Leo Kunnas: ei ole vaja konsensuslikku ringkäendust kaitseministeeriumi ja kaitseväe peastaabi vahel

Arvamus,
©Scanpix, Karli Saul
Leo Kunnas

Eesti Kaitsevägi pole see, mis ta Vene agressiooni tõrjumiseks peaks olema, ning üheks põhjuseks peab EKRE kaitseministrikandidaat Leo Kunnas seda, et kaitseministri ametisse on enamasti pandud inimesed, kellel pole pädevust isegi tsiviilkontrolli teostamiseks – ka selleks peab militaarmaailma tundma.

“Kui Kaitseväe juhataja institutsioon 2011. aastal Eesti põhiseadusest välja visati ja Kaitseväe juhataja kaitseministrile allutati, põhjendati seda tsiviilkontrolli tugevdamise vajadusega kaitseväe üle.

On siis tsiviilkontroll tugevnenud? Riigireetur Deniss Metsavase juhtum ning viimasel ajal ajakirjanduses välja toodud organisatoorsed ja distsipliiniprobleemid kaitseväes näitavad, et ei ole. Kontrolli teostamine eeldab kontrollijatelt vähemalt samaväärset või suuremat pädevust kui kontrollitavatelt.

Kindral Terrase ametiaja 7 aasta jooksul on vahetunud kuus kaitseministrit. Neilt ei ole eeldatud mingit kaitseväelist tausta või pädevust. Seda ei eeldata ka kaitseministeeriumi tippametnikelt – kantslerilt, asekantslerilt ega osakonnajuhatajatelt.

Kuidas on siis võimalik tsiviilkontrolli pädevalt teostada? Ega ei olegi! Toimivate kontrollmehhanismide ja selge funktsioonide jaotuse asemel ministeeriumi ja peastaabi vahel on tekkinud konsensusliku ringkäenduse süsteem, mis on püüdnud avalikkust veenda  selles, kui hästi Eesti kaitstud on.

Riigikaitsepropaganda ja teavitamine on loomulikult vajalikud, aga need ei tohi muutuda kollektiivseks kriitikavabaks enesekiituseks, seda enam olukorras, kus selleks põhjust pole.

Kaitseministri valitsemisala vajab distsipliini ja pädevat juhtimist. Seda olen ma valmis teostama.”

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused