Meedia ja president kasutasid alatult ära segadust kuulsa muusiku orelimängimise ümber

Arvamus,
©Uued Uudised
Postimehe alla kuuluv Elu24 sai hakkama soperdisega.

Sotsiaalmeediaskeskkonnas “Meediakriitika” kirjutatakse sellest, kui lihtsalt meedia Eestis hukka mõistab ja kui lihtsalt lähevad sellega kaasa tipp-poliitikud.

“Elu24 artikli pealkirjas “Maailmakuulsal muusikul ei lastud Tartu Pauluse kirikus orelit mängida. President Karis: kurb, kui ei osata hinnata sellise külaskäigu tähendust” antakse lugejale ühemõtteliselt teada, et kogudus ei lubanud kuulsat muusikut oma kirikus mängida. Lisatud on president Karise rahulolematuse avaldus.

Lugu avades aga selgub, et kohaliku kirikuõpetaja sõnul ei sobinud muusikule need ajad, mil kirik vaba oli. Ka oma FB-lehel selgitas koguduse õpetaja Kristjan Luhamets: “Keegi ei ole takistanud kuulsal muusikul Tartu Pauluse orelit mängida. Kui tuttav inimene minu käest küsis, kas inglise organist tohib laupäeval natuke orelit mängida, siis ma loomulikult lubasin. Kellaajast ei olnud juttu. Seega nimetasin ajad, mil kirik nagunii lahti on. Küsija tänas viisakalt ja nagu selgus, nimetatud kellaajad organistile ei sobinud. Kindlasti oleks saanud ka muul ajal, aga keegi ei küsinud! Pealegi ma ei teadnud, et jutt käib kuulsast inimesest.”

Seega on artikli pealkiri pehmelt öeldes eksitav ja seab koguduse teadlikult halba valgusesse. Mustanahalise muusiku foto loo juures võib panna küsima, kas keeldumise põhjuseks oli rassism või ei soovinud usklikud lubada kuulsust oreli taha mingitel tagurlikel kaalutlustel.

Tegemist on kahjuks meediale üsna tüüpilise käitumisega – klikijanus pannakse artikli sisule mittevastav, ent konflikti kruviv pealkiri, mis moonutab räigelt tegelikkust.

Omaette teema on rahvuslik alaväärsuskompleks, mida kultiveerib president Karis, tänitades sotsiaalmeedias: “Kurb, kui ei osata hinnata sellise külaskäigu tähtsust.” Justkui peaks iga eestlane täitma mõne tähtsa väljamaa kuulsuse iga soovi. See ei ole vaba rahva vääriline mõtteviis.”

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused