Martin Helme: “Kui oleme võrreldes teiste riikidega vähem kahju kannatanud, ei maksa tänane õelutsemine midagi”

Arvamus, Repliik,
- Updated
©Uued Uudised
Rahandusminister Martin Helme.

“Kui esimese hooga oli opositsioon ja meedia nõutu ega osanud valida, kuidas nende poolt nii väga vihatud valitsusega kriisi ajal suhestuda, siis nädalaga koguti end ning tehtud on selge valik jätkata valitsuse tümitamist sama agaralt kui varem.

Minu meelest on see väga kahetsusväärne ja sobimatu. Kriisi ajal peaks kogu ühiskond kokku hoidma ning ühiselt pingutama, et ülimalt keeruline olukord ületada. Küll pärast jõuame jälle päevapoliitilisi punktinoppeid teha.

Lasin silmad viimase mõne päeva lugudest üle ja näen selgelt koordineeritud valitsusvastaseid jutupunkte, mida esitavad üsna ühe nurga alt nii opositsiooni kui ka meedia esindajad.

Rünnatakse valitsust ülereageerimise eest. Tähelepanuväärne on see, et eelmisel nädalal suhtlesin mitme kaaluka opositsiooni esindajaga just selleks, et kriisiolukorras püüda maha võtta poliitilist polariseerumist ning hoida neid kursis kiirelt liikuvate sündmuste ning plaanitavate otsustega, samas neilt sisendit saades. Veel nädala eest oli väga tungiv (ehki vähem avalik) sõnum opositsioonilt, et tuleb tegutseda jõulisemalt. Needsamad inimesed räägivad nüüd risti vastupidist juttu.

Mida see meile ütleb? Kahjuks seda, et tegemist on küüniliste oportunistidega, kelle eesmärk ei ole erimeelsusi kõrvale jättes ühiselt raskest ajast üle saada, vaid neid kannustab jätkuvalt soov igal võimalusel valitsust rünnata ja tema tööd takistada.

See on sõna otseses mõttes inimeste elu ja tervist ohustav nõue, et me lõdvendaks karantiini enne, kui haigus on hakanud taanduma. Veelgi enam, kui mure on majanduse pärast (ja ma olen viimane inimene Eestis, kellele on vaja meelede tuletada, et majanduse normaalselt tööle tagasi saamine on ülioluline!), siis peavad ju terve mõistusega inimesed ometi mõistma, et mida rangemad on piirangud, seda kiiremini saame viiruse kontrolli alla, et asuda taastama normaalset majanduselu. Kui me praegu üritame karantiini teha ainult moepärast ja poolikult, kestavad meetmed kauem ja teevad kahju rohkem.

Ülimat kahepalgelisust ja oportunismi näitab ka see, et kritiseeritakse pensioni teise samba maksete peatamist. Ometi tegi Ansipi reformierakondlik valitsus üks-ühele sama valiku kümne aasta eest. Siis oli see õige, vajalik ja hea. Nüüd ütlevad needsamad inimesed, kes seda toona läbi viisid, et see on vale, ebavajalik ja halb. Mida see retoorika meile ütleb? Seda, et kriitikud elavad vääramatus ettekujutuses, et neile on kõik lubatud, teistele ei ole midagi lubatud. Kõik, mida nemad tegid on õige, kõik, mida teised teevad on vale. Küll on hea, et sellised inimesed praegu otsuste tegemise juures ei ole.

Vaatasin, et meedia ja opositsioon on asunud korrutama jutupunkti, et just kriisi ajal tuleb olla eriti kriitiline, sest nii tagatakse, et me ei tee valesid otsuseid. Lubage ma jään eriarvamusele: just kriisi ajal tuleks hoida kokku, suruda oma varasemad erimeelsused kõrvale, et anda rahvale eeskuju ning keskenduda lahendustele ja tulemusele, mitte ärategemisele. Aga saab muidugi ka teisiti. Ma pakun küll, et viimastel päevadel valitud poliitiline liin toob selle viljelejatele rohkem kahju kui kasu. Ja valitsuse kindlameelsust ei kõiguta muidugi kuidagi.

Tänane kriis ei ole samasugune, nagu kümne aasta tagune. Esiteks selle pärast, et ta ei ole majanduskriis, ehki majandus kannatab selle all rängalt. Aga ka majanduse aitamiseks oleme me valinud väga erineva tee võrreldes Ansipi valitsusega. Tollased valikud tõid kaasa selle, et kogu maailma räsinud kriisis oli Eesti kõige suurema majanduslangusega riik. Meilt lahkus ligi 100 000 inimest. Tuhanded inimesed kaotasid oma eluaseme. Andke andeks, kui ma ei võta kuulda nende otsuste tegijate nõudlikke soovitusi ja teravat kriitikat.

On selge, et kahju kannatame me ka seekord. Kõiki ettevõtteid ei õnnestu päästa, kõiki töökohti säilitada. Kuid nagu öeldud, see ei ole tavaline majanduskriis. Meie ülesanne on pingutada, et hästi toiminud ja kasumlikult tegutsenud ettevõtted ei kaoks lihtsalt ära. Sellist majanduse struktuurimuutust läbi loova hävitamise ei ole meil vaja! Praegu ei toimu loov hävitamine, mis puhastab majandust, praegu toimub lihtsalt hävitamine. Meie asi on seda takistada.

Tänase valitsuse otsustele ja valikutele saab hinnangu anda siis, kui kriis on läbi ja me saame võrrelda enda seisu teiste Euroopa riikide omaga. Kui oleme sama halvasti seda lahendanud, nagu lahendati eelmine kord, väärime kriitikat. Kui oleme võrreldes teiste riikidega vähem kahju kannatanud, ei maksa tänane õelutsemine midagi.”

Martin Helme, rahandusminister

Kommentaarid

10 commentsOn Martin Helme: “Kui oleme võrreldes teiste riikidega vähem kahju kannatanud, ei maksa tänane õelutsemine midagi”

 • Avatar

  Täname Issandat ta helduse eest! Et on selline valitsuse kriisi ajal!

 • Avatar

  Vanakuradi poolt inimlikkust oodata on sama mis surnu suust sooja õhku oodata.
  Käib karm võitlus, ja neil on silme ees oma MAAILMAREVOLUTSIOON (globaalne diktatuuryhiskond)!

  Inimesed vaadake !!!:
  “The End of the World As We Know It – the Fall of the Cabal”
  https://www.youtube.com/channel/UCthJtvcJZQgfCHG9QOWXjqw

  PS. Aitäh, Martin !!!

 • Avatar

  Siiralt jõudu nii rahandusministrile, kui ka siseministrile Välisministrile rohkem mune korvi 🙂
  Arukaid ja sihikindlaid otsuseid

  • Avatar

   Ja veel!
   See kriis on 100 kord hullem majandusele, kui kümneaastat tagasi.
   Hullem aeg ootab meid kõiki alles ees.

 • Avatar

  No see on täiesti päevselge et meil on sajaga vedanud et need endised punase sabaga röövoravad koos teiste punast värvi “endistega” praegu võimul pole. Vahe on silmaga nähtav ja lootust on et seekord pääseme puhtamalt.

 • Avatar

  Kulla Martin, õelutsejad õelutsevad kas siis, kui Eesti tuleb sellest sügavast surmaviiruse kriisit välja sama puhtalt kui laulva revolutsiooni ajal. Reformierakonna tainapead ei hooli ju Eesti inimesest, kas me pole seda juba kümneid aastaid kogenud, neile ei loe ükski õigustatud argument, sest nemad pole ju VÕIMUL… Mul tõuseva ihukarvad püsti, kui meediaportaalid avaldavad suure ja selge pildiga järjekordse VIHAKÕNE seltsimeestelt LIGi, ANSIP, PAET või LANG. No pole nendel meestel midagi öelda, nende usalduskrediit on ammu ära kulutatud ja nende eelmise kriisi “lahendused” mõjutavad eestlaste elu negatiivselt siiamaani. No aga kes meie riigis analüüsib, mis läks eelmises kriisis valesti ja kes olid selle süüdi. Kohe kindlasti ei tee seda meie ajakirjandus ja eriti ei tee seda meie olematu “uuriv ajakirjandus”. Ma saan aru, et Martin Helmel on süda õiges kohas, aga kahjuks ei tasu oodata arusaamist inimestelt, kellel on kas kivistunud süda või puudub see üldse.

  • Avatar

   Karantiin aitab! See on puhas füüsika 🙂 Valitsus tegi õige otsuse – hoolimata sellest, et nii tema ise kui karantiinis-istujad mõtlevad murega me majanduse peale. Samas,kui ära sured, pole majandus priotiteet nr 1 ja kui mõtlematult nakkust pritsides oma (või kellegi teise) vanaema teise ilma saadad, pole kah just hea tunne…
   Usaldan valitsust!

 • Avatar

  Tervist ja jõudu Hr.Martin Helmele. Ajage oma rida üritage valtida paanikat,mida peavool praegu kütab. Ainult koos patriootidega suudame selle plaanitud kriisi üle elada. Maailm ei saa olema endine,aga ta saab olema parem. www1wga

 • Avatar

  Tõepoolest, Ligi ja Ansip on küll viimased, kes õpetussõnu jagavad. Sellist rahva üksijätmist enam küll kogeda ei taha – pankadele anti vaba voli, Eesti Panka ei olnudki vist sellel ajal… Mina soovin valitsusele kindlat meelt ja loogilist mõtlemist. See, mida opositsioon “kaagutab” ei maksa midagi. Muidugi, selle Terviseametiga tuleb küll midagi ette võtta, see on selge, Sotsiaalministeeriumi pea on läinud mädanemaga, tegelikult mädaneb juba ammu, aga ministri hammas ei hakka peale …

  • Avatar

   Eelpool mainitud seltsimehed pole mehed, vaid sadistid, kes võimu nimel tallaksid mutta ükskõik kelle-seda on nad oma tegevuse ja väljaütlemistega tõestanud.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused