Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme: Keskerakond kavatseb oma valijad maksutõusude ja uute maksudega paljaks koorida

-
20.06.2021
Martin Helme
© Uued Uudised

Meie valitsus, mille rahandusminister ma olin, oli esimene valitsus Eestis viimase 20 aasta jooksul, mis langetas makse. Tõime alla alkoholiaktsiisi, mis lõpetas ära absurdse piirikaubanduse ja parandas meie maksulaekumist, vähendasime elektri-, gaasi-, ja diisliaktsiisi ning suurendasime suurtootjate soodustusi nii elektri- kui gaasiaktsiiside puhul. Koroona ajal vähendasime ka mitmeid ressursitasusid, et aidata meie ettevõtteid.

Just nende otsuste tagajärjel taastus meie majandus väga kiiresti ning lisandunud eelarvestiimuli tõttu on meil kätte jõudmas buum. Kuna ainus viis, kuidas me saime diisliaktsiisi langetusega nõusse Isamaa oli kokkulepe, et esialgu teeme kaheks aastaks ja siis vaatame, kuidas laekumistele on mõjunud, siis tegime selle langetuse ajutise. Laekumised liiguvad trendis, et kui maksu drastiliselt taas ei tõstetaks, ületaks summad kas sel või järgmisel aastal taset, mis oli ennem kõrgema maksumääraga. On selge, et meie valitsuse jätkudes oleks see maksulangetus tehtud alaliseks.

Kõik see peaks ju isegi kõige võhiklikumat inimest panema mõistma, et meil ei ole binaarset valikut selle vahel, kas kõrgemad maksud või lõputu eelarvedefitsiit või, kuna nüüd on majanduskasv eelarvedefitsiidi jutu tühistanud, siis et meil on valik, kas kõrgemad maksud või heaoluriik. See on täiesti vale valik. Meil on vaja mõelda, kuidas edendada oma majandust nii, et ta kasvaks kiiresti ja et see kasv põhineks tootlikkuse kasvul, sel juhul on meil olemas täiesti piisavalt maksutulusid, millega hoida üleval avalikku sektorit, toetada oma ühiskonna nõrgemaid ning tagada maapiirkondade areng.

Ometi on meil terve rida poliitikuid, kes soovivad kõiki makse tõsta. Jüri Ratas kuulutas oma erakonna volikogul välja terve maksutõusude pööristormi. Jah, loomulikult tahavad keskerakondlased tõsta aktsiise! See tähendab teie palgast suurema tüki ära napsamist riigi poolt. Jah, nad tahavad suurendada sotsiaalmaksu, sest ärge tehke endale mingit illusiooni, hoolduskindlustusmaks on tegelikult sotsiaalmaksu tõus teise nimega. See tähendab väiksemat palka. Jah, nad tahavad hakata sotsiaalmaksuga maksustama ka ettevõtte tulu, sest nende meelest on erakordselt ebaõiglane, et inimesed tegelevad väikeettevõtluse kaudu iseendale töö andmisega ja maksavad sel moel vähem maksu, kui suurettevõtted. Ka see on käe panemine inimeste taskusse. Muidugi tahab Keskerakond asuda oluliselt laiemalt maksustama üldse ettevõtte tulu.

Eraldi tahavad nad kehtestada terve hulga uusi makse pöörase rohepöörde nimel. Automaks, jah loomulikult! Mis sest, et 72 protsenti Eesti maapiirkondade elanikest sõidavad tööle ja viivad lapsi kooli oma autoga, neid inimesi tuleb karistada, et subsideerida 50 miljoni euroga aastas tasuta bussiliiklust, mille kasutus on palju väiksem. Muidugi on nad valmis kehtestama ka eraisikutele teekasutustasu, mis sest, et teekasutustasu maksame me iga kord, kui tangime ja aktsiisi maksame. Ikka tuleb lollidelt inimestelt mitu nahka koorida. Ja lollid on need inimesed küll, kes niisuguste poliitikute poolt hääletavad, kes neile näkku ütlevad, et nad oma valijaid paljaks kavatsevad koorida. Jah, nad tahavad teha lisaks maamaksule kinnisvara maksu, sest olgem ausad, kinnisvara eest on kõige lihtsam ja kindlam inimestelt raha kätte saada. Jah, nad on valmis maksustama plastmassi (noh, vähemalt seda osa, mis pole keelatud), jah, nad on valmis maksustama lennupileteid, sest lendamine tähtsatele koosolekutele peaks olema lubatud ainult tähtsatele inimestele, kes teevad seda maksumaksja raha eest, mitte lihtsale kodanikule, kes kujutab ette, et ta võiks ka aastas korra soojale maale saada.

See kõik on pöörane. Kogu jutt sellest, et Eestis on vaja kõrgemaid makse, kui tahame paremat elu, on väärastunud. Kui me tahame paremat elu, siis me peame suurendama inimeste võimalusi iseendaga hakkama saamiseks ja peame motiveerima inimeste edasipürgimist. Seda tehakse väga suuresti just maksupoliitikaga. Just nii loome me majanduskeskkonna, mis toodab nii palju maksutulu, et meil tekiks võimalus aidata neid, keda aidata on vaja. Hoolduskindlustus on tõesti kõige valem asi, mida teha, see korjab kõigilt töötavatelt inimestelt raha ära ja annab siis Rosimannuste ja omavalitsuste käes olevate vanadekodude kätte, et oleks võimalikult mugav ja lihtne oma lähedased vanuigi silma alt ära lükata. Selle asemel, et luua süsteem, mis võimalikult kaua võimaldab inimesel saada hakkama oma kodus ja annab talle kõigepealt omavalitsuse kaudu tugiinimesed ning vajadusel makstaks mõnele lähedasele palka täisajaga hooldamise eest, lükatakse inimesed vanadekodudesse, kanditakse raha hoolekodudetööstusele ja nimetatakse seda hoolimiseks. Ei ole hoolimine, on küüniline.

Olen vaadanud, et Eestis tahavad Keskerakondlased ja Reformierakondlased juba mõnda aega kangesti käima tõmmata maksudebatti. Küllap nad on välja arvutanud, et sellise klassikalise maksudebatiga, kus Kesk nõuab astmelist tulumaksu ja Reform räägib oma 20 aasta vanustest maksuideedest, saavad nad kuidagi poliitilist diskussiooni nihutada teemadele, kus EKRE ei domineeri. No võite ju proovida. Mina näen küll, kuidas selles diskussioonis on ainult üks võitja. See on erakond, kes on süstemaatiliselt rääkinud vajadusest makse madalal hoida ja kellel on valitsuses olemise ajast ette näidata ka reaalsed maksulangetused. Teisisõnu, oma maksudebatiga aitavad Keserakond ja Reformierakond jätkuvalt meie reitingut tõsta. Jõudu tööle!

Martin Helme
EKRE esimees