Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Leo Kunnas: Venemaa eesmärk on hävitada USA- ja Lääne-keskne maailmakord

-
24.02.2022
Leo Kunnas
© Uued Uudised

Riigikogu riigikaitsekomisjoni aseesimees (EKRE), reservkolonelleitnant Leo Kunnas kirjutab Delfis avaldatud kommentaaris, et Venemaal on kaks strateegilist peaeesmärki – hävitada praegune USA- ja Lääne-keskne maailmakord ning taastada impeerium.

Leo Kunnas: „Gerassimovi doktriini kohaselt võib Venemaa kasutada mis tahes eluvaldkonda survevahendi või relvana meie liitlaste, partnerite ja meie endi vastu. Sõjalise jõuga ähvardamine ja jõu rakendamine on selle terviku lahutamatu osa.

Põhiküsimus ei seisne praegu selles, mis hetkel Ukrainas toimub või toimuma hakkab. Me ei saa seda kuidagi mõjutada. Küll aga saame mõjutada, mis toimub Eesti vabariigis ja hakkab toimuma tulevikus.

Mida siis teha? Nõnda, nagu on ukrainlased suutnud keerulises olukorras säilitada külma vere ja rahuliku meele, peaksime talitama ka meile.

Eelarvetasakaalust või selle poole püüdlemisest tuleks loobuda. Käesoleva ja kolme järgneva aasta jooksul oleks vaja võtta 800 miljonit kuni üks miljard riigikaitselaenu. Selle raha eest peaks looma keskmaa õhutõrje võime, viima lõpuni soomusmanöövrivõime arendamise (looma tankiüksuse kasutatud lahingumasinatega) ning suurendama oluliselt sõjaaja kaitseväge tervikuna.

Sõjaaja kaitseväe suurendamine tähendaks eelkõike maakaitse tugevdamist. Kaitseliidul on siin piir ees – praegusest enam sõjaaja üksusi ei anna kusagilt välja pigistada. Samas kaitseväel endal on väljaõpetatud reserve piisavalt – üle 60 000 inimese on pärast iseseisvuse taastamist läbinud ajateenistuse.

Maakaitse vajab oluliselt rohkem lahinguüksusi, lühimaa õhutõrje ja kaudtule võimekusi, rohkem pioneeri- ja sõjaväepolitseiüksusi. Mõistagi tuleks maakaitse tugevdamiseks kasutada nii palju tsiviilsektori ressursse kui vähegi võimalik ning ei tasu kõhelda ka liitlastelt sõjalist abi küsida, nagu on teinud Ukraina.

Riigikaitse arengukava ümbervaatamist ning riigikaitselist lisaeelarvet on vaja juba käesoleval aastal. Kaalul on liiga palju. Peame tegusema kõhklematult ja meelekindlalt.“