Martin Helme: olematute tõenditega pannakse püsti välja mõeldud suur narratiiv – see pole skandaal, vaid lihtlabane infooperatsioon

Arvamus,
- Updated
Martin Helme

Rahandusminister Martin Helme kommenteerib meedias ilmunut kui sihitud infooperatsiooni: “Skandaal on skandaal ainult siis, kui kõik peavad seda skandaaliks. See, mida EPL/Delfi ketrab, ei ole skandaal. See on infooperatsioon.”

Martin Helme: “Üks minister kulutab seadust rikkudes kopsaka raha äärmusideoloogiate juurutamiseks ühiskonnas ja kedagi ei huvita. Meedia ei näe probleemi ega tee skandaali, pigem tunnustab julge ja põhimõttekindla tegutsemise eest; opositsioon ei nõua mingeid erakorralisi koosolekuid, ülejäänud poliitikud ei tunne vajadust kommenteerida; keegi ei pane pahaks, et tavalised riigi toetuse saamise dokumendid on salastatud. Skandaal? Mis skandaal?

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Teine minister teeb kõiki seadusi ja valitsuse volitust järgides õigusabi lepingu ülikõva rahvusvahelise bürooga, et kaitsta meie majanduskeskkonda, Eesti huve ja mainet ning selgitada välja, mis juhtus rahapesu teemal, ning järsku on see suurim skandaal alates… noh, listeeriast? Martti Kuusiku libaloost? Kuidas seda standardit nimetatigi, mis siit paistab?

Püüame seda lahata korraks. Olematute tõenditega pannakse püsti välja mõeldud suur narratiiv. Selle võimendamiseks punnitab toimetus endale songa, iga natukese aja tagant tuleb nagu rindeteateid, iga tuntud ja tundmatu poliitik saab suurelt sõna, välja veeretatakse ekspertideks tituleeritud tavalised ekrefoobsed jutupaunikud, riigikogus nõutakse erakorralisi istungeid. Ühtäkki on riikliku tähtsusega kõikvõimalike päriselt konfidentsiaalsete dokumentide avaldamine.

Kõike seda kajastab üks meediagrupp moel, nagu oleks tegemist orkaani mõõtmetes poliitilise tormiga. Ainult et lähemal lugemisel selgub, et artiklist artiklisse korrutatakse ühte ja sama algupärast libalugu, mis mõne aja pärast ei ole enam “väidetavalt” vaid kindel tõsi. Korrutatakse, kuni lõpuks ei mäleta suures ähmimises ja sahmimises keegi küsida, mille üle see suur kisa käib. Tänaseks on juba tehtud eraldi rubriik, mille pealkiri tituleerib advokaadi üheselt rahapesijaks. Puhas laim, mitte enam libalugu.

Saame aru küll, mis toimub. Tegemist on süvariigi tervitusega mulle erakonna esimeheks saamise puhul. Vaja on ju süstemaatiliselt ära määrida kõik minu tegevused ministrina, et järgmistel valimistel oleks võimalik juba iseenesestmõistetavusega kuulutada mind läbikukkumiseks. Tegemist on rahapesijate ja neid kas oma tegevuse või tegevusetusega aidanud inimeste paanilise sööstuga takistada nende tegevusega seotud asjade tõhusamat uurimist. Ega ilmaasjata kõik reformarid ole nagu ussist nõelatuna saba peal.

Tegemist on fooni loomisega, et kutsuda esile umbusaldusavaldus minu vastu lootuses, et peale nädala jagu toimunud “skandaali” puhumist on koalitsioonis piisavalt käeväristajaid, kes võiksid pühaliku häälega rääkida, et nad suurest põhimõttekindlusest sellist käitumist nüüd küll kuidagi heaks ei saa kiita, mida nad meediast lugenud on! Ja tegemist on selge sõnumiga: kui sa lähed torkima rahapesuteemasid, siis võetakse sind rajalt maha. Kui see peaks õnnestuma ei hakka ükski mõistlik poliitik tulevikus enam seda teemat torkima.

Ja maha on mind mu ametist vaja võtta ju tingimata. Esiteks aitaks see lammutada koalitsiooni. Lisaks on järgmine eelarve tegemine ukse ees. Süvariik ja opositsioon teab ka väga hästi, millised vakantsid lähikuudel rahandusministeeriumis avanevad. Maksuameti peadirektor vahetub septembris. Maksuala asekantsler samuti lähiajal. Rahapesuandmebüroo juhi kohale on vaja uue aasta alguseks läbi viia konkurss. Kantsleri ametiaeg saab täis uue aasta alguses.

Kui maha ei saa võtta, siis tuleks vähemalt niipalju tümitada, et see neetud õigusabi leping tühistada. Rahapesijaga ju rahapesu vastu ei võitle! Huvide konflikt ikkagi, mõistate! Mis sellest, et isegi kõigi nende pikkade ja hüsteeriliste pealkirjadega värvikate artiklite läbi lugemise järel ei suuda keegi tuvastada, milles see konflikt täpselt seisneb. Aga lahti on vaja saada!

Muidugi tormavad sotsid oma parteilehe libaloo peale skandaliseeritud olema, see oli neil mitu nädalat ette omavahel koordineeritud. Mõistame loomulikult ka reformarite valmidust tahta suurt skandaali tekitada. Aga meie ülejäänud, terve mõistuse juures olevad inimesed peaks rahumeeli tõdema: skandaal? Mis skandaal?

Eks riigikogu võib alati esitada arupärimise ja korraldada ka umbusalduse, ma lähen sellele vastu väga hea meelega, et opositsiooni nende meeleheites veelgi rohkem masendada. Te peate ju aru saama, kullakesed, et selline rünnak teeb mind ainult jonnakamaks ja paneb veel rohkem edasi pressima.

Ühtlasi soovitan inimestel mitte lugeda EPL/Delfit ja reklaamijatel mitte osta neilt reklaami. Las hoiavad end üleval rahapesijate abiga, mitte teie klikkide või reklaamirahaga.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused