Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Partners in Crime: õiged partnerid omas väärtusruumis

-
16.01.2021
Kaja Kallas

„Me ei asu EKREga ühes väärtusruumis,“ teatas presidendi juurde sõiduks kapist oma vana kaabu välja otsinud Reformierakonna esimees Kaja Kallas, kes suutis lõpuks pärast pikki ponnistusi Keskerakonna enda poole üle meelitada. Tal on õigus, sest EKRE puhul on tegemist ausa ja otsekohese erakonnaga, kel pole selles suhtes Reformierakonnaga tõepoolest midagi ühist. Seetõttu pole midagi imestada, et kilekotiskandaali, „ämma raha“ ja sidrunitega vahele jäänud oravad püüdsid ühte heita ikka omasugusega. Paras paar.

Eelmiste valimiste järel paljude inimeste rõõmuks oma võidu kõige lollakamal moel maha mänginud Kaja Kallas käis ja kordas kõik need kaks aastat pidevalt, et nemad teeksid parema valitsuse, ta kaotas viimasegi eneseväärikuse, mis tal veel alles oli, ta suisa anus, lunis ja halas Keskerakonna suunas, et nad üle tuleksid. Kui see kõik vedu ei võtnud, vihastas ta naiselikult ja hakkas halvustama, ründama. Et seejärel taas manguda. See kõik oli mage, sest meeletu peaministri koha ihalus, milles ta Ratast süüdistas, oli hoopis Kallase enda sisse mässinud. Kuni Ratase eemaldamsiega ja Repsi kaasabil see õnnestuski.

Kahe aasta eest EKRE ja Isamaaga valitsust moodustades oli just Mailis Reps läbirääkimiste laua taga Ratase kõrval üks kesksemaid tegelasi. Kuid seejuures oli ta ka üks agaramaid EKRE programmipunktide maharääkijaid. Ühesõnaga väga ebameeldiv tegelane. Peale vastandumise jäi ta neist Stenbocki majas mõnikord poole ööni kestnud konsultatsioonidest meelde veel sellega, et dikteeris üle teiste, millist kehakinnitust tellida – kas pitsat või mingit tervislikumat kraami.

Hiljem tuli EKRE omadel Keskerakonna ministritega pidevalt piike murda, eriti seksuaalvähemuste ühingutele pappi puistanud ja koroonakriisis kohe alguses hätta jäänud Tanel Kiige, aga loomulikult ka liberaalse Repsi ja ümmarguse Ratasega. Seejuures oli Repsi suunal juba enne valimisi EKREl  ütlemist, sest Kohtla-Järvel käis riigigümnaasiumi asjus haridusministriga võitlus eestikeelse hariduse nimel.

Siis aga saabus 2020. aasta november ja Õhtuleht paljastas pikema uurimustöö tulemusel minister Repsi hüveskandaali.

Fotograafid ootasid ministrit Toompea lossis Keskerakonna fraktsiooni ukse taga, kuid dressides nuttes ruumi jooksnud Reps ei ilmunudki nende ette. Ta oli päev otsa valetanud ja siis vabandades (seda mõlemat kesikud oskavad hästi) käinud ühest telestuudiost teise, kuid rohkem enam närvid vastu ei pidanud.

Kuna inimeste mälu on lühike, siis meenutame siinkohal, et Reps väärkasutas ministeeriumi vara ja tööjõudu, lastes ministeeriumi autojuhil teha oma laste kooli- ja huvisõite. Samuti selgus, et Reps palkas oma eraasjadega tegelema kaks nõunikku, kelle nimi ega töökoht ministeeriumi kodulehel ei kajastu. Üks nõunikest on Repsi hõimlane ja saab 3500 eurot palka. Repsi Mercedese bussi kütusekaardi kasutamise väljavõttest selgus, et samal päeval, kui algas tema autoreis Horvaatiasse, tangiti pärastlõunal Tallinnas Mercedese bussi 57,2 liitrit diislikütust. Arve 68 euro ja 84 senti.

Õhtuleht palus ministril seda kütusearvet selgitada, kuid küsimus jäi vastuseta. Tund pärast küsimuse kättesaamist teatas Reps hoopis oma ametist tagasiastumisest.

“Viimane nädal on olnud minu poliitilise karjääri kõige raskem periood. Olen sattunud jõulise surve alla seoses ministri ja ema rolli ühitamisega. Tunnistan, et olen vigu teinud ning palun vabandust selle eest. Seetõttu otsustasin täna haridus- ja teadusministri ametikohalt tagasi astuda ning võtan ühtlasi poliitilise vastutuse oma eksimuste eest töö- ja pereelu ühitamisel,” ütles Reps haridusministeeriumi edastatud avalduses. See oli 20. novembril ehk vähem kui kaks kuud tagasi.

Ta lubas riigikogu liikmena jätkates pühenduda haridus- ja teadusvaldkonna ning Eesti elu edendamisele. Täna teame, et see „pühendumine“ seisnes valitsuskoalitsiooni õõnestamises ning Reformierakonnaga ühtimise planeerimises.

Nii Isamaa kui EKRE esimees on veendunud, et Keskerakonna ja Reformierakonna flirt saigi õige hoo sisse siis, kui skandaali sattunud Mailis Reps haridusministri kohalt tagasi astus ja riigikokku naasis. EKRE esimees Martin Helme ütles telesaates, et talle tundus juba mõnda aega, et koalitsioonipartner Keskerakond otsib ettekäändeid, miks on EKREga raske koos valitseda.

Selle taustal on kõnekas Kaja Kallase reageering Mailis Repsi korruptiivsele tegutsemisele ministrina. Reformierakonna juht tunnustas Mailis Repsi tagasiastumise eest: “Kujunenud olukord oli Mailis Repsile keeruline ja delikaatne. Haridusministri tänane samm eristub selgelt viimasel ajal tavaks saanud poliitilisest kultuurist.“

Selline pehme õlalepatsutus korruptsioonipartei korruptandile oligi ehedaks vihjeks just nimelt nende ühistele väärtustele, millest sündis kõigest poolteist kuud hiljem ja kõigest 20 tundi pärast Keskerakonna vastu suunatud kuriteokahtlustuste avalikustamist „seelikuvalitsus“ (mitte huulepulga!), nagu nimetas seda Marek Reinaas.

Kogu seda janti jälgides kumiseb kõrvus 2007. aastal Eurovisioonil Eesti esindanud laul „Partners in Crime“ Gerli Padari esituses (Metsik pilk teie silmadesse/süütab mu tule sees/See on öö, mida me ei saa eitada/oleme alati kuritegevuse partnerid). Muide, selle lauluga sai ta Helsingis 22. koha… poolfinaalis.