole, meie palgasõdurid saavad siis jälle tööd ja leiba ja oma vanu konte laseri paistel soojendada.

Mina pole öelnud, et see endine koroona nüüd covid-19 on lahinguviirus, ja kui mulle seda räägitakse, mina küll ei usu. Ja et Hiina osa on ikka veel maailma majandusest 20%, seda ma ka eriti ei usu. Ma usun kindlalt, et kõik läheb hästi, et me võidame järjekordse sõja ja saame seekord ka sõjasaagist osa.

Käesolevaga soovin kõigile head vabariigi aastapäeva

 

(:) kivisildnik
Pärnus, vandenõulaste peakorteri lähistel
22.02.2020

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused