Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme superandmebaasi loomise seadusest: „Tegemist on kõige ehedama poliitilise Pyrrhose võiduga“

-
15.06.2021
Martin Helme
© UU

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Martin Helme kirjutab, et kuigi valitsuserakonnad surusid ABISe superandmebaasi loomise seaduse läbi, siis rõõmsad nad selle juures küll ei olnud.

Martin Helme: „Tegemist on kõige ehedama poliitilise Pyrrhose võiduga. Tänu meie erakonna väga jõulisele, sisukale ja südikale opositsioonile on laiem avalikkus esimest korda teadvustanud seda, kui palju riik iga inimese kohta andmeid kogub ja kui kergesti väga paljud üsna suvalised ametnikud neid andmeid inimeste endi vastu kasutada saavad.

Poliitiliselt tegime aga selgeks, et valitsus maksab väga kõrget hinda, kui teerulli kasutab, meil on olemas tahe ja vahendid sundida valitsust arvestama ka opositsiooniga.

Sarnaselt NETSi eelnõuga sai väga suur hulk poliitikat igapäevaselt vähem jälgivaid inimesi aru, et end liberaalideks nimetavad erakonnad ei ole vähimalgi määral inimeste vabaduste ja privaatsuse kaitsel.

Koalitsioon maksis oma tahtmise saamise eest väga kõrget poliitilist hinda. ABISe eelnõu läbi surumise nimel ohverdasid valitsuserakonnad terve hulga muid seadusi, mida nüüd ei saa vastu võtta enne sügist, kui nad ei soovi just oma saadikuid ka suvel erakorralistele istungitele tuua.

Poliitilist kahju võttis koalitsioon sisse ka selle läbi, et piitsutas oma saadikud istuma ööd ja päevad, nädalavahetuse Riigikogus, et läbi suruda eelnõud, mida tegelikult mitte keegi peale verivärske keskerakondlasest ministri ei tahtnud ja mille vajalikkus ei ole selge mitte kellelegi siin majas.

Jah, küsimus oli ka enda kehtestamises opositsiooni üle, aga selle tahte kehtestamiseks valiti teema, mis ei ole populaarne ei koalitsioonierakondade valijate ega nende rahvasaadikute ega isegi mitte ajakirjanike hulgas. Sisuliselt rammis koalitsiooni juhtkond oma fraktsioonid peaga seinast läbi asja pärast, mida keegi väga ei tahtnud. Inimesed, kes ei tea, kuidas Riigikogus töö käib ei oska tõenäoliselt hinnata, millist pahameelt see fraktsioonide sees külvab ja kui halvasti see moraalile ning distsipliinile mõjub.

Kõige vahetult tuntav poliitiline hind kajastub ilmselt aga toetusnumbrites, eks neid tehakse ju igal nädalal.

Tegelikult murdus koalitsioon juba pühapäeval. Nad surusid küll ABISe eelnõu läbi, aga ülejäänud eelnõude vastu võtmiseks neil enam kevadistungjärgul ei ole ei aega ega jaksu.

Sügisel jätkame parlamenditööd, taustaks presidendi ja kohalikud valimised. Küllap saab õhustik olema veelgi pinevam. Ka sügisel on plaanis mõned eelnõud, millega me mitte mingil juhul nõus ei ole. Pärast seda, mis me oleme koalitsioonile siin sel ja eelmisel nädalal teinud, on palju tõenäolisem, et mõned asjad jäetaksegi sahtlisse. Ja seda oligi tarvis.“