Peep Leppik: töö laste ja alaealistega tänases Eestis on täiesti valel teel

Rubriik Arvamus On
©Erakogu
Teadlane ja koolmeister Peep Leppik.

Teadlane ja koolmeister Peep Leppik (PhD) kirjutab murettekitava loo sellest, kui valele arenguteele on läinud Eesti koolisüsteem.

“Viimasel 15-20 aastal (eriti pärast Peeter Kreitzbergi lahkumist) on Eesti kodudes ja koolis toimunud negatiivsed protsessid, mis avalduvad üha enam noore põlvkonna teadmistes-oskustes ja väärtushinnangutes. Need on omased nn heaoluühiskonnale maailmas (mida Eestiski jäljendame) ka laiemalt:

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

1. Laps on kuulutatud täiskasvanuga võrdseks, mis vastuolus looduspärasuse põhimõttega ja arengupsühholoogia fundamentaaluuringutega. Näiliselt ilus põhimõte, et laps otsustab ise, mis on õige, viib rumaluse ja kasvatamatuseni.

2. Sellest lähtuvalt on aastatuhandete vanused pedagoogilised põhimõtted heidetud kõrvale; isegi ühiskonnal puudub pedagoogiline mõõde. Pimesi jäljendatakse meile kultuuriliselt võõra maailma mitteteaduslikke „võtteid“.

3. Didaktikast on heidetud kõrvale TEADUS, mille asemel eklektilised ja/või pragmaatilised (angloameerikalikud), juba ammu läbikukkunud meetodid-võtted (nagu hinnete ja kodutöödeta kool). Täiesti ületähtsustatud on tehnoloogia.

4. Laste töökasvatus, mis läbi aegade looduspäraselt tahteliste omaduste ja kõlbelise kasvatuse alus, on sisuliselt tõrjutud kõrvale (koos tagajärgedega).

5. Arengupsühholoogia eiramine on viinud vanuseliste iseärasuste mitte-arvestamisele, mil oluline mõju laste arendamisele ja kasvatamisele. Samas kultiveeritakse laste nii-öelda tähekultust ja semutsemist õpetaja-õpilase suhetes.

6. Uued üliliberaalsed põhimõtted on jõudnud ka õpetajate koolitusse; nii on meie ülikoolide õppekavadest kõrvaldatud pedagoogiline psühholoogia (teadus) ning pedagoogika ajalugu. Paratamatult oleme nii jõudnud üha enam „jalgratta leiutamiseni“, sest noortel õpetajatel puudub tööks vajalik teaduslik alus.

7. Eesti meedias vaadeldakse hariduse ja kooliprobleeme eelkõige poliitilisest vaatevinklist: tegeledes vene koolidega on märkamatuks jäänud eesti koolide allakäik. Induktiivne lähenemine toimuvale on tekitanud koolist ka vale mulje.

8. Erakordselt suur haridusametnike armee on klammerdunud PISA-testide tulemustesse, kus Eesti õpilased esimese 25-27 riigi seas (neil tulemustel pole statistiliselt olulist erinevust). Samas näitavad PISA testid vähe koolis tehtavat.

9. Et lapsevanemaid on pikemat aega „toidetud“ mitteteaduslike põhimõtetega kasvatusest, siis on kodudest kadumas normaalsed vanema-lapse suhted. Sellega kaasnevad konfliktid kasvatajate ja õpetajatega, kes ka nn paberitööga koormatud.

10. See on viinud õpetajate puuduseni koolis, kus (nagu näitab uus maailma kogemus) palgaga ei ole probleem lahendatav, – arukas inimene ei ole nõus töötama tingimustes, mis vastuolus looduspärase täiskasvanu ja lapse suhtega.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused