Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mida teevad rikkad, mida vaesed ei tee ehk kuidas ajada raha riigi tagant oma tasku – seaduslikult?

-
02.11.2019
Kohtutäiturid võtavad inimestel ära ka pisku teenitava.
© UU

Uute Uudiste kaasautor Janno Tults pakub välja võimalusi, kuidas raha säästa, kuid see eeldab muidugi teistsugust elustiili.

“On kuulda olnud mõtisklusi, et Keskerakonna eelmise valitsuse idee võtta rikastelt ära kuni 500-eurone tulumaksuvabastus, st kuni 100 eurot kuus, on üdini õiglane idee, kuna vaesed (ma ütleks mõtteviisilt, mitte laekumistelt, sest virisevad ka need, kel on päris kena sissetulek) doteerivad riiki ja siis on õiglane, et rikkad samuti panustavad rohkem.

Selleks vaatame üle need kohad, kuidas saab riigi tagant raha oma tasku ajada nagu rikkad. Rikkad nimetavad seda maksuoptimeerimiseks ehk selliste tehingute tegemiseks, mille tagajärgi ollakse ühelt poolt nõus välja kannatama ja teiselt poolt saadakse meeldivam maksukoormus, aga eks me teame kõik, et see on ikka vargus, mis vargus.

Küll teatavasti pole rikka moodi käitumine oma korteri väljaüürimine ilma tulumaksu maksmiseta ettevõtet vahele seadmata, see on lihtsalt ellujäämine, see on maksuoptimeerimine selle õiges tähenduses – ise endale õiglase maksumäära määramine.

Võimalikud maksuoptimeerimise kohad (kõigil summadel on sees käibemaks):

Sõita tasuta ühistranspordiga. Sellega saab kokku hoida iga liitri diisli- või bensiini pealt vähemalt 0,68 eurot, so diislikütuse aktsiis käibemaksuga, bensiin on veelgi kallim ning kütusekasumi käibemaks lisandub samuti, mille hoiad oma taskusse. Kui sõidad iga päev 50 km, siis on kuusääst (6 l 100-le) üle 60 euro.

Loobuda vähemalt 4% õllest (soodsamast samuti) või kuni 6% veinist, siis säästab iga pudeli pealt 0,30 eurot, kui paned iga päev 2 pudelit õlut, siis kuuga tuleb säästu 18 eurot. Teine variant on loobuda nn väiketootja käsitööõllest, siis on sääst u 10 eurot. Kui tekib tahtmine ikka hea prae kõrvale õlut võtta, siis arvesta – sa teed praegu endale maksukahju ega käitu nagu rikas.

Loobuda vähemalt kuni 6% kääritatud veinist jms, siis säästab iga pudeli pealt 0,57 eurot, kui paned iga päev 0,5 pudelit veini, siis kuuga tuleb säästu 8 eurot.

Loobuda haljast poolikust – 4,50 eurot pudeli kohta, kuus 36 eurot (4 nädalavahetust, a’ 2 pudelit).

Loobuda pakist suitsust (sigarettidest) – sääst vähemalt 2,94 eurot pakilt eeldusel, et müüja ei taha aktsiisi omast taskust kinni maksta, aga ise ka kasumit ei taha. Kui ta aga tahab kasumit saada, siis igalt kasumieurolt veel 0,40 eurot (aktsiis sh käibemaks, kuna tubakaaktsiisi üks komponent on ka maksimaalse jaehinnaeuro). Kuus, kui pakk päevas, saab optimeerida juba 88 eurot vähemalt

Võttes eelnimetatud valikuliselt kokku (õlu välistab veini, kumbki ei välista viina), saab riigi tagant optimeerida 100-200 eurot. See on palju rohkem kui rikastelt ära võetav 100 eurot. Ja maksta ära korteri üürimiselt saadud üürilt tulumaks nagu seadus ette näeb. Lisaks ei keela keegi ka oma ettevõtet asutada ja maksta raamatupidajale lihtsalt elementaarse raamatupidamise eest ning saada rikkaks! Praktikas läheb raamatupidajale maksmise osas selline virin lahti, et …

Ma ei võtnud sinna sisse kasumikomponente, sh tootmiskomponente, ja sigarettidelt võtsin vaid kasumikomponendi tõttu kaasuva aktsiisikomponendi, kuna tavaliselt asendatakse ühe toote ära jätmine mingi teise tootega, selliselt see kulutus tehakse ikka ehk optimeerimist sealt ei tule. Aga artikli põhiteema on maksuoptimeerimine – see on see, mida teevad rikkad, aga vaesed ei tee, aga mida vaesed saaksid teha rikastega oma ühiskonda antava panuse tasakaalustamiseks.

Eeltoodud lahendused aitavad silmmärgatavalt tasakaalustada vaeste panust ühiskonda võrreldes rikastega. Kes toodud võimalusi ei kasuta, neile ütlen, et ei ole püha olla vaene, kui on võimalik saada rikkaks mõistlikke vahendeid kasutades ega maksta makse, kui on võimalik neid mitte maksta. Sellisel juhul on vaesena maksude maksmise oma mõtete põhjendamiseks kasutamine lihtsalt virisemine ja enda teiste kallal välja elamine. Olgu öeldud, et siinkohal ma ei tule kelleltki nõudma, et tingimata peab saama rikkaks – igaühe elutee on erinev.

Kokkuvõttes võib öelda, et vaestel on samuti võimalik maksusid optimeerida ning seda tulemust kasutada endale meeldivamate asjade peale, st saada rohkem kui enne ja seda lausa 100-200 euro jagu kuus, kui käitutakse nagu rikkad. Rikkaks ei pea saama, aga kui isegi maksusid ei viitsi optimeerida, et olukorda tasakaalustada seaduslike vahenditega, siis ei tasu viriseda.

PS! Eelnimetatud maksude optimeerimiseks appi tulemiseks, siiski vaid nendele, kes ise tahavad, sest tee võib olla päris keeruline, on loodud ka hulk asutusi.