Lohakuse eest vastutuse äravõtmine – Andrus Ansipi valitsuse kingitus ametnikele

Arvamus,
- Updated
©Uued Uudised
Reformierakonnakorruptiivsus sai taaskord kinnitust.

Meditsiinidoktor Jaak Uibu kirjutab sellest, kuidas Reformierakonna valitsedes võeti seadusandlusest välja paragrahv ametialase lohakuse kohta.

“Õiguskantsler Ülle Madise  ei suutnud vastu seista arvamuse andmisele küsitluses Toomas Sildamile koroonakriisi kohta  ja ütles: “Ei oska minagi öelda, kas selleks olukorraks oleks saanud paremini valmis olla. Minu vaatepunktist on oluline, et meie institutsioonid on tugevad, rahvas suures osas mõistlik ja et õigusriiki murendavaid otsuseid – vähemalt seni – ei ole tehtud. Ja neid ei ole ka lihtne teha”.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kirjutasin juristist õiguskantslerile, et tema  vaatekoht valmisolekust koroonakriisiks on läbinisti väär ja see võib tulevikus rahvale saatuslikuks saada. Illustreerisin saadetist kahe ilmunud artikli ja 11-leheküljelise dokumentaariumiga tervisekaitsearstide eriala likvideerimisest.

Loodetavasti esimene lõik sobib sissejuhatuseks tänapäeva omapärale – erialase ettevalmistuseta jurist arutleb valmisoleku üle epideemiaks. See annab mullegi õigustuse arstina analüüsida seadusandluse saamatust vähemalt ühes, kuigi olulises positsioonis.

Artiklis „Koroonaviiruse epideemiaks Eestis valmisolek puudus“ kirjutasin, et ennistada tuleks karistusseadustikus ametialane lohakus, mis sealt tosin aasta tagasi vaikselt kõrvaldati. Sellele märkusele mingit reaktsiooni avalikkuses ei olnud, vähemasti minuni pole jõudnud, seepärast tuleb mul ise oma sõnu analüüsida.

Kui karistusseadustik kuuendal juulil 2001 Riigikogus vastu võeti, siis kaunistas seda ametialaste süütegude peatükis ka paragrahv 290 ametialasest lohakusest – „ametiisiku poolt oma ametialase ülesande täitmata jätmise või pealiskaudse täitmise eest sellesse kohusetundetu või hooletu suhtumise tõttu, kui sellega on tekitatud suur kahju teise isiku seadusega kaitstud õigustele või huvidele või avalikele huvidele, – karistatakse rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega“.

Igati arusaadav ja mõistlik hoiatus ülesande täitmata jätmise suhtes, aga ometi leidis Andrus Ansipi valitsus aastal 2006, et paragrahv on kas ebaõiglane või ebarahuldav kellegi suhtes. Igatahes Valitsuse algatusel koos teiste ettepanekute voolus anti Riigikogule 4. detsembril 2006 üle eelnõu 939 SE, kus oli kõrvaldatud karistusseadustiku paragrahv 290. Justiitsministriks sel ajal oli Rein Lang, kelle osalus selles seadusparanduses oli vältimatu.

Huvitav on, et ka advokatuur nõustus ametialase lohakuse kõrvaldamisega. Õiguskomisjoni esimees Väino Linde teatas Riigikogule, et muudatusettepanekuid fraktsioonidelt komisjonidelt ja Riigikogu liikmetelt ei laekunud ja nii see lapsus  24. jaanuaril 2007 Riigikogust läbi läks ja seaduseks ühehäälselt sai.

Ametnikud said kingituse – tee mis teed, aga kui sa ülemusele ilusasti allud, siis on kõik saamatused juba ette andeks antud ja seadus ise kaitseb sind. Lohakuse ees enam mingit hirmu pole. Kuigi seadussätet saanuks kasutada näiteks  koroonakriisi leviku tõkestamisel ametnike ettevalmistuse ja õigeaegse tegevuse huvides. Nii leviski haigus Saaremaale ja mujale.“

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused