Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Maksumaksjatest välisüliõpilased töötavad aktiivselt idufirmades – kas Bolti-Wolti toidukulleritena?

-
12.01.2022
Wolti toidukuller. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Üks asi vajab lahtirääkimist – kas välistudengid, kes väidetavalt töötavad aktiivselt idufirmades, tegelevad seal innovaatikaga või veavad toitu laiali?

Statistikaameti andmetel oli 2020./2021. õppeaastal nii välisüliõpilaste kui ka -vilistlaste tasutud tööjõumaksude kogusumma suurem kui kunagi varem, kokku 16 miljonit eurot, vahendab BNS.

Samas tudeeris Eestis varasemast vähem välistudengeid, -vilistlaste arv jätkas kasvu. Välistudengid ja -vilistlased töötasid sagedamini info ja side ning hariduse tegevusalal ja kohalikest enam just iduettevõtetes, teatas statistikaamet.

Statistikaameti andmeteaduri ja analüüsi autori Kadri Rootalu sõnul välisüliõpilaste arv küll vähenes, aga moodustas siiski 11,6 protsenti siinsest üliõpilaskonnast. Piirangute tõttu töötas oluliselt vähem välistudengeid majutuse ja toitlustuse alal, kõige rohkem aga info ja side ning hariduse tegevusala ettevõtetes ja asutustes.

“Välisüliõpilased töötasid kohalikest tudengitest suurema tõenäosusega idufirmades – töötanud välisüliõpilastest tegi seda 15 protsenti, töötanud kohalikest üliõpilastest aga 3 protsenti,” täpsustas Rootalu.

Meedia põhjal on nii Wolt kui Bolt endiselt idufirmadena käsitletavad, Eestis on nad võtnud enda kätte toidu kojutoimetamise ning Boltis saab tudeng tööd teha ilmselt ka taksojuhina – kas see ongi “välisüliõpilased töötasid kohalikest tudengitest suurema tõenäosusega idufirmades”? Info, side, toitlustus – selle alla saab mahutada nii mõndagi, rääkida aga saab idufirmas töötamisest.

Haridus- ja noorteameti programmi “Study in Estonia” juht Eero Loonurm räägib riigi ja kohalike omavalitsuste talendipoliitikast, aga Boltis-Woltis töötamine väga suurt talenti ei nõua.

2020./2021. õppeaastal tasusid välistudengid tulumaksu 3,6 miljonit eurot ja sotsiaalmaksu 7,8 miljonit eurot, mida oli kokku üle miljoni euro rohkem kui aasta varem. 2019./2020. õppeaastal õpingud lõpetanud ja Eestisse tööle jäänud välisvilistlaste töötamiselt laekus maksudena kokku 4,5 miljonit eurot.

Tegelikult on see tavaline maksu- ja tööjõupoliitika, pole need välistudengid midagi nii erilist.

UU