Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Pärnu volikogu erakorralisel istungil selgus, et linnapeal on kelder olemas ja tsiviilkaitset polegi vaja

-
08.03.2022
Pärnu volikogu istung.
© UU

“Tsiviilkaitse ja strateegilise toidutagavara puudumine on tekitanud tüli ka Pärnus! Mis saab siis, kui Pärnusse saabub rohkem sõjapõgenikke, kui me oleme valmis vastu võtma? Mis saab siis, kui Vene sõjamasin hakkab Pärnut pommitama?

Hirmsad küsimused, mida ei sooviks esitada, kuid olud sunnivad ja me kõik näeme, mis meie ümber toimub. Vene saatkond manitseb Balti riike, kutsudes kaasmaalasi üles riigist lahkuma, provotseerides rahvaste vahelist vihkamist ja hirmu. Seega need küsimused tuleb küsida ja neile tuleb ka võimalikult kiiresti vastused saada ning vajalikud ettevalmistused teha.

Selgub, et tänaseni ei ole Pärnu linnas mõeldud kummagi arengu stsenaariumile, mingeid plaane lihtsalt pole. Hüpoteetiliselt jätaks tõsise ohu korral praegune linnapea linnaelanikud lihtsalt kaitse ja hooleta.

Tsiviilkaitserajatisi ei ole ühtegi Eesti taasiseseseisvuse ajal juurde ehitatud ja selgub, et see ei tuleks lähiperspektiivis kõne alla, ka nüüd venelaste barbaarse linnade pommitamise valguses. Hetkel oleks viga olla nii hoolimatud ja naiivsed! Loomulikult on tore, kui selliseid rajatisi vaja ei lähe, kuid tänase muutunud maailma olukorras on linnapea käitumine kummastav ja vastutustundetu.

Laupäeval toimunud volikogu istungil (https://www.youtube.com/watch?v=yi8bRtbBubo, alates 1h.52min) on võimalik linnapea vastustest välja lugeda katastroofiline ükskõiksus oma linnaelanike suhtes. Selline salatsemine ja peataolek näitab, et mingeid plaane elanikkonna säästmisel sõjas tegelikult olemas ei ole!

Küllap on peale laupäevast volikogu istungit paljudel peas mõlkunud mõte, Kas Pärnu linn on saanud omale linna etteotsa kogenematu karjäristi, kes lihtsalt ei oska? Mõelda linnaelanike vajadustest lähtuvalt sõjalise kriisi puhkemisel eeldab siiski praktilisi kogemusi ja vajalike teadmisi. Loomulikult ei ole kogemustega inimesi lähemalt võtta kui täna Ukrainast, piirkondadest, kus linnade pommitamine on näidanud kätte nõrgad kohad tsiviilelanike ellujäämisel.

Ohud on reaalsemad kui ei kunagi varem! Kremli ööbik Zirinovski, kõike mida see vene hullumeelne poliitik ka välja õelnud on, tahab vägisi Putini käe kaudu teostuda. Nii on ka Zirinovski õelnud: “Võtame Ukraina, laheneb Baltikumi probleem iseenesest”. Järelikult on konflikt siia saabuvate sõjapõgenike protsessi juba sisse kirjutatud ja küllap igaüks suudab selle põhjuse ise välja nuputada.

Volinike küsimusele, millised ohutusmeetmed saab linn kasutusele võtta kui Pärnut pommitatakse, või Pärnusse saabub ca 300 000 Ukraina sõjapõgenikku või kui Ukrainast peaks lähtuma kiirgusoht tuumajaamade tuumarelvaks muutumise tõttu, vastas linnapea volikogupuldist, et see oleks katastroof. Kõigele lisaks lisas linnapea, et Venemaa sõjalise kallaletungi ja Pärnu pommitamise puhul ei päästa pärnakaid miski, “Varjend ei päästa – kõik on läbi!”

Linnapea arvates on varjendid kasutus, temal on kelder olemas, kuhu varjuda.

Mida siis Pärnu ja selle juhtkond on tänaseni üleüldse teinud tsiviilkaitse ja varjendite osas, kui peaks puhkema sõda ja Pärnut tabaks pommirahe? Volinikud pidid tõdema, et midagi ei ole tehtud, varjendeid pole ja neil ei olevat ka suurt mõtet, saime teada, et linnapeal Romek Kosenkraniusel on kodus kelder, kuhu vene pommide eest varjuda, teie jookske metsa. Tore, et linnapea vähemalt enda lähedastele on mõelnud!

Samas nt Soomes on selliste kaitserajatiste ehitamine tavapärane nõue elamuehituses. Pärnu linna projekteerimistingimused seda aga ette ei näe. Seega linnapea vastus kodukeldrist, kuhu saab varjuda, kaldub juba sarnasesse huumorivaldkonda, kus meie peaminister Kaja Kallas väitis, et tema vanemad küll ei kuulu elektriarve tasumisel toetuse saajate hulka. Kuid mine sa tea, äkki oma suuremeelsuses kutsub linnapea Pärnu elanikud pommitamise ajal oma keldrisse.

Selleteemaline diskusioon ei rauge ka sotsiaalmeedias, kus tuleb tunnistada, linnapea vastused panevad aina enam üllatuma.

Kõige austuse juures linnapea vastu, millest tekib taoline arusaam ja kuidas kapteni auastmes kaitseiitlane ei saa aru, mida tähendab sõduri võitlusvõimele tsiviilkaitse ja tema pere ohutus tagalas? Mehed, pereisad, pereliikmed asuvad võitlusesse vaenlase vastu vaid juhul, kui nad on täiesti kindlad, et nende pered on tagalas kaitstud ja kindlustatud! Sellel on väga oluline tähtsus üksuste võitlusvõimele.

TSIVIILKAITSE VARJENDITE, PUHTA VEE JA TOIDUTAGAVARA OLEMASOLU ON EESTLASTE VÕITLUSVÕIMELE TÄHTSAIM! ÜHTLASI MOODUSTAB SEE TUGEVA JA VÕITLUSVÕIMELISE TAGALA.

Ukraina sõda näitab, et paneelmajade keldrites tsiviilisikud hukkuvad, sellel lihtsal põhjusel, et need ei ole selleks mõeldud. Hoone pommitamisel ja selle kokku varisemisel on pääsemise võimalus sealt olematu. Seega linnapea ja linnavalitsuse esmane ülesanne on tsiviilelanike kaitse ülesehitamine ja seda koheselt!

Selleks on keskuslinnas vaja üle vaadata vanad varjendid, võimalikud toiduvarude kogumiskohad, logistika. Vajadusel on vaja ehitada võimalikult kiiresti uusi varjendeid. Kui sellega hakkama ei saada on aeg mõtlema hakata ametiposti üle andmisele isikule, kes saab võetud väljakutsetega hakkama ka kriisitingimustes.

Kokkuvõtteks, meie tänased linna juhid – see on täielik katastroof!

Üks keeldus Riigikogus Ukraina agressiooni hukka mõistmast, kuid juhib endiselt Pärnu linnavolikogu, linnapea sõnavõtt viib aga lausa musta masendusse, mingeid plaane kriisiga toime tulemiseks polegi olemas. Pärnumaa elanikele see mingit kindlustunnet ei tekita, kapatäie muret aga küll.

Edmond Penu
Pärnu volikogu liige, EKRE