Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Paul Oja Soome meediakajastustest: kui tõest oluline osa välja jätta

19.05.2019
Paul Oja
© UU

EKRE liige Soomes Paul Oja kirjutab sellest, kuidas Eestist saadud valeinfost vorbitakse Soomes veelgi vääramad uudised.

“Tõde koosneb enamasti alati mitmest komponendist. Kui tõde soovitakse edastada nii, et vastuvõtjal sündmusest tegelikkusele vastav pilt tekiks, tuleb edastada kõik olulised osad.

Kui aga tõde soovitakse edastada nii, et vastuvõtjat edastaja soovitud järeldustele suunata, piisab sellest, kui teatud teadlikult valitud osad tõest välja jätta. Mis järele jääb, on ju ka tõde, ainult pisikene osa on sealt puudu. Soovitud tulemus on aga saavutatud. Ja valetada polegi vaja.

Järgnevad näited on võetud ühestainsast Suomen Kuvalehti numbrist (nr. 20, 17.05.2019). Veera Jussila kirjutab loos Peter Ingmanist „Jäätelön jälkeen“: „Esimese asjana parlamendi eesistuja Henn Põlluaas laskis eemaldada valgest saalist EL-i lipud.“

Fakt? Fakt. Jussila jättis vaid mainimata, et EL-i lipud olid sinna saali toodud ainult Eesti EL-i eesistumise ajaks. Põlluaas lihtsalt taastas eelnenud olukorra.

Jussila jätkab: “Ametisseastumise tseremoonial näitasid siseminister Mart Helme ja finantsminister Martin Helme paremäärmuslaste lemmikkäemärke.“

Pöidlast ja nimetissõrmest moodustatud rõngast näidates on näiteks kokad ammustest aegadest väljendanud rahulolu valminud toidu maitsega. Ühe sellise koka pilt on aastaid olnud Vegeta maitsesegu pakil. Vaesed perenaised, kes paha aimamata on oma köögikapis paremäärmusliku peletise pilti säilitanud!

Silja Lanas Cavada on kirjutanud loo „Ettearvamatud eurovalimised“. Nagu tavaliselt, on ta mures parempopulismi esiletõusu pärast. „Soomes kogusid Põlissoomlased aprillikuu valimistel 17,5% häältest,“ kirjutab ta.

Lugeja, kes tausta ei tea, ei oska selle peale muud kui õlgu kehitada. Kui aga lisada, et esimeseks tulnud sotsid said kõigest 0,2% hääli rohkem kui PS, muutub pilt olukorrast mõnevõrra teistsuguseks.

Cavada jätkab: „Eestis jälle tegi immigratsioonikriitiline EKRE märtsis üllatuspõmaka, kasvatades oma toetust üle kahe korra eelmiste parlamendivalimistega võrreldes.“

Toetuse all mõtleb Cavada siin nähtavasti kohtade arvu parlamendis. Oli 7, nüüd on 19 – üle kahe korra on see tõesti. Mõni võiks isegi öelda, et peaaegu kolm…

Suur osa libauudistest on koostatud niiviisi, tõest olulisi killukesi välja jättes. Näeb usutav välja, valetatud ei ole – aga kui veerandi usud, oled rumal, ja poole petta saanud.

Välismaa ajakirjanikke pole ehk päris õiglane süüdistada. Kust nemadki oma algmaterjale mujalt saavad, kui mitte pritsmetena sellest ainest, mida Eesti sallivusmeelne ajakirjandus ja valimiskaotusest surmani haavunud poliitikud üleeuroopalisse ventilaatorisse paiskavad – ookeanitaguste toetajate huilgamise ja ässituste saatel.”