Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Peeter Espak: Venemaale on jäetud tagauks teenimaks piisavalt, et ennast poolpüsti hoida

-
06.09.2022
Gazprom on Venemaale nagu Eesti Energia Eestile – kustkilt ikka midagi kokku varastab. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Ühiskonnateadlane Peeter Espak kommenteerib CNBC uudist, et OPEC+ reageeris G7 kavadele vene energia hinna kärpimisest hoopiski toodangu sümboolse vähendamisega, mida oli ka hoiatusena oodata.

“Selle taustal on erakordselt naiivsed kõikvõimalikud nn lunastuslootused, et Hiina ja India asuvad vene energiat mingil määral boikoteerima või selle osa vähendama, kuigi on juba kõikjal avalikult teada antud, et seda suurendatakse. Rääkimata Saudi-Araabia ja Araabia Ühendemiraatide üha sagenevatest koostöölepingutest Venemaaga sõjandusest kuni lennunduseni välja.

Laheriigid näitavad läänele tegelikult trääsa ja Hiinal pole kavaski oma oluliseimat ja kallist liitlast Venemaad hüljata. Venemaale tullakse pigem appi Taiwani rünnates või rünnakuga ähvardades. India võtab aga sealt, kus võtta annab ja sealt, kus on Indiale kõige kasulikum. Ühtegi olulist hooba hetkel sealse valitsuse mõjutamiseks läänel pole.

Kui miski hetkel aitaks pikas perspektiivis täielikult blokkida Venemaa energiatulusid, mis seda sotsiopaatide klubi poolt juhitud farmi ka päriselt agressiivsuselt ajutiselt eemale peletaks – oleks see näiteks USA ja Kanada poolne energiahindade totaalne allalaskmine enda toodangu väga drastilise suurendamise läbi ning samas laheriikide väga tõsise ja sanktsioneerimiseni või kaudselt ka sõjaliste sammudeni välja mineva ähvardamisega.

Seda aga ei tehta ning Venemaale jäetakse järgmisteks aastakümneteks lahti tagauks teenida ikkagi piisavalt, et ennast poolpüsti hoida (mis on antud piirkonna elanikele nagunii viimased 500 aastat olnud loomulik eluasend); lääne majandus surutakse aga potentsiaalsesse ettearvamatusse kriisi – sest “rohekava” on olulisem kui päris planeet. Sealjuures ka Eestis endiselt unistatakse Hiinast kui Venemaale piduri tõmbajast – mis on umbes samaväärne kui loota, et kass hakkab taimetoitlaseks või sel talvel äkki ei tulegi üldse lund.

Positiivne muidugi on see, et USA ei aja juttu “vajalikust vaherahust” Ukrainas meie ühise hüvangu nimel ja tundub, et on võtnud üldise suuna ikkagi ka päris võidule sõjas, aga Euroopast kostub üha rohkem ka sellist juttu. Vene naftale aga hinnalae kehtestamisele (millega Hiina ja India ei liituks nagunii) peaks Venemaa loogiline reaktsioon olema omakorda endapoolse miinimumhinna kehtestamine, millest alla lihtsalt ei müüda.”