Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Merle Kivest: „Lasteaiatasu langetamine aitaks kõiki noori peresid“

-
29.01.2022
Merle Kivest
© UU

Tartu volikogu EKRE fraktsioon tegi ettepaneku langetada kohatasu selliselt, et lapsevanema kaetav osa oleks seitse protsenti eelneva aasta alampalgast. See teeks praegu kohatasuks 41 eurot.

Tartu munitsipaallasteaedade kohatasu on pikalt olnud Eesti kõrgemaid: aastail 2015–2020 oli kohatasu suurus 15 protsenti alampalgast, 2021. aastal 14 protsenti. Rahandusministeeriumi 2019. aasta andmetel oli Eesti keskmine kohatasu kuus protsenti alampalgast. See näitab, et enamik Eesti omavalitsusi on seadnud prioriteediks lastega perede heaolu ja on määranud kohatasu selle järgi.

Tartu volikogu EKRE fraktsioon tegi eelmisel nädalal ettepaneku langetada kohatasu selliselt, et lapsevanema kaetav osa oleks seitse protsenti eelneva aasta alampalgast. See teeks praegu kohatasuks 41 eurot.

Tartu elanike ja maksumaksjate hulk on olnud viimastel kümnenditel pidevas languses. Võrreldes 2019. aasta algusega oli Eesti elanikkond statistikaameti andmetel 2021. aasta alguseks kasvanud 0,4 protsenti, ent Tartu elanikkond on samal ajal kaks protsenti kahanenud.

Tugevas languses on ka sündimus. 2011. ja 2020. aasta võrdluses on sündimus Eestis vähenenud 10 protsenti, aga Tartus tervelt 22 protsenti. Aastal 2019 sündis Tartus 1212 last, aasta hiljem ainult 1036. See teeb 176 last vähem. Miks?

Tundub, et Tartu ei ole pööranud piisavat tähelepanu lastega perede heaolule. Linnavõim saaks näiteks luua noortele tartlannadele võimaluse ühitada õpingud ja lapsed, näiteks pakkuda lapsehoidu. Kõiki noori peresid aitaks lasteaia kohatasu langetamine.

Tartu elanike arv ei tohi enam langeda. Selleks peame soodustama noorte perede tulekut ja jäämist Tartusse ning toetama sündimust.

Meenutame Tartu koalitsioonierakondade valimislubadusi. Isamaa lubas siduda lasteaia kohatasu lahti alampalgast, külmutada selle neljaks aastaks ja liikuda kohatasu kaotamise poole. Sotsiaaldemokraadid lubasid hoida ära lasteaia kohatasu edasise tõusu Tartus, seista kohatasu kaotamise eest kogu riigis ning tagada Tartu lasteaedades ja -hoidudes tasuta toidu.

Seega on Isamaa ja sotsid jätnud oma valijatele mulje, et seisavad lasteaia kohatasu kaotamise eest. Koalitsioonis olles nad oma lubadust ei täida.

Tartu ümbruses on lasteaia kohatasu hulga soodsam: Kambja, Luunja ja Nõo vallas 39 eurot, Elva vallas 45 ja Tartu vallas 46. Nende valdade elanike arv kasvab. Kasvab just kuni kuueaastaste laste hulk. Näiteks Tartu vallas on neid viimase kolme aastaga lisandunud 246, aga Kambja vallas lausa 330. Seevastu Tartu linnas on kuni kuueaastaste laste arv vähenenud 602 võrra.

Tartu koalitsioonierakonnad on otsustanud «külmutada» kohatasu 81 eurole ja siduda kohatasu lahti palga alammäärast. Muudatuse tingis rahvaalgatus – Tartu linnakodanikelt kogutud rohkem kui tuhat allkirja. Ent ka pärast fikseerimist jääb Tartu lasteaedade kohatasu üheks kõrgemaks Eestis.

EKRE soov on langetada Tartus lasteaia kohatasu samale tasemele kui naabervaldades. Kui omavalitsuse elanikud maksavad omavalitsusele makse võrdsetel alustel, peaks neid ka võrdselt kohtlema. Sama sisuga teenuse ehk lasteaiakoha eest tuleks vanematel tasuda samasugustel alustel. Kas ei peaks lasteaia kohatasu kõikjal Eestis olema ühesugune ja selle suurus seadusega paika pandud?

Aastal 2019 sündis Tartus 1212 last, aasta hiljem ainult 1036. See teeb 176 last vähem. Miks?

Tartu võimuerakonnad on paraku leidnud, et EKRE ettepanek kohatasu langetada ei ole põhjendatud. Ettekäändeks tuuakse, et arvestades linna eelarvestrateegias kavandatud teiste oluliste rahastamist vajavate tegevuste mahtu, ei saa linn sellist tulude vähendamist ja lisakulu kasvu endale lähiaastatel lubada.

Tekib küsimus, kuidas siis ülejäänud Eesti omavalitsused saavad. Isegi kõrgeima keskmise sissetulekuga Tallinnas on lasteaia kohatasu 12 protsenti alampalgast. Vastus peitubki lastega perede väärtustamises.

Iga tugeva ühiskonna alustala on hästi toimetulev perekond. Hoides kohatasu madalal, saab omavalitsus soodustada perede turvatunnet. See omakorda mõjutab perede soovi elada just niisuguses omavalitsuses. Ja seal lapsi sünnitada. EKRE üks eesmärk on tagada sündimuse kasv ja parandada perede toimetulekut soodsate avalike teenuste kaudu. Langetades lasteaiakulu, vähendame perede majanduslikku kitsikust, mida peetakse üheks tähtsaks takistuseks laste saamisel.

Tartu elanike arv ei tohi enam langeda. Selleks peame soodustama noorte perede tulekut ja jäämist Tartusse ning toetama sündimust. Laste arvu kasv on täiesti saavutatav eesmärk, kuid see tähendab ka riigi ja omavalitsuse panust perede hüvangusse.

Merle Kivest
Tartu linnavolikogu liige (EKRE)