Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Peaprokuröri jutt “kokkusattumistest” ei veena

-
15.01.2021
Prokuratuur ei suutnud ühtki kahtlust erapooliklikkuses ümber lükata. Pilt on illustratiivne.

Peaprokurör Parmas ütles intervjuus ERR-ile, et nad ei hakka tööle poliitikutele sobivas tsüklis, kuid tema enda jutt sellist paratamatust ei kinnita, vaid kahtlused erapooliklikkuses jäävad.

“Me ei sättinud enda samme selle järgi, mis on plaanis riigikogus või valitsuses. Sättisime ikka selle järgi, mis oli praegu tähtis menetluses. /…/ Kõige olulisem oli, et mõned kahtlustatavad on väga liikuvad inimesed ja [tahtsime], et nad oleksid kindlasti kõik olemas,” väidab Parmas. “Varjatud menetlustoimingud on tõesti toimunud ligi aasta jooksul.”

Peaprokurör tundub rahvast lolliks pidavat – aasta aega jälgimist, ja vahistamised-läbiotsimised päev enne abielureferendumi arutelu, mis oleks valitsuse püsides läbi läinud, kui selline sekkumine oleks kasvõi päev aega hiljem toimunud. Kas prokuratuur tõesti siis ei mõtle eelnevalt sellele, kuidas kõik välja hakkab nägema?

Naiivne on Parmase jutt sellest, et tabati hetk, mil kõik asjaosalised olid Eestis. Ja seda räägitakse olukorras, kus pandeemia on inimeste liikumist miinimumini viinud.

Ehk peaks tsiviilkontroll olema tugevam ja jõustruktuuride töös olema ajastus siiski olemas – selline, mis ei annaks alust prokuratuuri tellimustöös kahtlustada. See oleks vajalik ka prokuratuuri enda mainele.

Reporter küsib: “Ja olete kindel, et praegu ei lähe nii nagu – teie oponentide sõnul – oleme Eestis korduvalt näinud: kõrge profiiliga korruptsioonijuhtumid algatatakse, need venivad ja venivad ning lõpuks ei suudetagi kellegi süüd tõestada, lepitakse kokku oportuniteedis või kukub kogu lugu üldse kokku?”

“Oponentidel on õigus nii arvata, aga elu näitab midagi muud. Meie saldo ei ole sugugi nõnda mannetu,” vastas Parmas – tema jutt on küll mannetu, kui väidetakse, et “midagi oleme ka õigesti teinud”.

Peaprokuröri jutust paistab silma täielik ükskõiksus poliitilise kriisi esilekutsumise suhtes, abielureferendumi põhjalaskmist ei võta ta isegi jutuks, näha on vaid ükskõikne pisisoov avalikkust maha rahustada ning samas ülbe hoiak, et meie teeme nii, nagu ise tahame, hoolimata ka sellest, milliseid vastukajasid prokuratuuri tegevus ühiskonnas tekitab.

See intervjuu küll seda kahtlust ümber ei lükka, et päev enne üht olulist poliitilist sündmust algatatud tegevus oli tingitud vajadusest see ära jätta, ja see läks ka korda. Seda enam, et vahistatud kuulusid just erakondadesse, kelle vastasseisud olid tuntavad.

Samas teatas prokuratuur, et ettepanekud abielureferendumi eelnõule Venemaaga liitumise ja NATO-st lahkumise osas ei olevat riigireetmine.